Sırbistan'ın Sembolü "Ada Köprüsü" Görkemli Bir Törenle Açıldı - Son Dakika

Sırbistan'ın Sembolü "Ada Köprüsü" Görkemli Bir Törenle Açıldı

03.01.2012 19:40
Sırbistan'ın Sembolü "Ada Köprüsü" Görkemli Bir Törenle Açıldı

Sırbistan'ın sembolü "Ada Köprüsü" 40 bin kişinin katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Miloseviç rejimini düşürmek ve Kosova'daki savaşı durdurmak amacıyla 1999 yılında NATO güçlerinin düzenlediği 72 gün süren bombardıman sırasında eski ve yeni Belgrat'ı bağlıyan Sava nehrindeki köprü tamamıyla yıkılmıştı. Köprünün yıkılmasıyla eski Belgrat'tan yeni Belgrat'a geçmek için yan köprüler kullandı, trafikte büyük zorlular yaşandı. 2008 yılında Dünya Bankası tarafından verilen kredi ile Ada Köprüsü'nün inşasına başlanıldı. 3 yıl süren Ada Köprüsü'nün inşası tamamlanarak 2 Ocak 2012 tarihinde hizmete açıldı.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Sava Nehri üzerine yaptırılan 1 kilometre uzunluğundaki, 6 şeritli "Ada Köprüsü"nün açılışına Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Belgrad Büyükşehir Belediye Başkanı Dragan Cilas, Belediye Meclis Başkanı Aleksandar Antiç ve 40 bine yakın vatandaş katıldı.

Cumhurbaşkanı Tadiç ve diğer yetkililer, açılışını yaptıkları köprünün üzerinden yaya olarak karşı tarafa geçti. Etkinlikler kapsamında ışık ve havai fişek gösterisi yapıldı. Tadiç, böylesi bir eseri Belgrad halkına kazandırdıkları için sevinçli olduklarını söyledi.

Belgrat'ın yeni simgesi konumunda olan 969 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde 6 şeritli olan köprüde, metro, yayalar ve bisikletliler için de ayrı yollar bulunuyor. Köprünün açılmasıyla yaklaşık 2 milyon nüfuslu Belgrat'ta trafik önemli ölçüde rahatlayacak.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Dünya Bankası Başkanlığı için tek aday ABD'li Ajay Banga oldu Dünya Bankası Başkanlığı için tek aday ABD'li Ajay Banga oldu Türk askeri Kosovalılara Ramazan pidesi dağıttı Türk askeri Kosovalılara Ramazan pidesi dağıttı Türk askeri Kosovalılara Ramazan pidesi dağıttı Türk askeri Kosovalılara Ramazan pidesi dağıttı

Son Dakika Dünya Sırbistan'ın Sembolü 'Ada Köprüsü' Görkemli Bir Törenle Açıldı - Son Dakika


Advertisement