Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Bursa Avrupa Yeşil Başkentliğine Aday - Son Dakika

Bursa Avrupa Yeşil Başkentliğine Aday

Bursa, 2014 Avrupa Birliği (AB) yeşil başkentliğine aday.

Bursa Avrupa Yeşil Başkentliğine Aday
04.01.2012 - 11:51,

Bursa, 2014 Avrupa Birliği (AB) yeşil başkentliğine aday. Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve kültürel değerlere sahip Bursa'yı dünyaya tanıtmak için Paris, Torino, Frankfurt ve Viyana gibi şehirlerle yarışacak.

Brüksel, 14-15 Aralık tarihleri arasında çevre konusunda Türkiye'yi de yakından ilgilendiren kritik toplantılardan birine daha ev sahipliği yaptı. AB Bölgeler Komitesi'nin 93'üncü Genel Kurulu toplandı. Komite Başkanı Mercedes Bresso liderliğinde yapılan oturumlarda, Avrupa Yeşil Başkenti (European Green Capital) ödülünde Türkiye gibi aday ülkelerin şehirleri de yer alıyor. 2010 yılından bugüne kadar verilen ödülün, 2012 ve 2013 için sahipleri belli oldu. Birkaç hafta sonra başlayacak olan yeni yılın Yeşil Başkent'i İspanya'nın kuzeyinde yer alan Vitoria-Gasteiz olurken, 2013 talihlisiyse Nantes şehri. Yarışma, 2014 ve 2015 yılı adayları için devam edecek. 2014 yılı ödüllerinde Türkiye'den Bursa ve Trabzon şehirleri aday.

Avrupa yeşil başkenti olmak isteyen bu iki şehir dışında 17 aday listede yer alırken, Bursa, başkentlik için Viyana, Paris, Torino, Frankfurt, Rotterdam gibi şehirlerle yarışacak. Şehrin, küresel iklim değişikliğine yerel katkısından gürültü kirliliğiyle mücadele yollarına, atık geri dönüşümünü nasıl yönettiğinden iletişim stratejilerine kadar birçok kıstas değerlendirilecek. Bursa, geçmişten bugüne tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra yeşil kimliğiyle de öne çıktı.

Bursa'nın yeşil kimliğinin korunmasına, sağlıklı ve temiz çevrenin oluşturulmasına yönelik faaliyetlerinin yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında sonuçlanacak olan 'Avrupa Yeşil Başkenti' projesine başvuruda bulundu. Başvuru sürecini tamamlayan ve teknik verileri toparlayan Büyükşehir Belediyesi, elde ettiği verileri ilgili mercilere ulaştırdı. Bursa'nın sahip olduğu kapasitenin değerlendirileceği bir süreçte olması sebebiyle var olan yeşil alanın ve daha da geliştirilmesi yönünde yapılan yeşil alan projelerine güvenerek yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, yeşil kimliğin yeniden tanınması ve şehrin sağlıklı bir temiz bir çevreye kavuşmasını hedefliyor.

HAZİRANDA AÇIKLANACAK

Kasım 2011 ve Mart 2012 tarihleri arasında başvurular uzmanlar tarafından değerlendirilecek. Nisan 2012'de nihai listeye girmeye hak kazanan şehirler sunumlarını hazırlayacağı öğrenilirken, Haziran 2012'de 2014 Avrupa Çevre Başkenti açıklanacağı bildirildi. Şimdiye kadar proje kapsamında 'Avrupa Çevre Başkenti' unvanını Stockholm (İsveç), Hamburg (Almanya), Vitoria-Gasteiz (İspanya) ve 2013 Nantes (Fransa) kazandı. Nüfusu 200 bin kişiyi geçen şehirlerin katılabildiği yarışmada, şehir yaşamını her yönüyle kapsayan 12 gösterge alanında kentlerin eylem planları değerlendirmeye tabi tutulacak.

Uzmanlar, küresel iklim değişikliğine yerel katkı, yerel ulaşım, sürdürülebilir arazi kullanımını kapsayan yeşil kentsel alanlar, doğa ve biyolojik çeşitlilik, yerel çevresel hava kalitesi, gürültü kirliliği, atık üretimi ve yönetimi, su tüketimi, atık su yönetimi, ekolojik inovasyon ve sürdürülebilir istihdam, yerel idarenin çevre yönetimi ve enerji verimliliği konularında aday şehirleri denetleyecek. Bursa olarak bu başvuru şartlarını yerine getirerek başvuruda bulunan Büyüşehir Belediyesi, Bursa'daki yeşil alan kapasitesine ve halen devam eden yeşil alan projelerine ek olarak, toplu ulaşımda özellikle hafif raylı sistemde Bursa'nın aldığı yolun bu yarışmadaki göstergeler açısından önemli olduğunu düşünüyor. - BURSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Bursa Avrupa Yeşil Başkentliğine Aday - Son Dakika


Advertisement