Son dakika Batı Avrupa haberleri, Batı Avrupa son dakika, son dakika Batı Avrupa

Son Dakika Batı Avrupa Haberleri

 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TÜRKSAT 6A uydusunun haziran ayında yörüngesine gönderileceğini açıkladı
  16:48 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TÜRKSAT 6A uydusunun haziran ayında yörüngesine gönderileceğini açıkladı

  Bakan Uraloğlu, Kırşehir'de yaptığı ziyarette, Türkiye'nin ulaşım ve iletişim altyapısına yapılan yatırımları ve Kırşehir'e yapılacak yeni projeleri açıkladı. Ayrıca, TÜRKSAT 6A uydusunun milli ve yerli haberleşme alanında teknik bir devrim yapacağını belirtti.

 • Macaristan Dışişleri Bakanı: Antalya Diplomasi Forumu Batı Avrupa'nın olmadığı bir BM Genel Kurulu gibi
  11:19 Macaristan Dışişleri Bakanı: Antalya Diplomasi Forumu Batı Avrupa'nın olmadığı bir BM Genel Kurulu gibi

  Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Antalya Diplomasi Forumu'na ilişkin yaptığı açıklamada, bu etkinliğin Batı Avrupa'nın olmadığı bir BM Genel Kurulu gibi olduğunu belirtti. Szijjarto, ADF'nin ikili görüşmeler yapma imkanı tanıdığını ve dünyayla buluşmak için tüm dünyayı dolaşmak zorunda kalmadıklarını ifade etti. Ayrıca, Ukrayna'daki savaşın Avrupa dış politikasını olumsuz etkilediğini ve diplomasinin yeniden doğmasına yardımcı olabilecek etkinliklerin önemli olduğunu vurguladı. Szijjarto, Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilerin saygı ve güvene dayandığını ve ticaret hacminin rekor seviyelere ulaştığını da belirtti.

 • Antalya Diplomasi Forumu 2024
  17:49 Antalya Diplomasi Forumu 2024

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen "Uluslararası Ticaret, Bağlantısallık ve Karşılıklı Bağımlılık" başlıklı "ADF Round"da uluslararası ticarette bağlantısallık ve birbirine bağımlılık konuşuldu.

 • TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Küresel ticaret sistemi dünyadaki barış ortamını güçlendirir
  12:37 TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Küresel ticaret sistemi dünyadaki barış ortamını güçlendirir

  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'nda yaptığı konuşmada, öngörülebilir ve kurallara dayalı bir küresel ticaret sisteminin, dünyadaki barış ortamını güçlendireceğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, ticaretin ekonomik ve siyasi önemine vurgu yaparak, ticari engellerin kaldırılması ve serbest ticaretin desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin kara gümrük kapılarını modernize etme çalışmalarını da anlattı.

 • IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, yurt dışında yaşayan Müslümanların temsil kabiliyetlerinin önemine dikkat çekti
  08:09 IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, yurt dışında yaşayan Müslümanların temsil kabiliyetlerinin önemine dikkat çekti

  IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, yurt dışında yaşayan Müslümanların temsil kabiliyetlerinin geliştirilmesi çabalarının önemine işaret ederek, 'Bir Müslüman olarak, çevreden enerjiye, doğadan hayvan haklarına kadar, sadece kendimiz için değil, tüm insanlık için hayır namına çalışmalıyız.' dedi. Ergün, 'Azınlık Toplumu Olarak Müslümanca Yaşam' başlığıyla düzenlenen konferansta, temsil açısından Müslümanca yaşamanın önemine vurgu yaptı.

 • GÖRÜŞ-Trump'ın tehditleri: NATO Türkiye gerçeğine yeni uyanıyor
  27 Şub GÖRÜŞ-Trump'ın tehditleri: NATO Türkiye gerçeğine yeni uyanıyor

  Dr. Adam McConnel, Donald Trump'ın yaptığı son açıklama üzerine, ABD'nin NATO'dan çıkması halinde AB'nin durumunu ve Türkiye'nin NATO üyesi ülkelerle geleceğini AA Analiz için kaleme aldı.

 • Elektrikli Araç Satışları Hızla Artıyor, 2024'te Rekor Bekleniyor
  21 Şub Elektrikli Araç Satışları Hızla Artıyor, 2024'te Rekor Bekleniyor

  Global elektrikli araç (EV) pazarı, son dönemde kaydettiği satış rakamlarıyla dikkat çekiyor. Ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %69 artışla 1.1 milyon adede ulaşan EV satışları, elektrikli araç sektörünün hızla büyüdüğünü gösteriyor. 2022 yılında global elektrikli araç satışlarının 10 milyonu aştığı ve yeni araç satışlarının %14'ünü oluşturduğu belirtiliyor. Çin, 2022'de global elektrikli araç satışlarının yaklaşık %60'ını oluşturarak liderliğini sürdürdü. Avrupa, satışlarını %15'in üzerinde artırarak ikinci en büyük pazar konumuna gelirken, Amerika Birleşik Devletleri'nde EV satışları %55 artışla %8'lik bir pazar payına ulaştı. 2024 yılında elektrikli araçların tüm yeni yolcu araç kayıtlarının %25'ini oluşturması ve global satışların 17 milyon adedi aşması bekleniyor.

 • Drina Nehri'nde boğulan düzensiz göçmenler Bosna Hersek'teki kimsesizler mezarlığında defnediliyor
  15 Şub Drina Nehri'nde boğulan düzensiz göçmenler Bosna Hersek'teki kimsesizler mezarlığında defnediliyor

  Sırbistan ve Bosna Hersek arasındaki Drina Nehri'ni geçmeye çalışırken boğulan düzensiz göçmenler, Bosna Hersek'teki kimsesizler mezarlığında defnediliyor. Bu mezarlıklarda, göçmenlerin isimleri ve nereden geldikleri bilinmediği için anma noktaları oluşturuluyor. Bölgedeki insan hakları aktivistleri ve yardım etkinlikleri düzenleyen gönüllüler, hayatını kaybeden göçmenlere yardımcı olmaya çalışıyor. Otopsi yapan bir doktor ise cesetlerin DNA örneklerini alarak kimliklerini tespit etmeye çalışıyor.

 • Moskova'da düzenlenen Orta Doğu Konferansı'nda Filistin sorunu ele alındı
  14 Şub Moskova'da düzenlenen Orta Doğu Konferansı'nda Filistin sorunu ele alındı

  Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirilen 8. Orta Doğu Konferansı'na çeşitli ülkelerden uzmanlar katıldı. Konferansta, Filistin meselesi ve İsrail'in Filistin halkına yönelik savaşı ele alındı. Uzmanlar, Filistin sorununun Orta Doğu'da ve tüm dünyada barışın tesis edilmesi için en büyük engel olduğunu belirtti. Ayrıca, İsrail'in uluslararası toplumun kararlarını tanımadığı ve bölge ülkelerini dikkate almadığı vurgulandı.

 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yeni Halk Ekmek Fabrikasını Açıyor
  01 Şub Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yeni Halk Ekmek Fabrikasını Açıyor

  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, yeni Halk Ekmek Unlu Mamüller Fabrikası'nı açılış töreniyle hizmete sunacak. Fabrika, uygun fiyatlı ve sağlıklı ekmek üretimi yapacak.

 • Esenler Belediyesi Ali Kuşçu Kültür Sanat Sezonu'nda Bilim Teknik Sohbetleri düzenliyor
  12 Oca Esenler Belediyesi Ali Kuşçu Kültür Sanat Sezonu'nda Bilim Teknik Sohbetleri düzenliyor

  Esenler Belediyesi tarafından Ali Kuşçu Kültür Sanat Sezonu'na özel olarak düzenlenen Bilim Teknik Sohbetleri, THY Teknik Genel Müdürü Mikail Akbulut'un katılımıyla başladı. Akbulut, uçak bakım süreçlerini ve istihdam imkanlarını ele aldı. Program, gençlerin ilgi gösterdiği bir etkinlik oldu.

 • Sırbistan'da Kosova plakalı araçlar serbest dolaşıma devam ediyor
  03 Oca Sırbistan'da Kosova plakalı araçlar serbest dolaşıma devam ediyor

  Sırbistan'da, Kosova Cumhuriyeti (RKS) plakalı araçların 1 Ocak'tan itibaren başlayan serbest dolaşımı sorunsuz devam ediyor. Kosova'dan gelen araçlar Sırbistan'a geçerken çıkartma olmadan geçiş yaparken, Sırbistan plakalı araçlar hala Kosova'ya girişte plakalarını çıkartma ile kapatıyor. Bu uygulama, iki ülke halkı için kolaylık sağlayacak ve ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunacak.

 • Türkiye, İslam karşıtlığına yönelik faaliyetlerini sürdürecek
  29 Ara Türkiye, İslam karşıtlığına yönelik faaliyetlerini sürdürecek

  Türkiye, artan İslam karşıtlığına yönelik 2023'te yürüttüğü ikili düzeydeki faaliyetlerini ve çok boyutlu diplomasisini, bu konuda çözüm sağlanması için yeni yılda da sürdürecek.

 • GRAFİKLİ-YTB, 2023'te dünya genelinde yüzlerce projeye imza attı
  29 Ara GRAFİKLİ-YTB, 2023'te dünya genelinde yüzlerce projeye imza attı

  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), 2023'te dünyanın dört bir yanında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik hizmetler sunarken, soydaş ve akraba topluluklarla ekonomik, sosyal ve kültürel bağlar geliştirmek için yüzlerce projeyi hayata geçirdi.

 • İsrail'in Gazze'deki insanları göç ettirme projesi endişe yaratıyor
  27 Ara İsrail'in Gazze'deki insanları göç ettirme projesi endişe yaratıyor

  İsrailli yetkililerin Gazze'deki insanları "gönüllü olarak yurt dışına göç ettirme" projesini gündeme getirmesi, Filistinlilerin bir kez daha 1948'deki gibi bir etnik temizlikle karşılaşabileceği endişelerini arttırdı.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, yeni büyükelçilik ve daimi temsilcilik görevlerini tebliğ etti
  23 Ara Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, yeni büyükelçilik ve daimi temsilcilik görevlerini tebliğ etti

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği görevini Dışişleri Bakanı Özel Kalem Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı Elçi Mehmet Sait Uyanık'a verdi. Diğer görevlendirmeler arasında Guatemala Büyükelçiliği, Mogadişu Büyükelçiliği, Santo Domingo Büyükelçiliği, Banjul Büyükelçiliği, Kolombo Büyükelçiliği, Santiago Büyükelçiliği, Encemine Büyükelçiliği, San Hose Büyükelçiliği, Hanoi Büyükelçiliği, Konakri Büyükelçiliği, İslam İşbirliği Teşkilatı Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği, Cibuti Büyükelçiliği, Malabo Büyükelçiliği ve Luanda Büyükelçiliği yer alıyor.

 • Kültür ve Turizm ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının 2024 bütçeleri TBMM Genel Kurulunda
  21 Ara Kültür ve Turizm ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının 2024 bütçeleri TBMM Genel Kurulunda

  AK Parti Tokat Milletvekili Cüneyt Aldemir, "Göreve geldiğimiz 2002 yılına göre en düşük memur maaşını 54 kat, net asgari ücreti 61 kat artırarak enflasyon karşısında çalışan kesimin yanında olduk." dedi.

 • AB, yeni sığınma ve göç anlaşmasını kabul etti
  20 Ara AB, yeni sığınma ve göç anlaşmasını kabul etti

  Avrupa Birliği (AB), Avrupa sınırlarının korunmasını ve sığınmacıların Batı Avrupa’ya seyahat etmesini zorlaştırılmasını esas alan yeni sığınma ve göç anlaşmasını kabul etti. AB Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler son iki gündür aralıksız sürdürülen müzakerelerin ardından, yeni kurallar üzerinde anlaşmaya vardı. Anlaşmanın bütün AB üye ülkelerinin parlamentolarında onaylanması gerekiyor. Buna yeterli süre tanımak için anlaşmanın yürürlüğe girme tarihi 2026 olarak belirlendi.

 • Uluslararası ekonomistler, merkez bankalarından 2024'te keskin ve hızlı faiz indirimi beklemiyor
  20 Ara Uluslararası ekonomistler, merkez bankalarından 2024'te keskin ve hızlı faiz indirimi beklemiyor

  Uluslararası ekonomistler, birçok gelişmiş ekonomide zirveye ulaşan faizlerin tam etkilerinin 2024'te büyümeyi baskılayacak şekilde hissedileceğini ve merkez bankalarının 2024 ortası itibarıyla faiz indirimlerine başlayacağını öngörürken, merkez bankalarından keskin ve hızlı faiz...

 • Antalya ölü sezonda 2 bin kampa, 1200 takıma ev sahipliği yapacak
  19 Ara Antalya ölü sezonda 2 bin kampa, 1200 takıma ev sahipliği yapacak

  ANTALYA, 'ölü sezon' olarak değerlendirilen kasım-mayıs döneminde, spor turizminde 2 bin kampın yanı sıra 1200 takıma ev sahipliği yapacak.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Oslo'da temaslarda bulundu
  15 Ara Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Oslo'da temaslarda bulundu

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği Temas Grubu ile birlikte Norveç'in başkenti Oslo'da temaslarda bulundu. Toplantıda Gazze'deki ateşkes ve insani yardım konuları ele alındı.

 • İsrail-Gazze savaşı: Barışın bedeli ne?
  15 Ara İsrail-Gazze savaşı: Barışın bedeli ne?

  Gazze'deki savaş İsraillileri ve Filistinlileri Akdeniz ile Ürdün nehri arasındaki topraklar üzerinde yüz yıllardır süren çatışmalarına son vermelerine itebilir mi? Bundan sonra barış süreci mümkün mü?

 • Ulaştırma Bakanı: Mersin ve Adana'da yapılacak limanlarla yeni ticaret ekseni oluşacak
  14 Ara Ulaştırma Bakanı: Mersin ve Adana'da yapılacak limanlarla yeni ticaret ekseni oluşacak

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Mersin ve Adana'da yapılacak iki limanla dünya ticaretinde yeni bir ticaret ekseni oluşacağını belirtti. Mersin Lojistik Limanı'nın kapasitesinin yıllık 10 milyon TEU olması planlanırken, Adana Ana Konteyner Limanı'nın yıllık 9 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesine sahip olacağı açıklandı. Bölgedeki liman kapasitelerinin çok üzerine çıkılması hedefleniyor ve bu durum bölgede yeni istihdam alanları oluşturacak.

 • Monako nerede, başkenti neresi? Monako Avrupa ülkesi mi?
  14 Ara Monako nerede, başkenti neresi? Monako Avrupa ülkesi mi?

  Monako, Batı Avrupa'da yer alan bir şehir devletidir. Akdeniz'e kıyısı bulunan Monako, dünyanın en küçük ikinci bağımsız şehir devletidir. Özellikle lüks yaşam tarzı ve kumarhaneleri ile tanınır.

 • Sektör Temsilcileri İzmir'de Sağlık Turizmini Değerlendirdi
  10 Ara Sektör Temsilcileri İzmir'de Sağlık Turizmini Değerlendirdi

  17. TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi ile TTI Health 1. Sağlık Turizmi Fuarı kapsamında, sektör temsilcilerinin katılımıyla “Sağlık Turizminde Destekler, Türkiye’de Termal, Geriatri ve Wellness Turizmi” konuşuldu. Ticaret Bakanlığı Ticaret Uzmanı Hüseyin Sağmak, “2022 yılında sağlık turisti sayısı 1,2 milyon olurken 2023 yılının ilk 9 ayında 1 milyon sağlık turisti sayısını yakalamış bulunmaktayız. Sağlık ihracatı gelirlerimizde ise 2022 yılında, 2,1 milyar doları yakaladık” dedi.

 • TRT World Forum 2023'te 'Bölünmüş/Birleşmiş Milletler: Etkin Çok Taraflılık İçin Çalışmak' başlıklı açık oturum gerçekleştirildi
  09 Ara TRT World Forum 2023'te 'Bölünmüş/Birleşmiş Milletler: Etkin Çok Taraflılık İçin Çalışmak' başlıklı açık oturum gerçekleştirildi

  İstanbul'da düzenlenen TRT World Forum 2023 kapsamında 'Bölünmüş/Birleşmiş Milletler: Etkin Çok Taraflılık İçin Çalışmak' başlıklı açık oturum gerçekleştirildi. Oturumda, eski Ürdün Başbakanı Awn Khasawneh, BM Kalkınma Koordinasyon Ofisi Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Direktörü Gwi-Yeop Son, BM Eski Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Irak İnsani Yardım Koordinatörü Hans von Sponeck ve eski Meksika Dışişleri Bakanı Jorge Castaneda konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacılar, BM'nin reforma ihtiyaç duyduğunu ve daha kapsayıcı bir yapıya sahip olması gerektiğini vurguladılar.

 • FAO: Küresel Gıda Fiyatları Kasımda Sabit Kaldı
  08 Ara FAO: Küresel Gıda Fiyatları Kasımda Sabit Kaldı

  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), düşük uluslararası tahıl fiyatlarının yüksek bitkisel yağ fiyatlarını dengelemesinin etkisiyle küresel gıda fiyatlarının kasımda sabit kaldığını duyurdu. FAO'nun açıklamasına göre, Gıda Fiyat Endeksi bir önceki aya kıyasla değişmeyerek 120,4 puan seviyesinde sabit kaldı. Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi yüzde 3,4 yükselirken, Tahıl Fiyat Endeksi yüzde 3 düştü. Şeker Fiyat Endeksi ise yüzde 1,4 arttı.

 • AB'nin Türkiye'ye üyelik perspektifini güçlendirmesi gerekiyor
  04 Ara AB'nin Türkiye'ye üyelik perspektifini güçlendirmesi gerekiyor

  Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı, AB'nin Türkiye'ye diğer aday ülkelerle aynı muameleyi göstermesi ve üyelik perspektifini güçlendirmesi gerektiğini söyledi. Kaymakcı, AB-Türkiye Karma Parlamento Komitesi toplantısında yapılan konuşmada, Türkiye-AB ilişkilerinin önemli alanlarında yeterince açılıma imkan sağlayacak nitelikte olmadığını belirtti.

 • İsrail, yurt dışı seyahatlerinden kaçınma çağrısı yaptı
  04 Ara İsrail, yurt dışı seyahatlerinden kaçınma çağrısı yaptı

  İsrail yönetimi, İngiltere, Fransa ve Avustralya dahil çeşitli ülkelere ilişkin seyahat uyarısını güncelleyerek, vatandaşlarına zorunlu olmadıkça yurt dışı seyahatlerinden kaçınmaları çağrısı yaptı. İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamada, İsraillilere ve Yahudilere yönelik şiddet olaylarının ve antisemitizmin dünya genelinde arttığı belirtilerek, seyahatler sırasında önlemlerin artırılması istendi. Ayrıca, bazı ülkelerde bulunan İsrail vatandaşlarına ek önlemler alınması tavsiye edildi ve seyahat uyarı seviyesi 2'ye yükseltildi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Batı'da yaşayan Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor'
  04 Ara Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Batı'da yaşayan Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor"

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı'da yaşayan Müslümanlara yönelik saldırı ve tehditlerde artış yaşandığı belirterek, "İslam düşmanlığı Batı toplumlarında veba gibi yayılırken, hükümetler tarafından maalesef bir tedbir alınmıyor.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bölgemizde barışa giden yol Filistin Devleti'nin kuruluşundan geçmektedir.
  04 Ara Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bölgemizde barışa giden yol Filistin Devleti'nin kuruluşundan geçmektedir.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bölgemizde barışa giden yol Filistin Devleti'nin kuruluşundan geçmektedir.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Gazze'de şehit edilen her 3 kişiden 2'sini çocuklar, bebekler ve kadınlar oluşturuyor.
  04 Ara Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gazze'de şehit edilen her 3 kişiden 2'sini çocuklar, bebekler ve kadınlar oluşturuyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gazze'de şehit edilen her 3 kişiden 2'sini çocuklar, bebekler ve kadınlar oluşturuyor.

 • Honor, Batı Avrupa'da en çok büyüyen marka oldu
  28 Kas Honor, Batı Avrupa'da en çok büyüyen marka oldu

  Counterpoint'in sektör raporuna göre Honor, 2023'ün üçüncü çeyreğinde Batı Avrupa'daki akıllı telefon sevkiyatlarında en iyi performansı gösteren marka oldu. Honor, yüzde 8'lik büyümesi ile listede tek büyüyen marka unvanını göğüsleyerek zirvede yerini aldı.

 • Hollanda seçimleri ve Avrupa'da eksen kayması
  27 Kas Hollanda seçimleri ve Avrupa'da eksen kayması

  Paris Advanced Research Center (PARC) Direktörü Dr. Nevzet Çelik, Hollanda genel seçimlerini Geert Wilders'ın kazanmasının ardından Avrupa'da aşırı sağın yükselişini ve sosyo-ekonomik nedenlerini AA Analiz için kaleme aldı.

 • Koruyucu İçeren Gıdalar Besin Alerjisi Riskini Artırıyor
  20 Kas Koruyucu İçeren Gıdalar Besin Alerjisi Riskini Artırıyor

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden yapılan bir araştırmaya göre, koruyucu içeren gıdaların tüketimi besin alerjisi riskini artırıyor. Son 30 yılda besin alerjisi görülme sıklığı yaklaşık 3 kat arttı. Besin alerjisi sıklığının artmasının sebepleri tam olarak bilinmemekle birlikte, işlenmiş gıdaların tüketimi ve Batı tipi yaşam tarzının etkili olduğu düşünülüyor.

 • Merkez üssü Türkiye! 'Helal'inden 7 trilyon dolarlık zirve
  19 Kas Merkez üssü Türkiye! "Helal"inden 7 trilyon dolarlık zirve

  10. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo ve 9. Dünya Helal Zirvesi, 23-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak. Etkinlik, dünyanın dört bir yanından 500'den fazla satın almacı ve 50 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayacak. Son dönemde yerli, milli ve helal üretimde hızla yükselen Türk şirketler, 7 trilyon doları aşan dünya helal pazarındaki payını daha da artırma imkânı bulacak.

 • WADA Mütevelli Heyeti Toplantısında Türkiye'nin dopingle mücadeledeki kararlılığı vurgulandı
  18 Kas WADA Mütevelli Heyeti Toplantısında Türkiye'nin dopingle mücadeledeki kararlılığı vurgulandı

  Kanada'da düzenlenen Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) Mütevelli Heyeti Toplantısında, Türkiye'nin dopingle mücadele konusunda attığı adımlar ve uluslararası tecrübesi vurgulandı. WADA Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'nin dopingle mücadelede kararlı adımlar attığını ve atmaya devam edeceğini belirtti. Ayrıca, WADA'nın yönetişim reformlarını şeffaf bir şekilde uygulamasının memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

 • Batı Balkan Ülkeleri Göç ve Diaspora Konusunu Ele Aldı
  17 Kas Batı Balkan Ülkeleri Göç ve Diaspora Konusunu Ele Aldı

  Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanlığı tarafından düzenlenen panelde, Batı Balkanlar'dan Batı Avrupa'ya göç ve diasporanın ülkelerine sağlayabileceği katkılar tartışıldı. Panelde konuşan bakanlar, diasporanın ülkelere getirdiği ekonomik katkıyı vurgulayarak, göçü durdurmanın ve gençleri ülkelerinde tutmanın Avrupa Birliği'ne katılmaktan geçtiğini belirttiler. Batı Balkan ülkeleri, bölgeden Batı Avrupa'ya göçün artması nedeniyle ciddi iş gücü sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır.

 • BM: Gazze'de deprem vurmuş gibi bir yıkım var ancak bu insan eliyle gerçekleşti. Tamamıyla önlenebilirdi
  16 Kas BM: Gazze'de deprem vurmuş gibi bir yıkım var ancak bu insan eliyle gerçekleşti. Tamamıyla önlenebilirdi

  BM: Gazze'de deprem vurmuş gibi bir yıkım var ancak bu insan eliyle gerçekleşti.

 • 1000 Yatırımlar Holding halka arz gelirleri ile büyümeye devam edecek
  16 Kas 1000 Yatırımlar Holding halka arz gelirleri ile büyümeye devam edecek

  1000 Yatırımlar Holding Üst Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Can Abdik, halka arz olmaktaki en temel motivasyonlarının kurumsallaşmak olduğunu belirterek, Türkiye'den unicorn çıkarma hedefiyle büyümüş bir şirket olduklarını söyledi.

 • LinkedIn Üzerinden Mac Kullanıcılarına Yönelik Virüs Saldırısı
  14 Kas LinkedIn Üzerinden Mac Kullanıcılarına Yönelik Virüs Saldırısı

  Bilgisayar korsanları, LinkedIn üzerinden Mac kullanıcılarını hedef alan ObjCShellz virüsü ile saldırıyor. BlueNoroff hacker grubuna bağlı olan virüs, Mac bilgisayarlarına özel olarak geliştirilmiş ve kurbanların kişisel verilerini çalıp uzaktan kontrol edebiliyor. Apple'ın bu güvenlik açığını kapatması bekleniyor.

 • Türkiye'de yakalanan Dritan Rexhepi'nin lideri olduğu Kompania Bello nasıl Avrupa'nın önde gelen uyuşturucu kartellerinden biri oldu?
  14 Kas Türkiye'de yakalanan Dritan Rexhepi'nin lideri olduğu Kompania Bello nasıl Avrupa'nın önde gelen uyuşturucu kartellerinden biri oldu?

  Uyuşturucu karteli Kompania Bello'nin lideri Dritan Rexhepi, İstanbul'da düzenlenen bir operasyonla yakalandı.

 • AB'de genişleme, reform ihtiyacını gündeme getirdi
  06 Kas AB'de genişleme, reform ihtiyacını gündeme getirdi

  Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun 8 Kasım'da açıklayacağı genişleme paketinde Birliğin daha da büyümesinin yolunun açılması beklentisi artıyor.

 • Kapıkule'de Altın Kaçakçılığı Operasyonu
  05 Kas Kapıkule'de Altın Kaçakçılığı Operasyonu

  Kapıkule'nin karşısında yer alan Bulgaristan'ın Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nda yapılan kontrollerde, Türkiye'den ülkeye giriş yapan araçlarda yaklaşık 6 milyon 750 bin lira değerinde altına el konuldu. Altınları beyan etmeyen kişiler hakkında soruşturma başlatıldı.

 • İtalya'da Ciaran Fırtınası: 1 Ölü, 1 Kayıp
  03 Kas İtalya'da Ciaran Fırtınası: 1 Ölü, 1 Kayıp

  İtalya'da Ciaran fırtınasının etkisiyle olumsuz hava koşulları yaşanıyor. Toskana ve Veneto bölgelerinde sel ve taşkınlar meydana geldi. 85 yaşındaki bir kişi sel sularında hayatını kaybederken, 1 kişi de kayboldu. Okullarda tedbir amaçlı eğitime ara verildi.

 • Belçika'da Ciaran Fırtınası Hayatı Olumsuz Etkiliyor
  02 Kas Belçika'da Ciaran Fırtınası Hayatı Olumsuz Etkiliyor

  Belçika'yı etkisi altına alan Ciaran Fırtınası nedeniyle ülkenin batısında 'turuncu', diğer yerlerinde 'sarı' alarm verildi. Fırtınanın saatteki hızının 120 kilometreye kadar çıkması bekleniyor. Çatıların uçması ve ağaçların devrilmesi gibi olaylara karşı halka uyarı yapıldı. Tren seferleri ve hava ulaşımında aksamalar bekleniyor.

 • Seracılık sektörü, Growtech'te yeni iş bağlantılarına imza atacak
  01 Kas Seracılık sektörü, Growtech'te yeni iş bağlantılarına imza atacak

  22'ncisi düzenlenecek olan Growtech Fuarı ile ilgili konuşan Cengiz Yaylalı, son teknolojileri incelemek ve yeni bağlantılara imza atmak için ANFAŞ Fuar Merkezi'nde 22-25 Kasım tarihlerinde Growtech Fuarı'na katılacaklarını söyledi.

 • TBMM Genel Kurulu Başkanvekili Bekir Bozdağ Başkanlığında Toplandı
  31 Eki TBMM Genel Kurulu Başkanvekili Bekir Bozdağ Başkanlığında Toplandı

  TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. Bozdağ, birleşimin başında üç milletvekiline gündem dışı söz verdi. AK Parti Konya Milletvekili Meryem Göka, Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması'nın 62. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, Avrupa'daki Türk toplumunun başlıca sorunlarını dile getirdi. CHP Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko, Kocaeli'nin çeşitli sorunlarını anlattı. MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk ise genel ahlaka aykırı TV programlarına dikkat çekti. TBMM Başkanvekili Bozdağ, Cumhuriyet'in ilanının 100. yıl dönümü dolayısıyla 100 milletvekiline söz hakkı vereceğini belirtti.

 • Gazze'deki İsrail saldırılarının sonuçları ve Suriye'ye etkileri panelde ele alındı
  30 Eki Gazze'deki İsrail saldırılarının sonuçları ve Suriye'ye etkileri panelde ele alındı

  Harmoon Araştırma Merkezi'nin düzenlediği panelde, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının bölgede ne gibi sonuçlar doğurabileceği tartışıldı. Panelde, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Acer ve Harmoon Araştırma Merkezi Genel Müdürü Samir Seifan, Gazze'deki olayların bölgeye etkisini değerlendirdi. Prof. Dr. Acer, İsrail'in meşru müdafaa hakkını aştığını belirtirken, Türkiye'nin Filistin tarafına garantörlük teklifi getirdiğini söyledi. Seifan ise Hamas'ın neden saldırılar düzenlediğini sorgulayarak, İran'ın Hamas ile ilişkileri konusunda eleştirilmemesi gerektiğini ifade etti.

 • Bulgaristan ve Romanya, Şengen Bölgesine Katılmak İstiyor
  25 Eki Bulgaristan ve Romanya, Şengen Bölgesine Katılmak İstiyor

  Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov, Avusturya'da yaptığı temaslarda Bulgaristan ve Romanya'nın Şengen bölgesine katılımının avantajlarını vurguladı. Denkov, düzensiz göçün daha kolay kontrol altına alınabileceğini, sınırların kaldırılmasının avantajlarını anlattı. Ayrıca, mal taşımacılığı maliyetinin azalacağını, gıda fiyatlarının ve enflasyonun düşeceğini belirtti.

 • Ekonomistler, enflasyon oranlarının düşeceğini öngörüyor
  19 Eki Ekonomistler, enflasyon oranlarının düşeceğini öngörüyor

  Dünya genelindeki ekonomistler, bu yıl ve 2024 için daha düşük enflasyon oranları bekliyor. Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) ve İsviçre Ekonomi Politikası Enstitüsü (IWP) tarafından yapılan bir ankete göre, enflasyon beklentileri düşüş gösteriyor. Buna göre, bu yıl için enflasyon beklentisi yüzde 6,2'ye, gelecek yıl için yüzde 5,2'ye ve 2026 için yüzde 4,5'e geriledi. Ancak bölgeye bağlı olarak enflasyon oranlarında farklılıklar olacağı tahmin ediliyor.

 • Rusya, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısını sorguluyor
  18 Eki Rusya, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısını sorguluyor

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İsrail'in Gazze'deki Al Ahli Arab (Baptist) Hastanesi'ne gerçekleştirdiği saldırıya yönelik, 'İsrail'in hastane saldırısına karışmadığını ABD'li ortaklarıyla kanıtlaması gerekir' dedi. Zaharova ayrıca, İsrail-Filistin çatışmasının Avrupa'yı da etkileyebileceği uyarısında bulundu.

 • Bilecik'te M.Ö. 14 bin 500 yılına tarihlenen adak çukuru bulundu
  13 Eki Bilecik'te M.Ö. 14 bin 500 yılına tarihlenen adak çukuru bulundu

  Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden yapılan kazılarda Gedikkaya Mağarası'nda M.Ö. 14 bin 500 yılına tarihlenen adak çukuru ve ritüel odasında buluntular ortaya çıkarıldı.

 • Çin-Kazakistan Lojistik İşbirliği Üssü, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin İlk Projesi Olarak Faaliyet Gösteriyor
  11 Eki Çin-Kazakistan Lojistik İşbirliği Üssü, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin İlk Projesi Olarak Faaliyet Gösteriyor

  Çin-Kazakistan lojistik işbirliği üssü, Lianyungang kentinde açılan ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamındaki ilk kuruluş projesi olan bir platformdur. Üs, Orta Asya ülkelerinden gelen ürünlerin deniz limanlarına ulaştırılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

 • Temsa elektrikli ve hidrojenli araçlarını Busworld'de sergiledi
  11 Eki Temsa elektrikli ve hidrojenli araçlarını Busworld'de sergiledi

  Sıfır emisyonlu ürün gamında bulunan 3 modelini Busworld Europe’ta görücüye çıkaran Temsa, CaetanoBus ile geliştireceği ve 1000 kilometre menzile ulaşabilen şehirlerarası hidrojenli otobüsünü de ilk kez Brüksel’deki fuarda tanıttı.

 • Çin, Kuşak ve Yol Girişimi'nin 10. yılında yeni bir yol haritası sundu
  10 Eki Çin, Kuşak ve Yol Girişimi'nin 10. yılında yeni bir yol haritası sundu

  Çin, Kuşak ve Yol Girişimi'nin 10. yılında, dar bir çevrenin jeopolitik çıkarlarına göre tasarlanmayan yeni bir uluslararası işbirliği paradigması ve tüm ülkelerin ortak kalkınma ile refaha ulaşması için yeni bir yol haritası sunduğunu vurguladı. Çin Devlet Konseyi, girişimin 10. yılı dolayısıyla siyaset belgesi yayımladı. Belgede, girişimin kavramsal bir çerçeveden öteye geçtiği ve tüm ülkelerin ortak kalkınma ve refaha ulaşması için yeni bir yol haritası sunduğu belirtildi. Ayrıca, girişimin ekonomik entegrasyonu ve bağlantılı kalkınmayı hedeflediği ve tüm ülkelerin eşit katılımcı, iş ortağı ve paydaş olduğu vurgulandı. Kuşak ve Yol Girişimi'nin son 10 yılda birçok altyapı projesine imza atıldığı ve uluslararası ticaretin ve yatırımların giderek genişlediği de belgede yer aldı.

 • Elektrikli ve hidrojenli 10 aracıyla TEMSA'dan sıfır emisyon yolculuğu
  07 Eki Elektrikli ve hidrojenli 10 aracıyla TEMSA'dan sıfır emisyon yolculuğu

  TEMSA, 8'i elektrikli, 2'si hidrojenli olmak üzere geliştirdiği 10 farklı araçla sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığını ortaya koyuyor.

 • Belçika hangi yarım kürede, kıtada? Belçika'nın konumu, nüfusu ve harita bilgisi
  05 Eki Belçika hangi yarım kürede, kıtada? Belçika'nın konumu, nüfusu ve harita bilgisi

  Batı Avrupa'da yer alan Belçika, Kuzey Yarımküre'de bulunur. Tarihi zenginlikleri, çikolata ve bira kültürü, şehirleri ve Avrupa Birliği'nin merkezlerinden biri olmasıyla ünlüdür. Hollanda, Kuzey Denizi, Lüksemburg, Almanya ve Fransa ile sınırları paylaşır. Sahil şeridi, liman kenti Zeebrugge ile önemli bir uluslararası ticaret merkezine ev sahipliği yapar. Ülkenin başkenti Brüksel'dir ve para birimi Euro'dur. Belçika'nın iç bölgeleri tarım arazileri, nehir vadileri ve göller ile doludur.

 • Almanya Başbakanı Scholz, Sırbistan ve Kosova Gerilimini Durdurma Çağrısı Yaptı
  04 Eki Almanya Başbakanı Scholz, Sırbistan ve Kosova Gerilimini Durdurma Çağrısı Yaptı

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Sırbistan ve Kosova arasındaki gerilimin daha fazla tırmandırılmaması gerektiğini vurguladı. Scholz, Sırbistan ve Kosova arasında barışçıl bir çözümün önemine dikkat çekerek, Almanya, Fransa ve İtalya'nın bu konuda aktif çaba sarf ettiğini belirtti. Ayrıca, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki görüşmelerin devam etmesi gerektiğini ifade eden Scholz, Kuzey Makedonya'nın AB üyelik sürecinin ilerletilmesi gerektiğini ve Bulgaristan ile yakın işbirliği içinde olacaklarını söyledi. Bulgaristan Başbakanı Denkov ise göçmenlerin geçişiyle ilgili olarak sınırdaki durumun değiştiğini ve Alman, Avusturyalı ve Hollandalı sınır görevlilerinin yardımına ihtiyaç duyduklarını belirtti.

 • Bakan Uraloğlu: 'Ülkemiz Orta Koridor güzergahının geliştirilmesinde kararlıdır'
  04 Eki Bakan Uraloğlu: "Ülkemiz Orta Koridor güzergahının geliştirilmesinde kararlıdır"

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Astana'da düzenlenen 6. Uluslararası Kazakistan Ulaştırma ve Lojistik İş Forumu'nda, "Ülkemiz, Orta Koridor güzergahının kısa, orta ve uzun vadede geliştirilmesi ve iyileştirilmesinde kararlıdır.

 • Hollanda hangi yarım kürede, hangi kıtada? Hollanda'nın konumu, para birimi, başkenti ve harita bilgisi
  04 Eki Hollanda hangi yarım kürede, hangi kıtada? Hollanda'nın konumu, para birimi, başkenti ve harita bilgisi

  Hollanda, Batı Avrupa'da Kuzey Yarımküre'de bulunan, tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü bir ülkedir. Rüzgar değirmenleri, kanalları, lale tarlaları ve tarihi şehirleri ile bilinir. Kuzey Denizi'ne kıyısı bulunan Hollanda, düzlükler, deltalar ve nehir vadileri ile kaplıdır. Ülkenin haritasına bakıldığında, büyük bir bölümünün deniz seviyesinin altında olduğu ve gelişmiş su yönetimi ve sulama sistemlerine sahip olduğu görülür.

 • Bakan Uraloğlu, Kazakistan'da
  04 Eki Bakan Uraloğlu, Kazakistan'da

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kazakistan'da düzenlenen Uluslararası Ulaştırma ve Lojistik Forumu'na katıldı.

 • Polonya ve Çekya, Slovakya sınırında kontrollere başlıyor
  03 Eki Polonya ve Çekya, Slovakya sınırında kontrollere başlıyor

  Polonya ve Çekya, düzensiz göçmen akınıyla mücadele amacıyla gece yarısı itibarıyla 10 gün boyunca Slovakya ile olan sınır kapılarında geçici kontroller uygulamaya başlayacak. Polonya İçişleri ve İdari Yönetim Bakanı Mariusz Kaminski, Slovakya'dan Polonya'ya yasadışı giriş yapan göçmen sayısının artması üzerine kontrollerin sıkılaştırılacağını duyurdu. Çekya İçişleri Bakanı Vit Rakusan da kontrollerin yasadışı göçle ve insan kaçakçılığıyla mücadele için gerekli olduğunu belirtti.

 • Polonya ve Çekya, Slovakya sınırında kontrolleri sıkılaştırıyor
  03 Eki Polonya ve Çekya, Slovakya sınırında kontrolleri sıkılaştırıyor

  Polonya ve Çekya, düzensiz göçmen akınını durdurmak için Slovakya sınırındaki kontrolleri sıkılaştırıyor. Polonya ve Çekya, gece yarısından itibaren Slovakya ile olan tüm sınır kapılarında geçici kontrollere başlayacak. Slovakya'dan Polonya'ya yasadışı giriş yapan göçmen sayısının artması üzerine alınan bu karar, 10 gün boyunca uygulanacak ve süre daha sonra uzatılabilecek.

 • İrlanda hangi yarım kürede? İrlanda'nın konumu ve harita bilgisi
  02 Eki İrlanda hangi yarım kürede? İrlanda'nın konumu ve harita bilgisi

  Kuzey Yarımküre'deki Batı Avrupa'da yer alan İrlanda, kendine özgü kültürü, manzaraları ve tarihi mirası ile tanınan bir ada ülkesidir. İrlanda Denizi ve Atlantik Okyanusu ile çevrili olan İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda olmak üzere iki ana bölgeden oluşur. Başkenti Dublin olan İrlanda'nın resmi dili İrlandaca ve İngilizce'dir. Ülke para birimi Euro'dur. İrlanda'nın doğal güzellikler arasında yeşil manzaralar, doğal parklar ve sahil şeritleri yer alır.

 • Birleşik Krallık Temsilcisi Hutton: Türkiye'de ulaştırma sektörünün büyüme potansiyeli dikkat çekici
  25 Eyl Birleşik Krallık Temsilcisi Hutton: Türkiye'de ulaştırma sektörünün büyüme potansiyeli dikkat çekici

  BİRLEŞİK Krallık'ın Türkiye Ticaret Temsilcisi Lord John Hutton, "Türkiye'de ulaştırma sektörünün büyüme potansiyeli dikkat çekicidir.

 • Türkiye'de Sigorta Penetrasyon Oranı Düşük
  25 Eyl Türkiye'de Sigorta Penetrasyon Oranı Düşük

  Sigortam.net Üst Yöneticisi (CEO) Bora Uludüz, Türkiye'de sigorta penetrasyon oranının düşük olduğunu ve sigorta sektörünün potansiyelinin henüz tam anlamıyla kullanılmadığını belirtti. Uludüz, sigorta bilincinin artmasıyla birlikte milli gelirin de artacağını vurguladı. Ayrıca, deprem ve doğal afetlere hazırlıkta sigorta sektörünün önemine dikkat çekti.

 • Antalya Turizm Sezonu Uzadı, Rezervasyonlar Artıyor
  20 Eyl Antalya Turizm Sezonu Uzadı, Rezervasyonlar Artıyor

  Antalya'da turizm sezonu, Batı Avrupa ülkelerinden gelen rezervasyonlarla kasım ayı ortalarına kadar uzadı. Eylül ayında 11 milyon 350 bin turist sayısını aşan sektör, ekim rezervasyonlarının da iyi olduğunu açıkladı. Rusya-Ukrayna Savaşı ve diğer sebeplerle yaşanan sorunlara rağmen turist sayısı, 2019'un rekor yılı olan 15,5 milyon turist ağırlayan Antalya'nın üzerinde seyrediyor. Temmuz ayından itibaren yaşanan rezervasyon artışıyla 2019 rekorunu kırmayı hedefleyen sektör, sezonun 15 Kasım'a kadar uzayacağını belirtiyor.

 • DOSYA HABER/AVRUPA'DA SAHİPSİZ HAYVANLAR - Belçika'da sahipsiz hayvana rastlanmamasının en büyük nedeni asırlık barınaklar
  19 Eyl DOSYA HABER/AVRUPA'DA SAHİPSİZ HAYVANLAR - Belçika'da sahipsiz hayvana rastlanmamasının en büyük nedeni asırlık barınaklar

  Belçika'da sahipsiz hayvan sorunun çözülmesindeki ana etken barınaklar olarak ön plana çıkarken, 25 yıldır köpeklerin zorunlu olarak çiplenmesi, polisle barınaklar arasındaki işbirliği ve cezai yaptırımlar da rol oynuyor.

 • Örsan Öymen: Üçüncü Bir Yol Açmamız Gerekiyor. Bu Yolu Açmak İçin 38. Olağan Kurultay'da CHP Genel Başkan Aday Adayı Olmaya Karar Verdim
  15 Eyl Örsan Öymen: Üçüncü Bir Yol Açmamız Gerekiyor. Bu Yolu Açmak İçin 38. Olağan Kurultay'da CHP Genel Başkan Aday Adayı Olmaya Karar Verdim

  Prof. Dr. Örsan K. Öymen, “Ne yazık ki partimiz mevcut genel merkez yönetiminin temsil ettiği statükocularla, sahte değişimciler arasında sıkışıp kalmıştır. Bir kısır döngü söz konusudur. CHP, çıkmaz sokağın içerisindedir. O nedenle bizim mutlaka bir üçüncü bir yol açmamız gerekiyor. Bir başka yol açmamız gerekiyor. Bu yol, Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur. Bu yol, Atatürk’ün aydınlanma devrimlerinin yoludur. Bu yol, Altı Ok yoludur. Bu yol, sosyal demokrasi ve demokratik solculuğun yoludur. Bu yolu açmak için 38. Olağan Kurultay’da CHP Genel Başkan aday adayı olmaya karar verdim” dedi.

 • Prof. Dr. Ceyhan: Bulaşı engellemezsek yeni varyantlarla pandemi devam edebilir
  15 Eyl Prof. Dr. Ceyhan: Bulaşı engellemezsek yeni varyantlarla pandemi devam edebilir

  HACETTEPE Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Eris varyantının ağır hastalık yapma özelliği olmadığını, hastalığı önlemenin yolunun aşı ve hastaları izole etmek olduğunu söyledi.

 • ''Haftalardır Türkiye'de'' diyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Eris varyantını önlemek için alınacak 2 önlemi işaret etti
  15 Eyl ''Haftalardır Türkiye'de'' diyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Eris varyantını önlemek için alınacak 2 önlemi işaret etti

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Eris varyantının ağır hastalık yapma özelliği olmadığını, hastalığı önlemenin yolunun aşı ve hastaları izole etmek olduğunu söyledi. Ceyhan, Eris varyantının haftalardır Türkiye'de olduğunu dile getirdi.

 • Üroloji Uzmanı: Robotik cerrahi prostat kanseri ameliyatlarının altın standardı
  15 Eyl Üroloji Uzmanı: Robotik cerrahi prostat kanseri ameliyatlarının altın standardı

  Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Eyüp Veli Küçük, robotik cerrahi ile prostat kanseri ameliyatlarının Türkiye'de ve dünyada uzun zamandır yapıldığını belirterek, robotik cerrahinin artık bu ameliyatlarda 'altın standart' olduğunu söyledi. Küçük, prostat kanserinin dünya çapında erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü olduğunu ve Türkiye'de prostat kanserinin en sık görülen dördüncü kanser olduğunu ifade etti. Robotik cerrahi hastalara birçok kolaylık sağladığını belirten Küçük, hastaların kan kaybı oranlarının azaldığını, operasyon süresinin kısalığını ve iyileşme sürecinin daha kolay geçirilebildiğini söyledi.

 • BinBin, Hırvatistan'da faaliyete başladı
  11 Eyl BinBin, Hırvatistan'da faaliyete başladı

  Mikromobilite alanında teknoloji üreten BinBin şirketi, Hırvatistan'ın Cakovec şehrinde hizmet vermeye başladığını duyurdu. Şirket, yurt dışı açılımını sürdürerek 5 ülkede toplamda 19 şehirde kullanıcılara çevreci ve pratik ulaşım alternatifleri sunuyor.

 • Türkiye'de kurulacak doğal gaz merkezi Rusya için stratejik önem taşıyor
  08 Eyl Türkiye'de kurulacak doğal gaz merkezi Rusya için stratejik önem taşıyor

  Türkiye'de kurulması planlanan doğal gaz merkezi, Rusya tarafından Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatında önemli alternatif güzergah yaratacak cazip ve gerçekçi bir proje olarak görülüyor.

 • Belçika'da Eylül Ayında Sıcak Hava Dalgası
  07 Eyl Belçika'da Eylül Ayında Sıcak Hava Dalgası

  Belçika'da eylül ayında yaşanan sıcak hava dalgasıyla ilgili bilgiler verildi. Ülke genelinde sarı alarm verildi ve önlemler alındı.

 • Hollanda hangi yarımkürede? Kuzey Yarımküre mi, Güney Yarımküre mi?
  06 Eyl Hollanda hangi yarımkürede? Kuzey Yarımküre mi, Güney Yarımküre mi?

  Hollanda, dünyanın hangi yarımküresinde yer alır? Bu sorunun yanıtı, coğrafi konumları ve kıtaları anlamak için önemlidir. Hollanda'nın tam olarak hangi yarımkürede olduğu araştırılmaktadır. Peki, Hollanda hangi yarımkürede? Kuzey Yarımküre mi, Güney Yarımküre mi? İşte detaylar...

 • Fransa hangi yarımkürede: Kuzey yarımküre mi, Güney yarımküre mi?
  06 Eyl Fransa hangi yarımkürede: Kuzey yarımküre mi, Güney yarımküre mi?

  Fransa'nın coğrafi konumu merak konusu olmaktadır. Avrupa kıtasının batısında bulunan Fransa, hangi yarımkürede merak konusu oldu. Peki, Kuzey yarımküre mi, Güney yarımküre mi? İşte detaylar...

 • Avrupa'da Akıllı Telefon Pazarı Tehlikede
  05 Eyl Avrupa'da Akıllı Telefon Pazarı Tehlikede

  Akıllı telefon pazarı Avrupa'da düşüş yaşarken, Rusya'da büyüme gösteriyor. Xiaomi ve Realme liderliği ele geçiriyor.

 • Fidan'ın Ukrayna ziyareti: Savaşa karşı diyalog, açlığa karşı mücadele
  25 Ağu Fidan'ın Ukrayna ziyareti: Savaşa karşı diyalog, açlığa karşı mücadele

  Gazeteci Mehmet A. Kancı, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın bugün gerçekleştireceği Ukrayna ziyaretini, ziyaretin amaçlarını, Tahıl Koridoru Anlaşması'na ve Ukrayna-Rusya savaşına etkilerini AA Analiz için kaleme aldı.

Advertisement