Kınanın Kanseri Önleyici Etkisi Araştırıldı - Son Dakika
Yerel

Kınanın Kanseri Önleyici Etkisi Araştırıldı

(GAÜN), halk arasında asırlardır kullanılan kınanın, kanser gelişimini önleyici etkisi olup olmadığı araştırıldı.

12.01.2012 11:41

Sevil Çelik - Gaziantep Üniversitesinde

(GAÜN), halk arasında asırlardır kullanılan kınanın, kanser gelişimini önleyici etkisi olup olmadığı araştırıldı.

Gaziantep Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan kınanın bilimsel açıdan kanser üzerindeki etkisi araştırıldı.

Yapılan bilimsel çalışmada, kınanın kanseri önlemede de etkili olup olmadığı fareler üzerinde araştırıldı. Bilimsel olarak daha önce yapılan çalışmalarda mantar rahatsızlığına karşı etkisi olduğu bilinen kınanın kanseri önlemede de etkili olup olmadığını belirlemek için gerçekleştirilen araştırma çerçevesinde, 60 fareye farklı dozlarda 10 gün süreyle ağız yoluyla kına verildi. 10 günün sonunda fareler üzerinde çeşitli kanser parametreleri araştırıldı.

Araştırma sonucunda "Ehrich Ascite Corcinama" tümörün büyümesinin durduğu tespit edildi. Ayrıca kınanın antioksidan aktivite kapasitesini arttırdığı saptandı. Farelerde, kansere karşı mücadelede önemli rol oynayan enzimlerin arttığı gözlendi.

Doğal toz yeşil kınanın kullanıldığı araştırma ve sonuçları, International Journal of Pharmacology dergisinde de yayımlandı.

Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılan çalışmanın, çağın hastalığı kansere karşı yeni bitkisel kaynakların umut verici sonuçlar doğurabileceğini ortaya koyduğunu belirtti.

Kına üzerine ileri düzeyde yapılacak araştırmalarla kansere karşı alternatif ilaç olanaklarının geliştirilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Özaslan, bu yöndeki bilimsel çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

- GAZİANTEP

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kınanın Kanseri Önleyici Etkisi Araştırıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement