Bunları Yapmadan Tatil Yoluna Çıkmayın - Son Dakika

Bunları Yapmadan Tatil Yoluna Çıkmayın

17.06.2014 17:43
Bunları Yapmadan Tatil Yoluna Çıkmayın

Otomobil teknik servis uzmanları tatil yoluna çıkacak olan sürücüleri hayati önem taşıyan bazı konularda uyardılar.

Otomobil teknik servis uzmanları tatil yoluna çıkacak olan sürücüleri hayati önem taşıyan bazı konularda uyardılar.

Okulların kapanması ve yaz tatilinin başlamasıyla milyonlarca insan tatil yoluna çıkmaya hazırlanıyor. Bununla birlikte kış mevsiminden çıkan araçlara bir takım bakım ve kontrollerin mutlaka yapılması gerektiği belirten uzmanlar özellikle araçların polen filtreleri ve klima aksamlarına dikkat edilmesini konusunda uyarıda bulunuyorlar. Gerek tatile, gerekse memleketlerine gitmek için yola çıkacak sürücülere, Teknik Servis Uzmanı Önder Güngör bir takım hayati önerilerde bulundu. Önder Güngör yaz mevsimi nedeniyle insanların uzun süren yolculuklara çıkacağını belirterek şu önerilerde bulundu; "Öncelikle araçlarda halen kış lastikleri bulunan varsa mutlaka bunları çıkarıp mevsime uygun lastiklerin takılmasını gerekir. Motoryağı ve aracın periyodik muayenesinin yapılması ve yapılmış olsa dahi en azından tekrar kontrol edilmesi olası bir teknik arızayı önleyecektir. Bunun yanında özellikle yazın çok ihtiyacımız olan klima ve bunu bağlı polen filtresinin mutlaka kontrolü ve değişmesi gereken parçası varsa bunun değişiminin sağlanması gerekiyor. Ayrıca araç sahipleri polen filtresi bakımı yapılırken, çocuklarımızın ve kendimizin sağlığı için antibakteriyel temizliğini de yaptırmaları virüslerden ve bir takım bakterilerden sizleri koruyacaktır. Yine tatile ve uzun yola çıkarken, yol şartları ve araçların yüklü olacağını da düşünürsek aracın rot-balans ve alt takımlarının kontrolünün yapılıp lastik hava ayarlarını buna göre ayarlanması da güvenli bir yolculuk için önem taşımaktadır." Dedi.

Teknik Servis Uzmanı Önder Güngör, araçların her ne kadar bakımlı ve modelli olması teknik açıdan önemli olsa da, sürücülerin yollarda dikkatli araç kullanmasının daha önemli bir faktör olduğunu belirterek sözlerini şöyle sonlandırdı: "Tatilimizin ve yolculuğumuzun güzel geçmesi için mutlaka trafik kurallarına duyarlı bir şekilde seyir halinde bulunalım. Yollardaki hız limitlerine dikkat edelim. Uzun yol yapması gereken sürücüler en fazla 3-4 saat direksiyonda bulunsunlar ve 1-2 saat güvenli yerlerde dinlenerek yollarına devam etsinler. Emniyet kemerimiz olmazsa olmaz kurallarımızdan, hem kendimiz hem de yanımızdaki yolcularında mutlaka kemer takmasına özen gösterelim." - UŞAK

Bunları Yapmadan Tatil Yoluna Çıkmayın
Bunları Yapmadan Tatil Yoluna Çıkmayın

YORUMLAR
500
Tomarza Belediye Başkanı Şahin: 'Kefenini giymiş, yola çıkmış, cumhurbaşkanımızın yol arkadaşıyız' Tomarza Belediye Başkanı Şahin: 'Kefenini giymiş, yola çıkmış, cumhurbaşkanımızın yol arkadaşıyız' Bakan Koca'dan 'maymun çiçeği virüsü' açıklaması: Bu hastalık pandemiye yol açmaz, virüse ülkemizde rastlanmamıştır Bakan Koca'dan 'maymun çiçeği virüsü' açıklaması: Bu hastalık pandemiye yol açmaz, virüse ülkemizde rastlanmamıştır Yine yol verme kavgası yine kavga: Bu kez yer Ankara! Yine yol verme kavgası yine kavga: Bu kez yer Ankara!
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Bunları Yapmadan Tatil Yoluna Çıkmayın - Son Dakika


Advertisement