Japon uzmanlar, plastik siperliklerle ilgili tartışmalara son noktayı koydu: Koronavirüse karşı etkisiz - Son Dakika

Japon uzmanlar, plastik siperliklerle ilgili tartışmalara son noktayı koydu: Koronavirüse karşı etkisiz

23.09.2020 19:25

Japonya'da RIKEN Hesaplamalı Bilim Merkezi'nde yapılan araştırmada, koronavirüse karşı birçok kişinin kullandığı plastik siperliklerin neredeyse tamamen etkisiz olduğu duyuruldu.

Japonya'nın Kobe kentinde bulunan RIKEN Hesaplamalı Bilim Merkezi'nde yapılan araştırmada, koronavirüse karşı yaygın olarak kullanılan plastik yüz siperliklerinin etkisiz olduğu ifade edildi.

Siperlikler üzerinde yapılan bilgisayar hesaplamalarında, havadaki 5 mikrometreden küçük damlacıkların neredeyse yüzde 100'ünin siperliklere rağmen yayıldığı ortaya çıktı. RIKEN merkezindeki bilim insanları, 50 mikrometreden daha büyük damlacıkların yaklaşık yarısının da plastik yüz siperini geçtiği ve virüsü tamamen etkisiz hale getirmediğini belirtti.

"MAALESEF İŞE YARAMIYOR"

Araştırmayı yürüten ekibin lideri Mato Tsubokura, "Simülasyonun sonuçlarından yola çıkarak, maalesef yüz koruyucularının, enfekte olmuş bir kişinin ağzından damlacıkların yayılmasını önlemedeki etkinliği, maskelerle karşılaştırıldığında sınırlı. Bu, özellikle 20 mikrometreden küçük damlacıklar için geçerli" dedi.

Japon uzmanlar açıkladı: Plastik siperlikler koronavirüse karşı etkisiz
YORUMLAR (4)
  • birol: daha çok gelen virüsü hapsederek daha hızlı bulşmasını sağlar rüzgar arkan gelirse kepce vazifesi görür tam virüsü yakalamak için ideal bir düşünce bence Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Son dakika haberi! Koronavirüste Bu Hafta: 25 Kişi Hayatını Kaybetti, 57 Bin 113 Kişi Pozitif Çıktı Son dakika haberi! Koronavirüste Bu Hafta: 25 Kişi Hayatını Kaybetti, 57 Bin 113 Kişi Pozitif Çıktı Japonya'da tayfun alarmı: 16 bin kişiye tahliye çağrısı yapıldı Japonya'da tayfun alarmı: 16 bin kişiye tahliye çağrısı yapıldı Kuzey Kore: 'ABD'nin amacı Asya-Pasifik bölgesinde NATO benzeri askeri ittifak oluşturmak' Kuzey Kore: 'ABD'nin amacı Asya-Pasifik bölgesinde NATO benzeri askeri ittifak oluşturmak'
Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya Japon uzmanlar, plastik siperliklerle ilgili tartışmalara son noktayı koydu: Koronavirüse karşı etkisiz - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement