Çin gizemli salgının esiri! İşte çocukları hedef alan hastalığın en önemli 3 belirtisi - Son Dakika
Dünya

Çin gizemli salgının esiri! İşte çocukları hedef alan hastalığın en önemli 3 belirtisi

Dünyada 6 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüsün yayıldığı Çin bu kez zatürre benzeri bir solunum yolu hastalığının esiri. Danimarka ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerine de sıçrayan gizemli hastalığın mevcut ilaçlara karşı dirençli olduğunu tespit eden uzmanlar, ağırlıklı olarak çocuklarda görülen bu hastalığın en önemli 3 belirtisini de yüksek ateş, terleme titreme ve yüksek tansiyon olarak sıralıyor.

07.12.2023 10:17  Güncelleme: 10:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Koronavirüsün ardından gizemli bir zatürre benzeri hastalığın esiri olan Çin zor günlerden geçiyor. Hastanelerin dolup taştığı ülkede virüsü incelemeye alan uzmanlar, korona benzeri verilere ulaştı. Mevcut ilaçlara karşı dirençli olan hastalığın daha çok çocukları hedef aldığını tespit eden sağlık yetkilileri, hastalığın en önemli belirtileri olaraksa; çok yüksek ateş, terleme ve titreme, yüksek tansiyon, keskin ve acı verici göğüs ağrısı, kuru öksürük ve zihin bulanıklığını sıralıyor.

ZATÜRRE BENZERİ HASTALIK ÇİN'İ ESİR ALDI

Son haftalarda Çin'de ortaya çıkan ve bazı Avrupa ülkelerinde de tespit edilen "zatürre benzeri gizemli solunum yolu hastalığı" ile ilgili endişe yaratan açıklama ve tespitler gelmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün Çin'den açıklama talep ettiği salgın hastalık Avrupa'nın bazı ülkelerinde görülürken uzmanlar bu hastalığın kökeni ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bazı uzmanlar bu hastalığın 1800'lere dayanan bir zatürre virüsünden mi oluştuğunu yoksa farklı birçok virüsün karışımından mı oluştuğunun henüz tespit edilemediğini açıkladı.

Çin gizemli salgının esiri! Çocukları hedef alan hastalığın en önemli belirtisi yüksek ateş

İLAÇLARA DİRENÇLİ VİRÜS AVRUPA'YA DA SIÇRADI

Uzmanlar bu yeni gizemli hastalığın mevcut ilaçlara karşı dirençli olduğunu tespit etti. Corona virüsü benzeri hastalığın Danimarka ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Hindistan'da da görüldüğü ve özellikle çocukları etkilediği belirtildi.

Çin gizemli salgının esiri! Çocukları hedef alan hastalığın en önemli belirtisi yüksek ateş

HASTALIĞIN DİRENÇ ORANI YÜZDE 70 İLA 90 SEVİYELERİNDE

Avrupa'da da ağırlıklı olarak çocukların etkilendiği hastalık ile ilgili olarak bilimsel araştırmalar yayınlayan ZME Science isimli medya kuruluşunun yayın yönetmeni Mihai Andrei, "Bu virüs normalde zatürre benzeri hastalıklara iyi gelen ilaçlara karşı direnç gösteriyor. Belki başka bir enfeksiyon da dahil olunca direnç artmıştır" dedi. Andrei ayrıca Çin'deki bazı şehirleri kasıp kavuran hastalığın direnç oranının yüzde 70 ile yüzde 90 seviyelerinde olduğunu da duyurdu.

Çin gizemli salgının esiri! Çocukları hedef alan hastalığın en önemli belirtisi yüksek ateş

ÇOCUKLARI HEDEF ALAN HASTALIĞIN BELİRTİLERİ DE TESPİT EDİLDİ

İngiliz medyasında yer alan haberlerde ağırlıklı olarak çocuklarda görülen bu gizemli hastalığın birden fazla kritik belirtisi olduğuna dikkat çekildi.

Çin gizemli salgının esiri! Çocukları hedef alan hastalığın en önemli belirtisi yüksek ateş

İŞTE GİZEMLİ HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

 • Çok yüksek ateş
 • Terleme ve titreme
 • Yüksek tansiyon
 • Keskin ve acı verici göğüs ağrısı
 • Kısa kısa nefes alıp vermek
 • Nefessiz kalmak
 • Kuru öksürük
 • Zihin bulanıklığı
Çin gizemli salgının esiri! İşte çocukları hedef alan hastalığın en önemli 3 belirtisi

Son Dakika Dünya Çin gizemli salgının esiri! İşte çocukları hedef alan hastalığın en önemli 3 belirtisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gazze'de ateşkes ne zaman? Bakan Fidan yanıtladı
  14:32 Gazze'de ateşkes ne zaman? Bakan Fidan yanıtladı

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Antalya Diplomasi Forumu'nda Gazze'deki durum ve beklenen ateşkes hakkında konuştu. Diplomasinin tüm imkanlarının kullanıldığını belirten Fidan, Ramazan'dan önce Gazze'de ateşkese ulaşılması için ciddi bir çaba olduğunu ifade etti.

 • Berlin'de RAF Soruşturması: Baskınlar Düzenlendi
  14:21 Berlin'de RAF Soruşturması: Baskınlar Düzenlendi

  Almanya'nın başkenti Berlin'de, eski RAF üyesi Daniela Klette'nin yakalanmasının ardından, soruşturma kapsamında bazı meskenlere baskınlar düzenlendi. Operasyonda gözaltına alınan 2 kişi serbest bırakıldı. RAF, 1970 ila 1990'lı yıllarda işlenen 33 cinayetten sorumlu tutuluyor.

 • İsrail, Gazze Şeridi'nde insani yardım aracını hedef aldı: 9 ölü
  14:19 İsrail, Gazze Şeridi'nde insani yardım aracını hedef aldı: 9 ölü

  İsrail ordusu, aylardır abluka altında olan Gazze Şeridi'nde insani yardım aracını hedef alarak 9 kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına neden oldu. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında binlerce Filistinli hayatını kaybetti.

 • Motosikletle dünyayı gezen çifte Hindistan'da korkunç saldırı! 7 sapık kadına tecavüz etti
  13:45 Motosikletle dünyayı gezen çifte Hindistan'da korkunç saldırı! 7 sapık kadına tecavüz etti

  İspanya'nın turistik kenti Barcelona'da yaşayan ve 5 yıl önce motosikletlerine atlayarak dünyayı gezmeye karar veren Vincente ve Fernanda çifti Hindistan'da korkunç bir saldırıya uğradı. Şüphelilerin boğazlarına bıçak dayadığını belirten Fernanda "Kimsenin başına gelmesini istemediğim bir olay yaşandı. 7 erkek bana tecavüz etti. Bizi dövdüler ve bizi gasp ettiler. Çok bir şey almadılar çünkü gerçekte istedikleri bana tecavüz etmekti" dedi.

 • Metin Külünk: Geri Kabul Anlaşması iptal edilmeli, Türkiye Avrupa'nın göçmen parkı değildir
  13:15 Metin Külünk: Geri Kabul Anlaşması iptal edilmeli, Türkiye Avrupa'nın göçmen parkı değildir

  AK Partili Metin Külünk, Avrupa Birliği ile imzalanan Geri Kabul Anlaşması'nın iptal edilmesi çağrısında bulundu. Külünk, "Türkiye Avrupa'nın göçmen parkı değildir. Anadolu'da bütün eski devletler göç dalgası ile çökmüştür unutmayın" dedi. Külünk'ün çağrısına destek veren Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ "Sayın Metin Külünk ile siyasi duruşlarımız hep farklı oldu. Ancak vatanımız olmaz ise siyasi görüşümüzün anlamı olmaz" ifadelerini kullandı.


Advertisement