Eü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akkuzu: 'İzmir'de Suyun Etkin Kullanımı Şart' - Son Dakika

Eü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akkuzu: 'İzmir'de Suyun Etkin Kullanımı Şart'

Eü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akkuzu: \'İzmir\'de Suyun Etkin Kullanımı Şart\'
Son Güncelleme: 11.06.2010 11:07

Ege Üniversitesi (eü) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Doç

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Akkuzu, 2025 yılında 34 ülkede su sıkıntısı çekileceğini, İzmir'de suyun etkin kullanımının şart olduğunu belirtti.

EÜ'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de Su Politikası ve İzmir İli Su Kaynakları konulu konferansta konuşan Doç. Dr. Akkuzu, Türkiye'nin su kaynakları açısından zengin bir ülke olmadığını belirtti. Doç. Dr. Akkuzu şunları kaydetti:

'Yerkürenin dörtte üçü su olmasından dolayı su 'sınırsız' gibi algılanıyor. Ancak toplam su miktarı içinde kullanılabilir tatlı su oranı sadece yüzde 2,5'dur. Bu tatlı su da dünya üzerinde homojen olarak dağılmamaktadır. Günümüzde özellikle Afrika'da ciddi su sıkıntısı çeken ülkeler bulunmaktadır. 2025 yılına gelindiğinde de dünyada toplam 34 ülkenin su sıkıntısı çekeceği öngörülmektedir.

Küresel iklim değişikliğinin yarattığı kuraklık sebebiyle İzmir'de yağış miktarında yüzde 5.1'lik bir azalma ölçümlenmiştir. Önümüzdeki yıllarda kuraklık daha da artacak, İzmir'de suyun etkin kullanımı şart.'

(BEL-BAH) - İZMİR

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Eü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akkuzu: 'İzmir'de Suyun Etkin Kullanımı Şart' - Son Dakika


Advertisement