Elektrik hatlarındaki arıza İspanya'nın yarısını karanlıkta bıraktı - Son Dakika

Elektrik hatlarındaki arıza İspanya'nın yarısını karanlıkta bıraktı

24.07.2021 22:43
Elektrik hatlarındaki arıza İspanya'nın yarısını karanlıkta bıraktı

Avrupa elektrik şebekesini İber Yarımadası'na bağlayan elektrik iletim hattında meydana gelen arıza nedeniyle İspanya'nın yarısı karanlığa gömüldü. Başta başkent Madrid olmak üzere aralarında Endülüs, Castilla, Leon, Katalonya, Navarra ve Bask'ın da bulunduğu çok sayıda kent birkaç saat boyunca elektriksiz kaldı. Arızanın, Fransa'nın ürettiği nükleer enerjiyi İspanya'nın ithal ettiği yer olan Fransa-İspanya sınırının kesişme noktasında meydana geldiği belirtildi.

Elektrik hatlarında meydana gelen bir arıza nedeniyle Avrupa ülkesi İspanya'nın yarısı elektriksiz kaldı. Kesintiler Madrid, Endülüs, Castilla, Leon, Katalonya, Navarra ve Bask'da görüldü.

İspanyol elektrik iletim şirketi Red Electrica tarafından yapılan açıklamada, "Bir deniz uçağı kazası nedeniyle Fransa'daki yüksek voltajlı şebekede sorun çıktı. Şebekede çıkan sorun, İber Yarımadası'nın Avrupa'nın geri kalanından geçici süreyle ayrılmasına neden oldu" denildi. Şirket yaptığı ikinci duyuruda ara bağlantının değiştirildiğini ve sorunun çözüldüğünü bildirdi.

PORTEKİZ'DE DE KESİNTİ YAŞANDI

Öte yandan, Portekiz'deki elektrik iletim şirketi EDP de Avrupa elektrik şebekesindeki arıza nedeniyle ülkenin çeşitli bölgelerinde elektrik kesintileri yaşandığını açıkladı. Şirket, elektrik kesintisinden etkilenen ev sayısını açıklamadı.

YORUMLAR
500
Avrupa borsaları yükselişle açıldı Avrupa borsaları yükselişle açıldı İspanya ve Portekiz'de maymun çiçeği virüsü alarmı İspanya ve Portekiz'de maymun çiçeği virüsü alarmı Türkiye büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında AB ülkelerini geçti Türkiye büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında AB ülkelerini geçti
Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Elektrik hatlarındaki arıza İspanya'nın yarısını karanlıkta bıraktı - Son Dakika


Advertisement