Bmgk'nın Suriye Toplantısı Sona Erdi - Son Dakika

Bmgk'nın Suriye Toplantısı Sona Erdi

02.04.2012 20:40
Bmgk'nın Suriye Toplantısı Sona Erdi

Suriye hükümetinin, BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'a 10 Nisan'a kadar askerlerini geri çekmeye söz verdiği bildirildi.

Suriye hükümetinin, BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'a 10 Nisan'a kadar askerlerini geri çekmeye söz verdiği bildirildi.

BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye'ye ilişkin 6 maddelik barış planının uygulanmasıyla ilgili olarak BMGK'ya video konferans yoluyla bilgi verdi.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanı ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, basına kapalı yapılan toplantının ardından basına bilgi verdi.

Rice toplantıda, Annan'ın BMGK'ya, Suriye'deki kriz konusunda kabul ettiği başkanlık açıklaması ve kendi içinde gösterdiği birlik nedeniyle teşekkür ettiğini bildirdi.

Annan'ın Suriye yönetimiyle olan görüşmelerinde, durumun aciliyetini vurgulayarak Suriye yönetiminin halkın yaşadığı yerlerden askerlerini geri çekmesini, ağır silah kullanmayı bırakmasını istediğini bildirdiğini belirten Rice, Annan'ın, Suriye dışişleri bakanının dün kendisine bir mektup gönderdiğini ve mektupta "Suriye ordusunun 1 Nisan'dan itibaren askerlerini çekmeye başlayacağını, ağır silah kullanmayı bırakacağını ve 10 Nisan'da da halkın yaşadığı yerlerden askerlerini çekmeyi tamamlamış olacağını bildirildiğini" söylediğini kaydetti.

Rice şöyle konuştu:

"Sayın Annan, ideal olarak bu tarihin 10 Nisan'dan önce olmasını istediğini belirtmiştir. Sayın Annan, Suriye hükümetinden artık halkın yaşadığı yerlere girmeyip buralardan derhal çekilmesini istediğini, Suriye hükümetinin de bu sözü kendisine verdiğini bildirdi. Sayın Annan bu konu dışında 6 maddelik planın diğer kısımlarının uygulanmasıyla ilgili detaylı bilgiyi çok yakında Suriye hükümetinden almayı beklemektedir."

Rice, Annan'ın yardımcısı Nasır El Kidva'nın da Suriyeli muhalif gruplarla görüştüğünü ve onlardan da, Suriye yönetiminin ateşkesi uygulamasının ardından 48 saat içinde kendi faaliyetlerini durdurmalarının istendiğini bildirdi.

- BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

YORUMLAR
500
Rus müsteşar 'Ülkemden hiç bu kadar utanmadım' diyerek istifa etti Rus müsteşar 'Ülkemden hiç bu kadar utanmadım' diyerek istifa etti BM İnsan Hakları Şefi Ziyaret İçin Çin'e Geldi BM İnsan Hakları Şefi Ziyaret İçin Çin'e Geldi Rusya'nın BM Cenevre Daimi Temsilciliği müsteşarlarından Bondarev istifa etti Rusya'nın BM Cenevre Daimi Temsilciliği müsteşarlarından Bondarev istifa etti
Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Bmgk'nın Suriye Toplantısı Sona Erdi - Son Dakika


Advertisement