Karşıyaka'da "Anne Sütünün Faydaları" Söyleşisi Yapıldı - Son Dakika
Yerel

Karşıyaka'da "Anne Sütünün Faydaları" Söyleşisi Yapıldı

Karşıyaka\'da "Anne Sütünün Faydaları" Söyleşisi Yapıldı

İzmir Karşıyaka Belediyesi, anne sütünün faydaları, emzirmenin önemi, doğru emzirme teknikleri ve anne sağlığı ile ilgili bir söyleşi düzenledi.

24.12.2022 11:44  Güncelleme: 12:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir Karşıyaka Belediyesi, anne sütünün faydaları, emzirmenin önemi, doğru emzirme teknikleri ve anne sağlığı ile ilgili bir söyleşi düzenledi.

Karşıyaka Genç İş İnsanları Derneği iş birliğinde Ali Rıza Bodur Eğitim Merkezi'nde dün düzenlenen söyleşiye Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Berkhan Alptekin, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Ela Hızlı, Karşıyaka Belediye Meclis Üyeleri Sevim Kipriksiz ve Murat Ilgın, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'ın eşi Öznur Tugay, anneler, anne adayları ve vatandaşlar katıldı.

Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Asya Banu Babaoğlu'nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşiye Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Perçem Bosnalı ve Diyetisyen, Emzirme Danışmanı Yasemin Tangören Öztürk konuşmacı olarak katıldı. Söyleşide hayati önemi sahip olan anne sütü ve içeriği, destekleyici gıdalar, emzirmenin önemi, doğru emzirme teknikleri ve anne sağlığı konuşuldu.

"EŞSİZ BİR BESİN KAYNAĞI"

Anne sütünün altından daha değerli doğal bir mucize olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Perçem Bosnalı şöyle konuştu:

"Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Acil Yardım Fonu, bebeklerin sağlıklı büyüme ve gelişme göstermesi için anne sütünün eşsiz bir besin kaynağı olduğunu belirtmiştir. Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde, çocukların en temel haklarından biri olan beslenme hakkı gösterilmekte ve anne sütü ile beslenme hakkı üzerinde durulmaktadır. Anne sütü içeriği itibariyle her bebek için kendine özeldir ve bebeğin tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilir. Bebeği kronik hastalıklardan da koruyan anne sütü, büyüme ve gelişimini olumlu etkiler, anne ile bebek arasındaki sevgi ilişkisini güçlendirir." Bosnalı, katılımcılara konuya ilişkin detaylı bir sunum da yaptı.

"SAĞLIKLI ANNELER, SAĞLIKLI BEBEKLER"

Yasemin Tangören Öztürk ise bebeklerin sağlıklı olması için annenin kendi sağlığına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Anneler bebekleri için her zaman en iyisini yapmak ister, bebekler için en iyi besin kaynağı da anne sütüdür. Çünkü her anne bebeği için en uygun sütü üretir. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle, daha sonrasında ile uygun ek besinlerle beslenmesini ve iki yaşına kadar emzirilmesini tavsiye ediyoruz. Genelde annelerin kafasını meşgul eden en önemli konu sütünün yetip yetmemesi ya da sütünü daha da artırmaktır. Annelere öncelikle kendilerine odaklanmalarını, önce kendilerinin her açıdan iyi olmasını sağlamalarını tavsiye ediyoruz. Sütün az olması kadar gereğinden fazla olması da çok istediğimiz bir şey değildir, o yüzden sütün yeterli olmasına odaklanmada fayda var. Anneler sağlıklı ve düzenli beslenmeli; sağlıksız, katkılı, işlenmiş gıdalardan uzak durmalı ve yeteri kadar su tüketmelidir."

Konuşmaların ardından katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı, konuşmacılar ile moderatöre Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Berkhan Alptekin, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Ela Hızlı ve Karşıyaka Belediye Meclis Üyeleri Sevim Kipriksiz ve Murat Ilgın tarafından çiçek takdim edildi. Lansinoh markasının da sponsor olduğu söyleşinin ardından katılımcı anne ve anne adaylarına hediye verildi.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Karşıyaka'da 'Anne Sütünün Faydaları' Söyleşisi Yapıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Doğanşehir Belediye Başkanı Mehmet Bayram göreve başladı
  04 Nis Doğanşehir Belediye Başkanı Mehmet Bayram göreve başladı

  31 Mart yerel seçimlerinde Doğanşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Bayram mazbatasını alarak göreve başladı. Bayram, devir teslim töreni sonrası görevine başladığını açıkladı.

 • Ardahan'da Seçim Sonuçlarına İtiraz
  04 Nis Ardahan'da Seçim Sonuçlarına İtiraz

  Ardahan'da CHP'li Faruk Demir'in seçimi kazandığı ancak AK Partili Yunus Baydar'ın seçim sonuçlarına itiraz ettiği bildirildi.

 • İYİ Parti'deki istifaların perde arkası! İlk rakibi belli oldu
  04 Nis İYİ Parti'deki istifaların perde arkası! İlk rakibi belli oldu

  31 Mart yerel seçim sonuçlarına göre yüzde 3.77'lik oy oranıyla 6. olan İYİ Parti'de peş peşe yaşanan istifalar dikkat çekerken Akşener'in karşısına çıkacak ilk aday da belli oldu. Partinin Kurucular Kurulu üyesi Günay Kodaz, olağanüstü kurultayda aday olacağını duyurdu. Partideki son istifalarda kongre vurgusu öne çıkarken Akşener'in parti liderliğinde ısrar edeceği öne sürülüyor.

 • Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca Göreve Başladı
  04 Nis Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca Göreve Başladı

  31 Mart Yerel seçimlerinde Altınova Belediye Başkanlığını kazanan Yasemin Fazlaca, mazbatasını alarak görevine başladı. Fazlaca, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Altınova'ya hizmet etmek için gece gündüz çalışacaklarını belirtti.

 • İstanbul'da yerel seçimlerde itiraz süreci devam ediyor
  04 Nis İstanbul'da yerel seçimlerde itiraz süreci devam ediyor

  İstanbul'da yerel seçimlerle ilgili itiraz süreci devam ederken, CHP adaylarının önde bitirdiği Gaziosmanpaşa ve Beykoz'da yeniden sayım süreci başladı. AKP'nin itirazı sonucu Beykoz'da yeniden sayım başlarken, CHP de Arnavutköy, Ümraniye ve Fatih ilçeleri için İl Seçim Kurulu'na başvuru yaptı. CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulu'na giderek, 'Gaziosmanpaşa'da sandıktan çıkan iradenin masa başında değiştirilmesine izin vermeyiz' dedi.

 • Afşin Belediye Başkanı Koray Kıraç Göreve Başladı
  04 Nis Afşin Belediye Başkanı Koray Kıraç Göreve Başladı

  Yerel seçimlerde seçilen Koray Kıraç, mazbatasını aldıktan sonra görevine başladı. Devir teslim töreni gerçekleştirildi.

 • Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, eser ve hizmet belediyeciliğini sürdürecek
  04 Nis Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, eser ve hizmet belediyeciliğini sürdürecek

  Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, mazbatasını alarak ilçede eser ve hizmet belediyeciliğini devam ettireceklerini belirtti. Sandıkçı, Canik halkıyla birlikte çalışarak ilçeye değer katacak projeleri hayata geçireceklerini vurguladı.

 • Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer Göreve Başladı
  04 Nis Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer Göreve Başladı

  Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, seçimlerin ardından mazbatasını alarak resmi olarak göreve başladı. Tuncer, Mezitli'yi daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için çalışacaklarını belirtti.

 • YSK Başkanı Ahmet Yener: İtirazlar bugün görüşülecek
  04 Nis YSK Başkanı Ahmet Yener: İtirazlar bugün görüşülecek

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, itirazların bugün kurulda görüşüleceğini ve Van Büyükşehir Belediyesi seçimine ilişkin alınan kararın da bugün yazılacağını söyledi. Türkiye geçen hafta sonu yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitti. Seçimin ardından yurt genelinde bazı noktalarda seçime itirazlar yapıldı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, seçim sonuçlarına yapılan itirazları bugün kurulda görüşeceklerini ifade etti. Van seçimlerinde YSK tarafından verilen son karara ilişkin de konuşan Yener, 'Van ile ilgili verilen karar bugün yazılacak' açıklamasında bulundu. - ANKARA

 • Hatay'da Kadın Aday 5 Erkek Rakibine Karşı 300 Oy Farkla Muhtar Seçildi
  04 Nis Hatay'da Kadın Aday 5 Erkek Rakibine Karşı 300 Oy Farkla Muhtar Seçildi

  Hatay'da yaşayan Hilda Cöcen Koku, yerel seçimlerde 5 erkek rakibine karşı verdiği kıyasıya mücadeleyi en yakın rakibine 300 oy fark atarak 1. sırada bitirdi. Pirireis Mahallesi'nde seçilen ilk kadın muhtar oldu.

 • Erzurum'da Tortum ve Uzundere ilçelerinde turizm projeleri masaya yatırıldı
  04 Nis Erzurum'da Tortum ve Uzundere ilçelerinde turizm projeleri masaya yatırıldı

  Erzurum'un turizm açısından önemli merkezlerinden Tortum ve Uzundere ilçesindeki projeler, Vali Mustafa Çiftçi tarafından değerlendirildi. Tortum Kaymakamı Fatih Bayram, Vali Çiftçi'ye, 2025 Turizm Başkenti etkinlikleri kapsamında Tortum ve Uzundere vadilerinde doğa sporlarının canlandırılması için uygulanabilecek projeler hakkında bilgi verdi.

 • CHP MYK, yerel seçim sonrası ilk toplantısını yaptı: İlk gündem ekonomi
  04 Nis CHP MYK, yerel seçim sonrası ilk toplantısını yaptı: İlk gündem ekonomi

  CHP'nin 31 Mart Yerel Seçim zaferinin ardından ilk MYK toplantısında yeni dönem yol haritası belirlendi. Seçim sonuçları değerlendirildi ve sonuçlara itiraz edilen bölgelerdeki gelişmeler ele alındı. CHP kurmayları, öncelikli gündemin ekonomi olacağını ve 4 yıl boyunca sahada aktif çalışma yürütüleceğini belirtti.


Advertisement