Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kuzey Makedonya ile ilişkileri geliştirmeyi hedefliyor - Son Dakika

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kuzey Makedonya ile ilişkileri geliştirmeyi hedefliyor

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ile bir araya gelerek ülkelerinin ikili ilişkilerini daha da geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Vucic, Sırbistan-Kuzey Makedonya arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin yanı sıra ekonomik bağlantıları da vurguladı ve demir yolu bağlantısının kurulmasının hedeflendiğini belirtti. Pendarovski ise Prohor Pcinjski Manastırı'nın önemine değinerek, manastırın başka bir ülkede olmasının ülkeleri için anma törenlerine engel olmadığını ifade etti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kuzey Makedonya ile ilişkileri geliştirmeyi hedefliyor
02.08.2023 - 16:19,

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin Kuzey Makedonya ile ikili ilişkileri daha da geliştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Vucic, Sırbistan'a çalışma ziyareti gerçekleştiren Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ile Sırbistan'ın güneyinde bulunan ve Kuzey Makedonya halkı için büyük önem taşıyan 11'inci yüzyıldan kalma Prohor Pcinjski Manastırı'nda bir araya geldi.

Manastır ziyaretinin ardından baş başa görüşen Pendarovski ve Vucic, düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Sırbistan ve Kuzey Makedonya vatandaşlarının dostluk ve kardeşlik ilişkileriyle bağlı olduğuna işaret eden Vucic, "Bu ilişkileri daha geliştireceğiz." dedi.

Vucic, Sırbistan-Kuzey Makedonya arasındaki ekonomik ilişkilere de değindiği konuşmasında, iki ülkenin otobanla birbirine bağlandığını, şimdiki hedeflerinin ise demir yolu bağlantının kurulması olduğunu dile getirdi.

Pendarovski de Kuzey Makedonya sınırında bulunan manastırın ülkesinin temellerinin atılmasında önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptığına işaret ederek, "Manastırın başka bir ülkede olması bizim buraya gelip ülkemiz için hayatını adayanları anmamıza engel değil." diye konuştu.

Manastırda geçen yıl da 80 yıl aranın ardından ortak ayin düzenlendiğini anımsatan Pendarovski, bu geleneğin sürdürülmesi temennisinde bulundu.

ASNOM'un ilk oturumu

İkinci Dünya Savaşı'nda 2 Ağustos 1944'te, bugün Sırbistan sınırları içerisinde kalan Prohor Pcinjski Manastırında Kuzey Makedonya Halk Kurtuluşu Antifaşist Meclisi'nin (ASNOM) ilk oturumu da yapılmıştı. Bu oturumda bugünkü Makedon devletinin temelleri atılmıştı.

ASNOM'un ilk oturumunun yıl dönümü her yıl Kuzey Makedonya'da "Cumhuriyet Bayramı" olarak kutlanıyor.

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Dünya Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kuzey Makedonya ile ilişkileri geliştirmeyi hedefliyor - Son Dakika


Advertisement