Wsj: İstanbul'da Hollywood Onaylı Sinema Laboratuvarı Kuruluyor - Son Dakika
Dünya

Wsj: İstanbul'da Hollywood Onaylı Sinema Laboratuvarı Kuruluyor

Wsj: İstanbul\'da Hollywood Onaylı Sinema Laboratuvarı Kuruluyor

Mars Entertainment Group'un ortaklarının İstanbul'da "Hollywood onaylı" bir dijital film laboratuvarı açıp filmleri sinema salonları için dijitale çevirecek olması yabancı basının da dikkatini çekti.

14.02.2014 12:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mars Entertainment Group'un ortaklarının İstanbul'da "Hollywood onaylı" bir dijital film laboratuvarı açıp filmleri sinema salonları için dijitale çevirecek olması yabancı basının da dikkatini çekti.

Wall Street Journal gazetesine göre, Mars Entertainment Group'un ortakları Muzaffer Yıldırım, Esas Holding ve Actera Group sinema alanında yeni bir yatırımı bugünlerde tamamladı. Yeni proje için Avrupa'nın en büyük ve Hollywood onaylı yazılım firmalarından Ari ile çalışacaklarını ifade eden Muzaffer Yıldırım "Amaç hem hızı ve görüntü kalitesini artırmak, hem de koca film makaralarını ortadan kaldırmak" dedi.

Habere göre, Bin Volt adlı Türk prodüksiyon şirketinin de teknolojisini kullanacakları bu dijital laboratuvardan önce Kasım ayında Mars Grup bünyesindeki tüm sinemaların dijitale dönüşümünün sağlandığını dile getiren Yıldırım, "Kasım ayında bunun için 40 milyon dolar yatırım yaptık. Bizdeki dönüşüm tamamlandı. Filmi dönüştürmek maliyetli değil. Daha maliyetli olan sinema salonlarının dijitale dönüşmesi" sözlerini kullandı.

WSJ, Ali Sabancı'nın da ortak olduğunu anlattığı haberinde 2013 yılı ilk çeyreği itibariyle Türkiye'de toplam 2 bin 200 sinema salonunun bulunduğuna, 2012 yılında 45 milyon bilet satıldığına, bu satışlardan 425 milyon lira cironun elde edildiğine de dikkat çekiyor.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Dünya Wsj: İstanbul'da Hollywood Onaylı Sinema Laboratuvarı Kuruluyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • BM Genel Sekreteri Guterres, İran ve İsrail'e itidal çağrısı yaptı
    23:41 BM Genel Sekreteri Guterres, İran ve İsrail'e itidal çağrısı yaptı

    BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada Orta Doğu'da gerginliğin artmaması için İran ve İsrail'e itidal çağrısında bulundu. Guterres, bölgedeki artan gerginliğin tehlikeli olduğunu vurgulayarak taraflara itidal çağrısını hatırlattı. Ayrıca, Gazze'deki insani krizin büyüdüğünü ve acil bir ateşkesin gerekliliğini vurgulayarak herkesin sorumluluk taşıdığını belirtti.


Advertisement