Varoluşu En İyi Tasarlayanlar Finalist Oldu - Son Dakika

Varoluşu En İyi Tasarlayanlar Finalist Oldu

16.01.2016 09:14
Varoluşu En İyi Tasarlayanlar Finalist Oldu

Türk Hazırgiyim sektörüne genç ve yenilikçi tasarımcılar kazandırmak amacıyla Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl 11. kez düzenlenen “EİB Moda Tasarım Yarışması”nda finale kalan 10 tasarımcı belirlendi.

Türk Hazırgiyim sektörüne genç ve yenilikçi tasarımcılar kazandırmak amacıyla Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl 11. kez düzenlenen "EİB Moda Tasarım Yarışması"nda finale kalan 10 tasarımcı belirlendi.

Ön jüri ilk etapta başvuru yapan 160 civarındaki genç tasarımcıdan 20 tanesini mülakata çağırmak için tespit etti. Ardından mülakat maratonu başladı. Bertan Yeniçeri, Burak Sertbaş, Çiğdem Önsal, Ege Kabasakal, Emre Erdemoğlu, Öner Evez, Reşat Yalaz, Serhat Işık ve Yakup Biçer'den oluşan jüri 20 genç tasarımcı ile yaptığı bire bir mülakatlar sonucunda ilk 10 finalisti seçti. Genç tasarımcılar, "Varoluş" temasına göre tasarladıkları 4 kıyafetle 08 Nisan 2016 Cuma akşamı yapılacak finalde dereceye girmek için ter dökecek.

"EİB 11. Moda Tasarım Yarışması"na başvuran dosyaların içeriğinden çok mutlu olduklarını belirten EİB Moda Tasarım Yarışması Komitesi Başkanı Burak Sertbaş, finalistleri belirlemek için ön jürinin iki tam gün mesai verdiğini kaydetti. Türkiye genelinde en bilinen tasarım yarışmalarının başında geldiklerini anlatan Sertbaş, "Sektöre vizyoner tasarımcılar kazandırmak, ülkemizdeki moda endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmak, genç tasarımcılara kendilerini kumaşlarla ifade etme özgürlüğü tanımak amaçlarıyla çıktığımız yarışmamızda 11. yıla giriyoruz. 10 yılın sonunda, moda tasarım yarışmaları arasında en çok bilinen ve genç tasarımcıların katılmak için yarışmanın takviminin açıklanmasını bekledikleri bir yarışma haline gelmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

TEMA "VAROLUŞ"

EİB Moda Tasarım Yarışması'nın temasının her yıl, dünya moda trendlerinden yola çıkarak tespit edildiğine işaret eden Sertbaş şöyle devam etti: "2016/17 moda akımlarından yola çıkılan bu yılki yarışmanın temasını; "Varoluş" olarak tespit ettik. Varoluş, tarihten bile eski, en zor bulmacadır. Tasarımın varoluş biçimi, nasıl doğru renkleri, doğru çizgilerle bir araya getirip hayata geçirmekte saklıysa beklediğimiz tasarımlar da bir o kadar varoluşa uygun olmalı. Sokrates'in en ünlü sözlerinden 'Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu' bize varoluşun temelini açıklıyor aslında. Ünlü filozof Jean Paul Sartre de varoluşun özden önce geldiğini belirtir. Genç tasarımcıların, insanlığın varoluşundan bu yana geçen binlerce yılın üzerini örttüğü varoluş anlarını yeni yorumlarla, modaya yeni bir soluk getirecek değerlerle günümüze taşımalarını bekliyoruz"

EİB XI. Moda Tasarım Yarışması"nın final defilesinin 8 Nisan 2016 Cuma akşamı yapılmasının planlandığını dile getiren Sertbaş, defilede ünlü mankenlerin genç tasarımcıların eserlerini sergileyeceğini ifade etti. Sertbaş, yarışmanın birincisini 15 bin TL, ikincisini 10 bin TL, üçüncüsünü ise 5 bin TL para ödülünün yanı sıra Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin sunduğu projenin Ekonomi Bakanlığı'nca onaylanması halinde yurt dışına eğitim olanağı beklediğini sözlerine ekledi. - AYDIN

YORUMLAR
500
AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Afyonkarahisar'da konuştu Açıklaması AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Afyonkarahisar'da konuştu Açıklaması İletişim Başkanı Altun: Ege'de gerginlik yaratmanın kimseye faydası yok İletişim Başkanı Altun: Ege'de gerginlik yaratmanın kimseye faydası yok Moskova Moda Haftası Moskova Moda Haftası
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Varoluşu En İyi Tasarlayanlar Finalist Oldu - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement