DSÖ: Libya'daki sel felaketi endişe verici - Son Dakika
Dünya

DSÖ: Libya'daki sel felaketi endişe verici

DSÖ: Libya\'daki sel felaketi endişe verici

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Libya'da yaşanan sel felaketinin endişe verici olduğunu belirtti. Ghebreyesus, DSÖ'nün yerel yetkililerle birlikte çalışarak insanların sağlık hizmetlerine erişimini sağlamaya çalıştığını ve hastalık erken uyarı sistemini güçlendirmek için mücadele ettiklerini ifade etti. Libya'da sel felaketi sonucunda binlerce kişi hayatını kaybetmiş ve binlerce kişi kaybolmuştu.

25.09.2023 23:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sel felaketinin yaşandığı Libya'daki durumun endişe verici olmaya devam ettiğini belirtti.

Ghebreyesus, X sosyal medya platformundan, selin vurduğu Libya'daki duruma ilişkin paylaşımda bulundu.

"Libya'daki durum endişe verici olmaya devam ediyor. DSÖ, insanların psikososyal destek de dahil sağlık hizmetlerine erişimine yardımcı olmak için yerel yetkililerle birlikte çalışıyor." ifadelerini kullanan Ghebreyesus, olası su ve gıda kaynaklı veya diğer hastalıkların belirtilerini tespit etmek ve ortaya çıkması durumunda yayılmasını önlemek amacıyla hastalık erken uyarı sistemini güçlendirmek için mücadele ettiklerini kaydetti.

Libya'daki sel felaketi

Orta Akdeniz'de etkili olan ve 10 Eylül'de Libya'nın doğusunu vuran "Daniel Fırtınası" Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle 11 Eylül'de ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi de kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara selden zarar gören bölgeler için yardım çağrısında bulunmuştu.

DSÖ de Libya'da sel nedeniyle 4 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve 8 bin 500'den fazla kişinin halen kayıp olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya DSÖ: Libya'daki sel felaketi endişe verici - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement