Hastanede Ki Organ Bağışı Standına İlgi Büyük - Son Dakika
Yerel

Hastanede Ki Organ Bağışı Standına İlgi Büyük

Hastanede Ki Organ Bağışı Standına İlgi Büyük

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Organ Bağış Haftası nedeniyle kurulan standa üç günde 61 kişi organ bağışında bulundu.

07.11.2016 15:21

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Organ Bağış Haftası nedeniyle kurulan standa üç günde 61 kişi organ bağışında bulundu.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kurulan stantta üç gün içerisinde 61 kişi organ bağışında bulundu. Hastane Başhekim Yardımcısı Dr. Ali Kaplan, organ bağış standına vatandaşlar tarafından ilgi gösterildiğini belirterek, daha çok organ bağışının yapılması gerektiğini vurguladı.

Dr. Ali Kaplan açıklamasında, "Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biri haline gelmiştir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde, organ bekleme listesine kayıtlı 25 bin 361(böbrek 22062, kalp 729, karaciğer 2236, akciğer 46, pankreas 272) hasta bulunmaktadır. Bu hastalar bir gün kendilerine bir organ bağışlanır ümidiyle yaşama tutunmaya çalışmaktadırlar. Ancak bu hastaların bir kısmı yakınlarından alacakları organlarla sağlıklarına kavuşabilecekler. 2015 yılında yaklaşık 2 bin vatandaşımız nakil olamadan hayatını kaybetmiştir.

Ülkemiz, organ faaliyetleri için uluslararası standartlarda nakil merkezlerine ve deneyimli nakil ekiplerine sahiptir. Ancak yapılan bağışların çoğunluğu canlı vericilerden olup, kadavradan yapılan bağış oranları yetersiz kalmaktadır. Tüm çalışmalara ve sağlanan artışlara rağmen kadavra bağış oranları istenilen seviyenin çok altında kalmaktadır. Avrupa da yüzde 75 olan aile bağış oranı ne yazık ki ülkemizde yüzde 25 seviyesindedir.

Organ bağışının istenilen düzeye ulaşmamasında ve toplumda yeterli duyarlılığın olmamasında, bilgi eksikliği, ön yargılar ve yanlış inanışlar önemli rol oynamaktadırlar. Hastanemiz Organ Bağış Birimi, 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası münasebetiyle, merkez binamızda açtığı stant ile vatandaşlarımızı organ bağışı konusunda bilgilendirmeyi, bilinçlendirmeyi ve farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Bağışlarınızla hayat devam etsin sloganıyla tüm halkımızı organ bağışına davet ediyoruz" dedi. - ADIYAMAN

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Hastanede Ki Organ Bağışı Standına İlgi Büyük - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement