Cezayir Başbakanı'na Tepki Yağıyor - Son Dakika
Dünya

Cezayir Başbakanı'na Tepki Yağıyor

Cezayir Başbakanı\'na Tepki Yağıyor

Başbakan Tayyip Erdoğana "Kanımız üzerinden çıkar sağlama" diyen Cezayir Başbakanı'na siyasi partilerden tepki yağdı.

09.01.2012 15:13  Güncelleme: 15:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye ile Fransa arasındaki "soykırım" krizinde Fransa-nın tarafını tutarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan-a "Kanımız üzerinden çıkar sağlama" diyen Cezayir Başbakanı'na ülkesindeki bütün siyasi partilerden tepki yağdı.

Koalisyon hükümeti ortağı Toplumsal Barış Hareketi, Ulusal Reform Hareketi, En Nahda Partisi, Ulusal Değişim Cephesi ve Cezayir Ulusal Cephesi ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantılarıyla Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya-nın açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Cezayir Başbakanı Uyahya-nın açıklamalarını talihsiz bir açıklama olarak değerlendiren siyasi parti liderleri, "Uyahya-nın açıklamaları altı yüzyıldan daha fazla süredir kardeşlik bağları ve dostluk anlaşması bulunan Türkiye-ye karşı Cezayir-in sembollerinin saygınlığını zedeleyen ve özür dilemeyi reddeden Fransa tarafını tutmak" olarak değerlendirildi.

Cezayir Toplumsal Barış Hareketi Lideri Ebu Cerrah Sultani, düzenlediği basın toplantısında, Uyahya-nın Başbakan Erdoğan-ı eleştiren sözlerinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Sultani, "Tarihi bir davamız var, o da Fransız sömürgeciliğinin 1,5 milyonu devrim sırasında olmak üzere 5,5 milyon Cezayir evladını katlettiği gerçeğidir. Biri bizim bu davamızı dile getiriyorsa onu saygıyla karşılamamız ve teşekkür etmemiz gerekiyor. Ona sen -kanımız üzerinden çıkar sağlıyorsun denilmez" dedi.

Uyahya-nın sözlerine en şiddetli kınama Cezayir Ulusal Cephesi lideri Musa Tuvati-den geldi. Tuvati basına yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Açıkçası Bu sözler sorumsuzca sarfedilmiş açıklamalar. Ben burada bu açıklamaların sahibi kişinin doldurduğu makamdan bahsediyorum. Yoksa Ahmed Uyahya-dan söz etmiyorum"

Başbakanın açıklamaları karşısında Nahda Hareketi-nin tutumu da farklı olmadı. Hareket yetkililerince bu sözler "yönetimin daha önce işlediği hatalar üzerine eklenen bir hata" olarak nitelendirildi. Bu hatalar arasında sömürgeciliği suç sayan yasa tasarısının bir yıl önce Uyahya tarafından durdurulması var. Nahda-nın basın sözcüsü Muhammed Hudeybi, konuşmasını şu sözlerle özetledi: "Başbakan Uyahya, Erdoğan-ın Cezayir hükümetinin sömürgeciliğin suç sayılması karşısında duruşu nedeniyle kusurunu açığa çıkarmasını sindiremedi."

Ulusal Değişim Cephesi de Başbakan Uyahya-nın açıklamalarından hoşnutsuzluğunu dile getirdi. Cephenin sözcüsü Ahmed Ed Dan "Uyahya-nın sözleri, Cezayir halkının genelinin konumunu yansıtmamaktadır. Aksine bu, çok az ve belli bir grubun görüşüdür" dedi.

Ulusal Reform Hareketi, Başbakan Ahmed Uyahya-nın, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan-ın Fransa'nın Cezayir-deki ayıbını temizlemesini isteyen açıklamalarını eleştiren sözlerini yerdi.

Reform hareketi yayınladığı bildiride, Uyahya-yı şu sözlerle eleştirdi:

"Uyahya, Türkiye liderinin Cezayir halkını savunmasını hazmedemedi. Belki de bunun kaynağı, Uyahya-nın doğulu olan her şeye karşı hassas olmasındandır."

Cezayirli diplomat ve eski Enformasyon Bakanı Abdulaziz Rihabi de yaptığı açıklamada Cezayir-in kurtuluş mücadelesi sırasında bağımsızlığı karşıtı oy kullandığını söylediği Türkiye'nin yazılı özür sunduğunu hatırlattı. - İSTANBUL

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Cezayir Başbakanı'na Tepki Yağıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İran'ın İsrail'e yönelik saldırısı analistler tarafından değerlendirildi
  06:19 İran'ın İsrail'e yönelik saldırısı analistler tarafından değerlendirildi

  İran'ın İsrail'e yönelik gerçekleştirdiği saldırı, analistler tarafından İran lehine bir beraberlik olarak tanımlandı. İsrail'in yüksek alarm durumu ilan etmesi ve Batı'nın İsrail'e desteğini yeniden göstermesi dikkat çekti. Ancak saldırının İran'ın zayıflığını ortaya çıkardığı ve İsrail'in güç dinamiklerini tanımakta başarısız olduğu belirtildi. İsrail'in saldırılardan kazanç sağladığı ancak stratejik bir kayıp yaşadığı ifade edildi.

 • İran ve İsrail Arasındaki İlişkiler: Geçmişten Günümüze 'Örtülü Savaş'
  04:04 İran ve İsrail Arasındaki İlişkiler: Geçmişten Günümüze 'Örtülü Savaş'

  İran ile İsrail arasındaki ilişkilerin tarihi ve gerginliklerin sebepleri, İran'ın Filistin davasına destek vermesi, İsrail'in İran'a yönelik düşmanlık, İki ülke arasındaki 'örtülü savaş'ın detayları ve son gelişmeler.

 • Avustralya'da Kilise Saldırısı: En Az 4 Kişi Bıçaklandı
  03:34 Avustralya'da Kilise Saldırısı: En Az 4 Kişi Bıçaklandı

  Avustralya'nın Sydney kentinde bir kiliseye düzenlenen saldırıda piskopos dahil en az 4 kişi bıçaklandı. Polis, saldırganın gözaltına alındığını ve olayı bir 'terörist eylem' olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Saldırının ardından kilisenin dışında toplanan yüzlerce kişi, saldırganın kendilerine verilmesini talep etti ve polisle çatıştı. İki polis yaralandı ve 20 polis aracı hasar gördü. Yaralıların hayati tehlikesi olmadığı bildirildi. Saldırının kişisel bir eylem olduğu belirtilirken, olaylar birbiriyle bağlantılı değil. Kilise saldırısının ardından güvenlik önlemleri alındı.

 • Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak
  03:09 Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak

  Dünyada milyonlarca kayıtlı kullanıcısı olan uygulamanın Türkiye'de 1 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştığı belirtildi. Rekabet Kurumu tarafından alınan karar sonrası uygulama kullanıcılarına veda mesajı yolladı. Threads 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türkiye'de kullanılamayacak.


Advertisement