KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: "Ab ile İlişkiler Artarak Devam Edecek" - Son Dakika
Dünya

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: "Ab ile İlişkiler Artarak Devam Edecek"

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Avrupa Komisyonu’nun Bölgesel Politikalardan Sorumlu Üyesi Corina Cretu ile yararlı bir görüşme yaptıklarını belirterek, AB ile ilişkilerin artarak devam edeceğini vurguladı.

17.10.2015 10:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Avrupa Komisyonu'nun Bölgesel Politikalardan Sorumlu Üyesi Corina Cretu ile yararlı bir görüşme yaptıklarını belirterek, AB ile ilişkilerin artarak devam edeceğini vurguladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı'nda yaklaşık 45 dakika süren görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta bir çözüme Kıbrıs Türk halkının ne kadar kararlı olduğunu teyit ettikleri görüşmede o doğrultuda yapmakta oldukları ciddi çalışmalar ve çabaları paylaştığını ifade ettiklerini belirtti. Akıncı, Cretu'nun da bu çalışmaların farkında olduğunu ve Kıbrıs Türk tarafının çabalarını taktir ettiğini söylediğini anlattı. Cretu ile Kıbrıs Türk tarafının görüşlerinin yanısıra son günlerde Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ile ilgili gelişen olaylara ilişkin düşünce ve fikirlerini de ele aldıklarını söyledi.

"AB İLE İLİŞKİLER GELİŞMELİ, İŞBİRLİKLERİ ARTIRILMALI"

Bunun yanında gelecekteki ortak yapıda Kıbrıs Türk tarafının yerini alabilmesi için şimdiden AB kurumlarıyla ilişkilerin gelişmesi ve işbirliğinin artması gerektiğini vurguladıklarını belirten Akıncı, bu çerçevede kurulan Ad-hoc komitenin verimli çalışabilmesi için AB yetkililerinin de üzerine düşeni yapması gerektiğini konuştuklarını kaydetti. Bu konuda da AB yetkililerinin üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade ettiklerini belirten Akıncı, Cretu'nun yaklaşık bir yıldır görevde olduğunu ancak Kıbrıs Türk tarafı olarak daha şimdi kendisini görebildiklerini kaydetti. Akıncı, Cretu'ya iki günlük ziyarette Kıbrıs Türk tarafına ayırdığı zamanın son derece az ve yetersiz olduğu mesajını ilettiğini söyledi.

"HARMANCI KONUSU ZAMANIN RUHUNA UYGUN DÜŞMEDİ"

Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle devam etti:

"Hele Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanımız Sayın Harmancı'nın tepkisine, protestosuna neden olan durumla ilgili olarak da hem bir Cumhurbaşkanı, hem de eski bir belediye başkanı olarak duygu ve düşüncelerimi kendisiyle paylaştım. Aslında zamanın ruhuna hiç de uygun düşmeyen bir tavır oldu bu, AB cephesinden gelen. Lefkoşa'da 1958 yılından beridir iki ayrı belediye kuruldu. 1960 Anayasası'nda da yeri olan, üstelik işbirliği yapan belediyelerdir. Bu iki belediye başkanıyla ara bölgede birlikte bir görüntü vereceğine, Rum Belediye Başkanıyla birlikte bölünmüş duvarların olduğu ve arkada Türk bayraklarının göründüğü bir manzaranın önünde bir resim vermiş olması hoş olmadı. Bunun yanlış olduğunu kendisine ifade ettim. Çünkü örneğin Lokmacı'da, Ledra'da iki belediye başkanıyla birlikte bir görüntü vermesi çok daha doğru bir görüntü ve zamana uygun düşeceğini ifade ettim. Kendisi bu durumdan son derece üzgün göründü. Bu gelişmenin uygun bir durum olmadığını ifade etti, bunun telafisinin yapılacağını söyledi. Sayın Harmancı'yı Brüksel'de görmekten mutlu olacağını ifade etti. Biz de bu çerçevede bu yanlışın bir daha olmamasının ne kadar gerekli olacağını kendisine ifade etmiş olduk."

"BAŞKA TOPLUMUN OYUYLA AB DIŞINDA KALDIK"

Cumhurbaşkanı Akıncı, bugün Kıbrıs Türk tarafının haksız bir şekilde Rum tarafıyla dengesiz bir statüde olduğu gerçeğine de dikkat çekerek, "Bir tarafın devlet, yasal hükümet, AB ve BM içinde, Kıbrıs Türk toplumu ise çözüme evet dediği halde, AB üyeliğine evet dediği halde başka bir toplumun oyuyla bunun dışında kaldığı" dedi.

"HARMANCI'NIN TAVRINI BEN DE DESTEKLEDİM"

Akıncı, bir tek müzakereler masasında eşitlik olduğunu, bir tarafın Kıbrıs Türk toplumunun lideri, diğer tarafın da Kıbrıs Rum toplumunun lideri olduğunu belirterek, "Eğer müzakere masasına bir taraf Cumhurbaşkanı, diğer taraf Kıbrıs Türk toplumu lideri olarak bir haber çıksa kesinlikle o toplantı gerçekleşmez. Bu mümkün değil, resmi bir sayfada BM tarafından böyle bir yanlış yapılsa o toplantı da gerçekleşmez. O yüzden Sayın Harmancı'nın tavrı doğrudur, bu tavrı ben de destekledim" diye konuştu.

Akıncı, bu yanlışların bir daha yapılmaması için bugünkü toplantıda uyarıcı olduğunu, gereken mesajların verildiğini ve bu mesajların doğru algılandığını da görmekten memnun olduğunu dile getirdi. Bu olayın bundan sonraki ilişkilerde doğruların yer alması için bir vesile olacağına inancını belirten Akıncı, eğer bir taraf belediye başkanı sıfatıyla anılmak istenmiyorsa, diğer tarafın da anılmaması gerektiğini kaydetti. Akıncı, bunun dışında bir şeyi kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun dışında yararlı bir görüşme olduğunu, bundan sonra AB ile ilişkilerin artarak devam edeceğini belirterek, Kıbrıs'ta çözüm doğrultusunda da daha iyi gelişmeler sağlanmasını umut ettiğini söyledi.

Adil bir çözüme ulaşılması temennisinde bulunan Akıncı, Kıbrıs Türk halkının da AB'de hak ettiği yeri almasını temenni etti. - LEFKOŞA

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: 'Ab ile İlişkiler Artarak Devam Edecek' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hatay'ın Samandağ ilçesinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  11:42 Hatay'ın Samandağ ilçesinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Hatay'ın Samandağ ilçesinde merkez üssü olan 4 büyüklüğündeki deprem, 6 kilometre derinlikte meydana geldi. Hatay Valiliği, depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu. Ayrıca, Defne ilçesinde ağır hasarlı bir binadan beton parçalarının düştüğü ihbarı alındı ancak herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı belirtildi.

 • Güney Çin Denizi'nde gerilim tırmanıyor: Çin ve Filipinler sahil güvenlik gemileri çarpıştı, dört kişi yaralandı
  11:35 Güney Çin Denizi'nde gerilim tırmanıyor: Çin ve Filipinler sahil güvenlik gemileri çarpıştı, dört kişi yaralandı

  Çin ve Filipin sahil güvenlik gemileri, Güney Çin Denizi'nde çarpıştı ve dört Filipinli mürettebat üyesi yaralandı. Filipinli yetkililer, Çin gemilerinin tehlikeli manevralar yaparak iki küçük çarpışmaya neden olduğunu belirtti. Güneydoğu Asya liderlerinin bir araya geldiği bir Asya zirvesinde, Pekin'in denizdeki saldırganlığından duyulan endişenin dile getirilmesi bekleniyor.

 • UNDP Mukim Temsilcisi: Gazze için barış getirecek bir çözüm umuyoruz
  11:25 UNDP Mukim Temsilcisi: Gazze için barış getirecek bir çözüm umuyoruz

  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, uluslararası ilişkilerde yaşanan son gelişmelerin Birleşmiş Milletlerin (BM) çalışmalarına yansıdığını belirterek, 'En kısa zamanda (Gazze için) barış getirecek bir çözüm umuyoruz.' dedi.

 • İsrail Saldırıları Sonucu Açlıkla Mücadele Eden Yezen Hayatını Kaybetti
  11:22 İsrail Saldırıları Sonucu Açlıkla Mücadele Eden Yezen Hayatını Kaybetti

  İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılar ve abluka nedeniyle yeterli beslenemeyen 10 yaşındaki Yezen el-Kefarne, hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Yezen'in sağlık durumu, İsrail'in Gazze halkını zorla aç bırakması sonucu kötüleşti. Yezen'in özel bakıma muhtaç olan bedeni, Refah kentinde bulunan Ebu Yusuf en-Neccar Hastanesinde kaldığı sürede günden güne eriyerek bir deri bir kemiğe dönüştü. Yezen'in babası, saldırılarla birlikte oğlunun sağlık durumunun kötüleştiğini ve hastaneye nakledildiğini belirtti. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü ise İsrail engeli nedeniyle insani yardımların ulaştırılamadığı Gazze Şeridi'nde açlıktan ölen çocuk sayısının 16'ya yükseldiğini açıkladı.

 • Grönlandlı kadınlar, Danimarka'ya doğum kontrol cihazlarıyla zorlama davası açtı
  11:21 Grönlandlı kadınlar, Danimarka'ya doğum kontrol cihazlarıyla zorlama davası açtı

  Grönland'daki bir grup yerli kadın, 1960'lar ve 1970'lerde Danimarka'nın ülke nüfusunu azaltmak için kendilerini rahim içi doğum kontrol cihazlarıyla donatmaya zorlaması üzerine Danimarka hükümetine dava açtı. İddia edilen amaç, Grönland'daki nüfus artışını engellemekti. Kadınların avukatı her birinin 300.000 kron talep ettiğini söyledi. Danimarka ve Grönland hükümetleri, Eylül 2022'de program hakkında bir soruşturma başlattı.

 • Samandağ'da meydana gelen 4 büyüklüğündeki depremde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı
  11:08 Samandağ'da meydana gelen 4 büyüklüğündeki depremde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı

  Hatay'ın Samandağ ilçesinde meydana gelen 4 büyüklüğündeki depremde, ilk belirlemelere göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. AFAD, Samandağ ilçesinde saat 10.15'te 6 kilometre derinliğinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Deprem, Samandağ, Defne ve Antakya ilçelerinde hissedildi. Vatandaşlar, depremlerden dolayı tedirginlik içerisinde olduklarını belirtti.

 • ABD'de dev kaya parçaları kamyonları ezdi: Şoförler mucizevi şekilde kurtuldu
  11:01 ABD'de dev kaya parçaları kamyonları ezdi: Şoförler mucizevi şekilde kurtuldu

  ABD'nin San Mateo kentinde, bir otobanda seyir halindeki iki kamyon, dev kaya parçalarının düşmesi sonucu adeta ezildi. İlk kaya parçasının düştüğü kamyonun şoförü, hızla aracından atladı. Ancak hemen ardından ikinci bir kaya parçası kamyonun üstüne çarparak onu tamamen ezdi. İkinci kamyon da kaya parçalarının etkisiyle zarar gördü. Her iki kamyon şoförü de mucizevi bir şekilde hayatta kaldı. Yetkililer, olayın yoğun yağış nedeniyle meydana geldiğini belirtti.


Advertisement