CHP Aydın Milletvekili Baydar, CeBIT Medya ve İletişim Zirvesinde Konuşmacı Olarak Yer Aldı - Son Dakika
Yerel

CHP Aydın Milletvekili Baydar, CeBIT Medya ve İletişim Zirvesinde Konuşmacı Olarak Yer Aldı

CHP Aydın Milletvekili Baydar, CeBIT Medya ve İletişim Zirvesinde Konuşmacı Olarak Yer Aldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Prof.Dr.Metin Lütfi Baydar, İstanbul CNR Expo Center'da CEBİT Eurasia Teknoloji ve Bilişim Fuarı'nda gerçekleşen Medya ve İletişim Zirvesi'nde konuşmacı olarak yer aldı.

02.12.2012 16:09

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, İstanbul CNR Expo Center'da CEBİT Eurasia Teknoloji ve Bilişim Fuarı'nda gerçekleşen Medya ve İletişim Zirvesi'nde konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmasında çarpıcı rakamlara da yer veren Prof. Dr. Baydar, birçok çocuğun internetteki bilgilerin doğru olup olmadığına bakmaksızın inandığını, bir çok çocuğun da gizlilik ayarlarını değiştirdiğini ve henüz kendilerine gerek olmayan cinsel bilgilere ulaştığını kaydetti.

Zirvenin İletişim, Medya ve Çocuk konu başlığındaki 7. Oturumunda RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Nurullah Öztürk oturum başkanı olarak görev yaparken; oturumda Milletvekili Baydar'ın yanı sıra Dijital Oyunlar Federasyonu Başkanı Mevlüt Dinç, Issa Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Batuhan Tosun, İnternet Haber Portalı yöneticisi Hadi Özışık yer aldı.

CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar konuşmasında günümüz medyasının değerlendirmesini yaptığı konuşmasında özellikle çocukların internet kullanımına ilişkin çarpıcı rakamlar sundu. Baydar konuşmasında; "Çocukların

% 39'u İnternet'te bulduğu bilgilerin doğru olup olmadığına karar vermek için farklı siteleri karşılaştırdığını, Yaklaşık 17%'si filtre seçeneklerinin nasıl değiştirileceğini bildiğini, internet sayfasını sık kullanılanlara (favorilerine) ekleyebildiğini söyleyenlerin oranı

% 31, Yaklaşık % 34'ü gezdiği sitelerin kaydını silebildiğini, Çocukların % 32'si sosyal paylaşım sitelerindeki gizlilik ayarlarını değiştirebildiğini, Çocukların % 29'u istenmeyen mesajları nasıl engelleyebileceğini bildiğini, Çocukların % 44 İnterneti nasıl güvenle kullanacağına dair bilgiler bulabildiğini belirtmişlerdir" dedi.

İnternet kullanımının giderek arttığı günümüzde öğrenciler kadar öğretmen ve öğretim üyelerinin de internet ile dolayısıyla sosyal paylaşım sitelerini kullanma oranlarının arttığını söyleyen Milletvekili Baydar; çocukların sosyal paylaşım sitelerinde adres, telefon gibi kişisel bilgileri paylaşmalarındaki oranların yüksekliğine dikkat çekti.

CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar Medya ve İletişim Zirvesinde yaptığı konuşmasında; "Bir internet kullanıcısı olarak bize düşen en büyük görev ise bilinçli bir kullanıcı olmak.

Ölçüyü kaçırmamak gerekiyor, internette gezinmek çok güzel ancak bağımlısı olmak ise çok zararlı. Bu da internetin faydalı yönlerinin yanında zararlı yan etkilerinin olabildiğini göstermektedir. Toplum olarak interneti doğru kullanma bilincimiz mutlaka oluşmalıdır. Aksi takdirde çocuklarımız olumsuz cinsel bilgiler, şiddet davranışları, alkol ve sigara alışkanlıkları, kumar, sağlıksız beslenme alışkanlıkları gibi istenilmeyen alışkanlıklar edinebilirler. Özellikle bilgisayar önünde uzun süreler harcanması gelişim çağında olan çocuklarda duruş ve oturuş pozisyonlarına bağlı olarak iskelet-kas sisteminde hasarlara, görme problemlerine, elektromanyetik radyasyon problemlerine, yaratıcı ve zihinsel gelişim risklerine, dil becerilerinde gerilemeye ve bazı çocuklarda epilepsi nöbetlerine ayrıca okumaya dayalı akademik başarıda düşmeye, beyin gelişiminde problemlere sosyal gelişimde olumsuzluklara da neden olabilmektedir" diye konuştu. - AYDIN

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel CHP Aydın Milletvekili Baydar, CeBIT Medya ve İletişim Zirvesinde Konuşmacı Olarak Yer Aldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement