Sütün Litre Fiyatı 7 Buçuk Lira Oldu Ama… Kadirlili Çiftçiler Sütlerinin 5,5 Liradan Alınmasına Tepki Gösteriyor - Son Dakika

Sütün Litre Fiyatı 7 Buçuk Lira Oldu Ama… Kadirlili Çiftçiler Sütlerinin 5,5 Liradan Alınmasına Tepki Gösteriyor

21.05.2022 12:51

Osmaniye’nin Kadirli ilçesindeki süt üreticileri, Ulusal Süt Konseyi tarafından litre fiyatı yedi buçuk lira olarak belirlenen sütün beş buçuk liradan toplanmasına tepki gösterdi. Üretici Bahri Büyükeryılmaz, “Kadirli’de beş buçuk liradan devam ediyoruz’ dediler. Yeme her gün zam geliyor. Yetişemiyoruz, borçlanıyoruz. İnekleri satmak durumunda kalıyoruz” dedi.

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki süt üreticileri, Ulusal Süt Konseyi tarafından litre fiyatı yedi buçuk lira olarak belirlenen sütün beş buçuk liradan toplanmasına tepki gösterdi. Üretici Bahri Büyükeryılmaz, "Kadirli'de beş buçuk liradan devam ediyoruz' dediler. Yeme her gün zam geliyor. Yetişemiyoruz, borçlanıyoruz. İnekleri satmak durumunda kalıyoruz" dedi.

Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki süt üreticileri, sütlerinin Ulusal Süt Konseyi'nin belirlediği litre fiyatından düşük bedelle alınmasına tepki gösterdi. Kadirlili üretici Bahri Büyükeryılmaz, şunları söyledi:

"Televizyondan dinlediğime göre; sütü daha önce dört liradan alıyorlardı. Beş buçuğa (5,5 TL) aldılar. Daha sonra da yedi buçuk lira olacağını söylediler. Sütçüye de sordum. Daha artırma olmadı. 'Kadirli'de beş buçuktan (5,5 TL) devam ediyoruz' dediler.

Onun için de yeme her gün zam geliyor. Yetiştiremiyoruz, borçlanıyoruz. İnekleri satmak durumunda kalıyoruz. O yüzden, sütün bir an önce yedi buçuk lira olmasını temenni ediyoruz. Yem veremediğimizden ineklerden süt alamıyoruz. Yeme her gün zam geldiği halde süte senede bir kere zam bile gelmiyor. Sütün bir an önce artmasını temenni ediyoruz."

Süt üreticisi Erdem Semercioğlu ise şöyle konuştu:

"Devlet yedi buçuk lira açıkladı. Ama biz şu an beş buçuk liraya veriyoruz. Toplayan öyle topluyor bizden. Onun yüzünden iki kere, yem zam koydular; 40 lira. İki gün önce arpa ezmesini 265 liraya aldık. Bugün aldık 285 liraya. Bizim zarar çok. Nasıl olacaksa?  Bizim bölgede, beş liraya alıyorlar. Başka yerlerde yedi liraya alırlarmış, yedi buçuğa (7,5 lira) alırlarmış. Bizim bölgeye geldi mi, yok. Niye zamlanmıyor?"

Bir başka süt üreticisi Kamil Kılıçkeser ise "Bizim sütümüzü neden beş buçuktan (5,5 TL) alıyorlar? Süt yemi 300 milyon (300 lira). 30 kilo kepek 150 milyon (150 lira). Karşılamıyor. Karşılamadığı için de malları satamıyoruz."

YORUMLAR
500
Son dakika: Bakan Soylu, Batı Karadeniz'deki selin bilançosunu açıkladı: '4,2 milyar TL' Son dakika: Bakan Soylu, Batı Karadeniz'deki selin bilançosunu açıkladı: '4,2 milyar TL' GAZİANTEP'TE SAMAN MESAİSİ GAZİANTEP'TE SAMAN MESAİSİ Görüntüler infial yaratmıştı! Osmaniye Valiliği firar eden 35 göçmenin yakalandığını duyurdu Görüntüler infial yaratmıştı! Osmaniye Valiliği firar eden 35 göçmenin yakalandığını duyurdu
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Sütün Litre Fiyatı 7 Buçuk Lira Oldu Ama… Kadirlili Çiftçiler Sütlerinin 5,5 Liradan Alınmasına Tepki Gösteriyor - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement