Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin Gaziantep'te."Tecrübeli, İşi Bilen, Artık Dünyaya da Ders... - Son Dakika

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin Gaziantep'te."Tecrübeli, İşi Bilen, Artık Dünyaya da Ders...

19.01.2012 18:00
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin Gaziantep'te."Tecrübeli, İşi Bilen, Artık Dünyaya da Ders...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye'de işi bilen ve artık dünyaya ders veren bir ekonomi takımı bulunduğunu belirterek, "Aşılamaz denilen engelleri aştık, büyük mesafeler katettik."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye'de işi bilen ve artık dünyaya ders veren bir ekonomi takımı bulunduğunu belirterek, "Aşılamaz denilen engelleri aştık, büyük mesafeler katettik. Ama biz maraton koşucusuyuz. Elimize Türk bayrağını alacağız, zaferle

'biz bunu da (cari açık) başardık' diyeceğimiz günlere ulaşacağız. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız" dedi.

Şahin, Gaziantep Sanayi Odasının (GSO) desteğiyle Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen "14. Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Yaz Fuarı (GAPSHOES)" açılış töreninde, Türkiye'de 2001 yılında yaşanan krizin nedenlerini çok iyi analiz ettiklerini ve radikal tedbirler aldıklarını, bu tedbirler sayesinde 2008 dünya krizi çıktığında büyük sıkıntılar yaşamadıklarını ve bugün Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini AB ülkelerine göre daha iyi tutturduğunu söyledi.

Bakan Şahin, şöyle konuştu:

"Biz bugün ne yapacağız; yumuşak karnımızı bileceğiz. İki boksör birbiriyle nasıl dövüştüğünde, kaşından vurduğunda yere düşüreceğini biliyor. Biz kendi zayıf taraflarımızı bileceğiz ve bugünün Türkiye'sini güçlü hale dönüştüreceğiz. Bugün arkamız çok daha rahat ve ufkumuz çok daha geniş. Bunu nasıl başardık; son 10 yılda ayağımızı yorganımıza göre uzattık. Özellikle kamunun parasını çok ciddi manada koruduk kolladık ve milletin parasını millete dönüştürecek şekilde kara delikleri kapattık."

Türkiye'de başbakan yardımcısı başkanlığında 5 bakanın cari açığın nasıl düzeltilmesiyle ilgili radikal kararlar almaya başladığını belirten Şahin, ay sonunda bunu paylaşacaklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim ithalat ihracat dengemizi etkileyen sektörler nedir, burada ne yapmamız gerekiyor- Önce bölgesel ve sektörel teşvik verdik. Kendi bölgemizi şu anda bir cazibe merkezi haline getirdik. Bundan önceki teşvik sisteminde çok büyük sıkıntılar yaşadık, hep beraber büyük bedeller ödedik. Ama bu teşvikte biraz rahatladık. Sektörel olarak ve bölgesel olarak bize verilen 3. bölge, bizim rekabet gücümüzü artırdı ve pazar payımızı, çeşitliliğimizi artırdı."

Cari açığın en büyük nedenlerinden birisinin enerji olduğunu dile getiren Şahin, yeni enerji politikası kapsamında su kullanım hakkı, yenilenebilir enerji, jeotermal, kömürle ilgili önemli değişimleri yaptıklarını, güneş enerjisiyle ilgili teşvik sistemini de koymaları gerektiğini anlattı.

-"Dünyaya ders veren bir ekonomi takımımız var"-

Ayakkabıcılık, halıcılık gibi birbirine çok benzeyen fakat yapısal değişimler gerektiren bir alanla karşı karşıya bulunduklarını ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

"İthalat ihracat dengemizi düzeltmemiz için en fazla ithalat yapılan ürünlere teşvik vereceğiz. Ana mamulü almadan kendi içinde ithalatını azaltacak, ihracatı teşvik edecek ve beraberinde istihdamı da artıracak yeni bir modele bugün geçmek zorundayız. 2001'de bunu konuşamazdık, 2008'de de bunu konuşamazdık, önceliklerimiz çok farklıydı. Ama bugün bunu konuşabiliyoruz. Hızlı bir şekilde bunu planlamamız, altyapısını oluşturmamız gerekiyor."

"Tecrübeli, işi bilen, dünyayı okuyan, artık dünyaya da ders veren, ekonomiden anlayan bir takımımız var" diye konuşan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başbakan Yardımcımızı, Avro Bölgesindeki bugün bize ders vermeye çalışan ülkeler çağırıyorlar, 'bunu nasıl başardınız bize anlatın' diyorlar. O da anlatıyor, ondan sonra diyor ki 'siyasi irade ve liderlik olmadığı sürece ne söylersek söyleyelim bunu yapamazsınız' diyor. Şu an Avro Bölgesinin en büyük sorunu bu.

Liderlik sorunu var, radikal kararlar alamıyorlar. Pansuman yaptığın, radikal kararlar alamadığın zaman da hızlı çözümler üretemiyorsunuz. Bunu yapacak güçteyiz. Bugüne geldik, sizler zoru başardık, aşılamaz denilen engelleri aştık, büyük mesafeler kat ettik. Ama biz maraton koşucusuyuz. Elimize Türk Bayrağı'nı alacağız, zaferle cari açığımızı da yöneterek 'biz bunu da başardık' diyeceğimiz günlere ulaşacağız. Sizlerle beraber el ele vereceğiz, cari açığı da kapatarak 2023 vizyonunu önümüze koyacağız, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız."

- GAZİANTEP

YORUMLAR
500
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin Gaziantep'te.'Tecrübeli, İşi Bilen, Artık Dünyaya da Ders... - Son Dakika


Advertisement