Anthropic, Google ve OpenAI'ye meydan okuyor: Claude 3 yapay zeka modelini tanıttı - Son Dakika
Teknoloji

Anthropic, Google ve OpenAI'ye meydan okuyor: Claude 3 yapay zeka modelini tanıttı

Anthropic, Google ve OpenAI\'ye meydan okuyor: Claude 3 yapay zeka modelini tanıttı

Google ve OpenAI arasındaki yapay zeka tabanlı sohbet botu yarışına Amazon destekli Anthropic da katıldı. Anthropic, Claude 3 adlı yapay zeka modelini tanıtarak, rakiplerini geride bıraktığını iddia etti. Claude 3, metin sohbetinin yanı sıra fotoğraf ve belge analizi gibi yeni özellikler sunuyor. Anthropic, OpenAI'nin ChatGPT'si gibi liderlerle rekabet etmeyi ve üretken yapay zeka alanında pay sahibi olmayı hedefliyor.

04.03.2024 20:18
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Google ve OpenAI arasında yapay zeka tabanlı sohbet botu yarışı kızışırken, Amazon destekli Anthropic sessiz kalmadı. Bu kapsamda çok daha gelişmiş özelliklere sahip olduğu bildirilen Anthropic Claude 3 yapay zeka modeli tanıtıldı.

Anthropic Claude 3 özellikleri

Anthropic, son üretken yapay zeka modeli Claude 3'ün piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Şirket, Claude 3'ün OpenAI GPT-4 ve Google Gemini gibi popüler rakiplerini çeşitli benchmark testlerinde geride bıraktığını iddia etti.

Anthropic, Google ve OpenAI'ye meydan okuyor: Claude 3 yapay zeka modelini tanıttı

Claude 3, temel metin sohbetinin ötesinde yeni özellikler sunuyor. İlk kez "multimodal" destek sunarak kullanıcıların analiz için fotoğraf ve belge yüklemesine olanak tanıyor. Claude 3'ün bu veriler yardımıyla özet, not, e-posta veya hikaye yaratabileceği ifade edildi.

132132132

Anthropic; Claude 3'ün Opus, Sonnet ve Haiku olmak üzere üç versiyonunu tanıttı. Opus bu modeller arasında en güçlüsü olarak sunuldu. Örneğin, Moby Dick benzeri romanları karşılaştırılabilecek ve 150 bin kelimeye kadar girdiyi özetleyebildiği iddia edildi. Daha küçük Sonnet ve Haiku modelleri ise daha az kapasite sunuyor.

Anthropic, Claude 3'ü 150 kişiye varan bir ekiple geliştirdiğini ve bu kapsamda bir yıldan fazla zaman harcadığını bildirdi. Şirket, üretken yapay zeka alanındaki patlamayla birlikte geçen yıl 7,3 milyar dolar fon aldı, ancak Claude 3 için eğitim maliyetlerini açıklamadı.

Anthropic, Google ve OpenAI'ye meydan okuyor: Claude 3 yapay zeka modelini tanıttı

Yapay zekanın "multimodal" yapısı yeni kullanımlara olanak tanırken, uygunsuz veya yanlış görüntü üretmesi gibi riskleri de beraberinde getiriyor. Ancak Anthropic, Claude 3'ün kendi görüntülerini oluşturmadığını, yalnızca kullanıcı verilerini analiz edeceğini söyledi.

Claude 3 ile Anthropic, OpenAI'nin ChatGPT'si gibi diyalogsal yapay zeka alanındaki liderlerle mücadele etmeyi ve gelişen ancak tartışmalı olan üretken yapay zeka alanında pay sahibi olmayı hedefliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Son Dakika Teknoloji Anthropic, Google ve OpenAI'ye meydan okuyor: Claude 3 yapay zeka modelini tanıttı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ulaştırma Bakanı: Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi 330 Bin Zararlı Bağlantıyı Engelledi
  13:13 Ulaştırma Bakanı: Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi 330 Bin Zararlı Bağlantıyı Engelledi

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin siber olaylara müdahalede çok iyi bir konumda olduğunu belirterek, 2014 yılında kurulan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinin (USOM) bugüne kadar 330 binin üzerinde zararlı bağlantı tespit ettiğini ve bunlara erişimi...

 • Selçuk Bayraktar'dan iddialara net yanıt!
  13:09 Selçuk Bayraktar'dan iddialara net yanıt!

  Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, bir süredir ileri sürülen iddialara x paylaşımları ile yanıt verdi.

 • Ubisoft, The Crew'i iptal etti ve kütüphanelerden kaldırdı
  13:09 Ubisoft, The Crew'i iptal etti ve kütüphanelerden kaldırdı

  Ubisoft, 2010 yılında piyasaya sürdüğü The Crew oyununun resmen iptal edildiğini duyurdu. Oyunun sunucuları kapatıldığı gibi, bazı kullanıcıların kütüphanelerinden de kaldırıldı. Bu durum oyunculardan büyük tepki aldı. Ubisoft Connect'e giriş yapan oyuncular, lisansların iptal edildiğini fark etti ve oyunun kütüphaneden kaldırıldığı anlaşıldı. Bu durum, oyunu dijital olarak satın alan ve istediği zaman oynayabileceğini düşünen kullanıcılar için sürpriz oldu. Ubisoft gibi stüdyolar, hizmet şartları kapsamında istedikleri zaman bir oyundan erişimi kaldırma hakkına sahip. The Crew'in online odaklı bir oyun olduğu düşünülürse, kullanıcıların özel sunucu kurma planları da suya düşmüş gibi görünüyor. Ubisoft, oyunun kapatılma döneminde para iadesi teklif etmiş olsa da, bu muhtemelen uzun süredir oyuna sahip olan oyuncular için geçerli değildi.

 • Vivo Y18 Teknik Özellikleri Sızdırıldı
  13:09 Vivo Y18 Teknik Özellikleri Sızdırıldı

  V2333 model numarasıyla Google Play Console'da ortaya çıkan Vivo Y18 modeli, yeni sızıntı ile gündeme geldi. Vivo Y18, MediaTek Helio G85 işlemci, 6 GB RAM, 128 GB depolama, çift arka kamera ve Android 14 tabanlı FuntouchOS 14 arayüzü gibi özelliklere sahip olacak.

 • Bakan Uraloğlu:
  12:05 Bakan Uraloğlu: "330 binin üzerinde zararlı bağlantı engellendi"

  Bakan Uraloğlu: "330 binin üzerinde zararlı bağlantı engellendi" "7 bin 750 siber güvenlik uzmanı ülkemizin siber sahasını koruyor" "2023 yılında 105 bin zararlı bağlantı engellendi" Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, oltalama, bankacılık oltalama, zararlı yazılım ve siber...

 • Çin'deki Sanyuesan Festivali'nde Dronelarla Işık Gösterisi
  11:56 Çin'deki Sanyuesan Festivali'nde Dronelarla Işık Gösterisi

  Çin'in güneyindeki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nin Fengshan ilçesinde her yıl düzenlenen Sanyuesan Festivali kapsamında 1.000 drone ile gerçekleştirilen ışık gösterisi, kentin simge yapılarıyla etkileyici görüntüler oluşturdu. Sanyuesan Festivali, Çin'deki çeşitli etnik gruplar tarafından Ay Takvimi'nin üçüncü ayının üçüncü günü kutlanmaktadır. Bu yılın festivali 11 Nisan'da gerçekleşti.

 • Çin'de Geliştirilen İnsansı Robot CL-1 Giderek Akıllanıyor
  11:16 Çin'de Geliştirilen İnsansı Robot CL-1 Giderek Akıllanıyor

  Çin'in güneyindeki Shenzhen kentinde bir firma tarafından geliştirilen insansı robot CL-1, yürüyebilme, koşabilme ve U dönüşü yapabilme yeteneklerine sahip. Xinhua Haber Ajansı muhabirleri tarafından Shenzhen'den bildirilen habere göre, CL-1 giderek daha akıllı hale geliyor.

 • vivo, uygun fiyatlı akıllı telefon kataloğunu genişletiyor
  11:10 vivo, uygun fiyatlı akıllı telefon kataloğunu genişletiyor

  vivo, uygun fiyatlı akıllı telefon kataloğuna vivo T3x modelini eklemeye hazırlanıyor. Geekbench veri tabanında görüntülenen telefon, Snapdragon 6 Gen 1 işlemcisi ve 8 GB RAM ile güçlendirilmiş. Hindistan'da tanıtılacak olan telefonun fiyatı 200 doların altında olması bekleniyor.

 • Yapay Zeka Tabanlı Müzik Oluşturma Aracı Udio Erişime Açıldı
  11:10 Yapay Zeka Tabanlı Müzik Oluşturma Aracı Udio Erişime Açıldı

  Eski Google araştırmacıları tarafından kurulan Udio, yapay zeka tabanlı müzik oluşturma aracını kullanıcılara sunuyor. Udio, kullanıcıların tür, tempo ve şarkı sözü gibi parametreleri belirleyerek yapay zeka tabanlı şarkılar üretmelerine olanak tanıyor. Şarkılar, Suno ile kıyaslandığında daha az makine benzeri olarak nitelendiriliyor. Udio'nun geliştirilmesinde şarkıcı Will.i.am liderlik ediyor ve kullanıcıların kodlama veya müzik bilgisine ihtiyaç duymadan kullanabilecekleri bir araç olduğunu belirtiyor. Udio, ayrıca müzik dünyasının ChatGPT'si olma hedefiyle ilerliyor ve izinsiz kopyalama gibi katı kurallara sahip olduğunu vurguluyor. Yatırım firmaları ve önemli isimlerden destek alan Udio, Suno ile rekabet etmeyi hedefliyor.

 • Steam'de Ücretsiz Oyun Denemesi Devam Ediyor
  11:10 Steam'de Ücretsiz Oyun Denemesi Devam Ediyor

  Steam, belirli aralıklarla ücretsiz oyun denemesi sunmaya devam ediyor. Bu kampanya kapsamında önümüzdeki haftaya kadar iki oyun daha ücretsiz olarak erişime açılacak. Sevilen iki yapımın 18 Nisan'a kadar ücretsiz olacağı belirtildi. PGA TOUR 2K23 ve Fallout 76 bu hafta ücretsiz olacak. Steam, ücretsiz hafta sonu oyunları kapsamında PGA TOUR 2K23 ve Fallout 76'yı ücretsiz deneme imkanı tanıyor. PGA TOUR 2K23'ü 15 Nisan'a kadar; Fallout 76'yı ise 18 Nisan'a kadar kütüphanenize ekleyip oynayabilirsiniz. Oyunların bu tarihlerden sonra tekrardan paralı hale geleceğini belirtmek gerekiyor. Önümüzdeki haftaya kadar devam edecek kampanyadan sonra ise indirimli olarak satın alabilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Fallout 76 4,76 dolardan; PGA TOUR 2K23 ise 14,99 dolardan satışa sunuluyor.


Advertisement