Diyarbakır'da Öğrencilerin Patlayıcı Konusunda Bilgilendirilmesi - Son Dakika

Diyarbakır'da Öğrencilerin Patlayıcı Konusunda Bilgilendirilmesi

15.02.2012 18:40
Diyarbakır'da Öğrencilerin Patlayıcı Konusunda Bilgilendirilmesi

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, öğrencilerin patlayıcı konusunda bilgilendirilmesi faaliyetinin, güvenlik birimleri tarafından bizzat yapılmadığını, okullara sadece koruma yöntemlerine ilişkin bilgilendirme notlarının gönderildiğini...

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, öğrencilerin patlayıcı konusunda bilgilendirilmesi faaliyetinin, güvenlik birimleri tarafından bizzat yapılmadığını, okullara sadece koruma yöntemlerine ilişkin bilgilendirme notlarının gönderildiğini bildirdi.

Toprak yaptığı yazılı açıklamada, bugün ulusal yayın yapan bir gazetede

"Jandarma istedi, Silvan'daki ilk ve orta dereceli okullarda el bombası roket ve mayına karşı eğitim verilmeye başlandı" şeklinde bir haberin yer aldığını, haberin başlığı ve muhteviyatının oluşturduğu anlam ile başlattıkları uygulamanın farklı olduğunu belirtti.

Bütün ilçelerini kapsayan bu bilinçlendirme çalışmasının söz konusu haberin içeriğinde sadece Silvan'da yapıldığına dair bir anlam çıktığını bildiren Toprak, başta Diyarbakır olmak üzere birçok ilde çeşitli zamanlardan kalma patlayıcı ve yabancı maddelere bilinçsiz bir şekilde müdahale edilmesi ya da çocuklar tarafından bu maddelere kontrolsüz şekilde yaklaşıp oynanması sonucunda can güvenliğini tehlikeye düşüren çok acı durumlar yaşandığına tanık olunduğunu vurguladı.

Geçmiş zamanlarda bu tür muhtelif olayların yaşanmış olmasının göz önüne alındığında açık alanlarda bu tür patlayıcı maddelerle ve yabancı cisimlerle karşılaşılması durumunda herhangi bir mağduriyete mahal vermeden, vatandaşların bu cisimlere nasıl yaklaşılması gerektiği ve hangi birimlere haber verilmesine dair bir bilinçlendirme çalışmasının yapılması gerektiğini vurgulayan Toprak, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Bu gerekçelerle 22 Haziran 2011 tarihli İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve 17 ilçe kaymakamlığına gönderilen yazıda özellikle kaymakamlıklar koordinesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve İlçe Jandarma Komutanlıkları ile birlikte uyarıcı ve bilinçlendirici mahiyette bir eğitim çalışılması başlatılması yönünde talimat verildi. Kaymakamlıkları, daha önceden bu konuda yaşanmış olan acı olayların tekerrür etmemesi için İlçe Emniyet Müdürlükleri ve İlçe Jandarma Komutanlıkları ile bağlantılı bir şekilde özellikle köy ve mezra gibi açık alanlarda ve kırsal bölgelerde bulunması muhtemel yabancı ve patlayıcı maddelerin tanınması ve herhangi bir olumsuzluğa mahal veremeden gerekli birimlere haber verilerek etkisiz hale getirilmesi için vatandaşların bilinçlendirilmesine yönelik bir çalışma başlatıldı. Çalışma, ilimiz genelinde 17 kaymakamlığının tamamında uygulamaya konulmuş ve güvenlik birimlerimiz tarafından hazırlanan ve ailelerimizin, vatandaşlarımızın, çocuklarımızın ve gençlerimizin mağduriyet yaşamaması ve hepimizin içini acıtan olayların oluşmadan önlenebilmesi için açık alanlarda bulunması muhtemel yabancı ve patlayıcı maddelere karşı nasıl bir davranış sergileneceğine dair bilgilendirme sunumları okul müdürlüklerine gönderilerek, okullarda öğrencilerin bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri için anlatıma konu edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu faaliyet güvenlik birimleri tarafından bizzat yapılmayıp, sadece korunma yöntemlerine ilişkin bilgilendirme notları okullara gönderilmiştir. Bunun adı 'Dikkat Patlayıcı Madde Sakın Dokunma'dır."

- DİYARBAKIR

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Diyarbakır'da konteyner kent kurulumuna başlandı Diyarbakır'da konteyner kent kurulumuna başlandı Diyarbakır'da fuhuş operasyonunda gözaltına alınan 7 şüpheliden 4'ü tutuklandı Diyarbakır'da fuhuş operasyonunda gözaltına alınan 7 şüpheliden 4'ü tutuklandı Prof. Dr. Ekinci aday adaylığını açıkladı Prof. Dr. Ekinci aday adaylığını açıkladı

Son Dakika Yerel Diyarbakır'da Öğrencilerin Patlayıcı Konusunda Bilgilendirilmesi - Son Dakika


Advertisement