ABD Temsilciler Meclisi borç tavanının geçici olarak yükseltilmesini onayladı - Son Dakika
BBC

ABD Temsilciler Meclisi borç tavanının geçici olarak yükseltilmesini onayladı

13.10.2021 06:43
ABD Temsilciler Meclisi borç tavanının geçici olarak yükseltilmesini onayladı

Temsilciler Meclisi, hükümetin temerrüde düşme riskini ortadan kaldırma amacıyla, borçlanma tavanının geçici olarak yükseltilmesini öngören yasa tasarısını onayladı.

ABD Temsilciler Meclisi, hükümetin temerrüde düşme riskini ortadan kaldırma amacıyla, borçlanma tavanının geçici olarak yükseltilmesini öngören yasa tasarısını onayladı. Tasarı, 206'ya karşı 219 oyla kabul edildi.

Geçen hafta ABD Senatosu'nda onaylanan tasarının, Başkan Joe Biden'ın onayıyla hızla yasalaşması bekleniyor.

Yeni yasa ile ulusal borç tavanı 3 Aralık'a kadar geçici olarak yükseltilecek. ABD Hazine Bakanlığı, 28,9 trilyon dolar borçlanabilecek. Daha önce bu meblağ, 28,4 trilyon dolardı.

Demokratlar daha önce borç tavanını 2022 yılının sonuna kadar artıracak bir tasarıyı Senato'dan geçirmeye çalışmış ancak Cumhuriyetçiler bu girişimi engellemişti.

Biden, 'Ekonomiyle Rus ruleti oynuyorlar' demişti

Hükümetin temerrüde düşmesi riski sonrası Hazine Bakanı Janet Yellen uyarıda bulunmuş, Başkan Biden Cumhuriyetçileri, "Ekonomiyle Rus ruleti oynuyorlar" diyerek eleştirmişti.

Cumhuriyetçilerin Senato'daki lideri Mitch McConnell'ın geçen haftaki girişimiyle iki parti, geçici bir çözümde anlaşmıştı.

Hükümet Pazartesi günü temerrüde düşseydi, sosyal güvenlik fonundan yararlananlar ile muharip ve görevdeki askerler dahil birçok federal hükümet çalışanı maaaşlarını alamayacaktı.

Demokratlar, böylesi bir durumun küresel mali piyasalarda da çalkantılara yol açacağı uyarısında bulunmuştu.

Aralık ayında ABD Kongresi'nde borçlanma tavanı ile ilgili olarak yeni bir oylama yapılacak. Demokratların 100 üyeli Senato'da 50 sandalyesi var ve ABD yasaları gereği borçlanma tavanı ile ilgili bir kararın Senato'dan 60 oyla geçmesi, yani en az 10 Cumhuriyetçi senatörün tasarıya destek vermesi gerekiyor.

ABD Temsilciler Meclisi borç tavanının geçici olarak yükseltilmesini onayladı
ABD Temsilciler Meclisi borç tavanının geçici olarak yükseltilmesini onayladı

Son Dakika Dünya ABD Temsilciler Meclisi borç tavanının geçici olarak yükseltilmesini onayladı - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR
500

Son Dakika

Fuzuli'den İstanbul'a dev proje! Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında detayları anlattı 12:57 Fuzuli'den İstanbul'a dev proje! Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında detayları anlattı Erdoğan'dan HDP ile hareket eden CHP'ye ağır sözler: Size Mustafa Kemal'in itleri dediler 12:44 Erdoğan'dan HDP ile hareket eden CHP'ye ağır sözler: Size Mustafa Kemal'in itleri dediler Işıl Reçber'den Özcan Deniz'e uyarı: En yumuşak geçişle bitir, kadını bitirme 12:29 Işıl Reçber'den Özcan Deniz'e uyarı: En yumuşak geçişle bitir, kadını bitirme
TikTok'ta yaşanan olay kimilerine ilginç, kimilerine iğrenç geldi! Kendi sütünden yaptığı tereyağını kocasına yedirdi 12:08 TikTok'ta yaşanan olay kimilerine ilginç, kimilerine iğrenç geldi! Kendi sütünden yaptığı tereyağını kocasına yedirdi Acun Ilıcalı, satın alacağı Hull City takımı için ne kadar ödeyecek? İşte yapılan anlaşmanın ayrıntıları 11:47 Acun Ilıcalı, satın alacağı Hull City takımı için ne kadar ödeyecek? İşte yapılan anlaşmanın ayrıntıları Gelecekten geldiğini söylen adamın anlattıkları korkuttu 11:23 Gelecekten geldiğini söylen adamın anlattıkları korkuttu
Son Dakika! Erdoğan'dan Suriye-Irak tezkeresine 11:06 Son Dakika! Erdoğan'dan Suriye-Irak tezkeresine "Hayır" oyu veren CHP ve HDP'ye tepki: Cibilliyetlerinin gereğini yaptılar Kulislerin konuştuğu o iddia: Kemal Kılıçdaroğlu'nun kafasındaki Cumhurbaşkanı adayı Özgür Demirtaş 10:33 Kulislerin konuştuğu o iddia: Kemal Kılıçdaroğlu'nun kafasındaki Cumhurbaşkanı adayı Özgür Demirtaş
Advertisement