Yapılan yanlışlık duyanları güldürdü! Uzaydan gelen gizemli sinyal, aslında Dünya'dan gönderilmiş - Son Dakika

Yapılan yanlışlık duyanları güldürdü! Uzaydan gelen gizemli sinyal, aslında Dünya'dan gönderilmiş

27.10.2021 09:22

Güneş Sistemi'nin ötesinden geldiği düşünülen ve bilim insanlarını oldukça heyecanlandıran gizemli sinyalin kaynağı Dünya'dan çıktı. Bilim insanları, sinyalin yanlış gönderilme sonucu uzaydan yansıdığını açıkladı.

Bilim insanları aylardır uzaydan gelen gizemli sinyal üzerinde çalışıyor. Daha önce 4 kez tespit edilen sinyalin kaynağı herkes tarafından merak ediliyordu. Bilim insanları sonunda sinyalin kaynağını tespit etti. Buna göre Dünya'dan yanlış giden bir sinyal, uzaydan gelmiş gibi göründü. Kaynağın uzaylılarla ilgisi olmadığı ortaya çıktı.

SİNYALLER, İNSAN KAYNAKLI

Güneş Sistemi'nin ötesinden geldiği düşünülen ve uzayda akıllı yaşam arayan gökbilimcileri heyecanlandıran radyo sinyallerinin "yanlış alarm olduğu" ortaya çıktı. İncelemeler, sinyallerin aslında insan kaynaklı olduğunu gösterdi.

Avustralya'daki Parkes Gözlemevi'nde bulunan Murriyang radyo teleskobu, 2019'da merak uyandıran bu radyo sinyallerini tespit etmişti. Sinyallerin Güneş'in en yakın komşusu Proxima Centauri yıldız sisteminden geldiği düşünülmüştü.

UZAYLILARDAN GELMEDİĞİ KESİN

Bu yıldız sistemindeki kırmızı cücenin yörüngesinde iki gezegen yer alıyor. Bunlardan birinin suyun sıvı halde kalabileceği "yaşanabilir bölgede" bulunduğu düşünülüyor. Breakthrough Starshot adı verilen bir teknoloji girişimi, gelecekte yaşam aramak için bu gezegene küçük bir uzay aracı göndermeyi hedefliyor.

İşte bu nedenle söz konusu radyo sinyali bilim camiasında büyük heyecan yaratmıştı. Ancak uluslararası bir araştırma ekibinin hakemli bilimsel dergi Nature'da yayımlanan iki makalesinde (1 ve 2) sinyalin uzaylılardan gelmediği ortaya kondu.

"İNSAN KAYNAKLI RADYO PARAZİTİ"

California Üniversitesi, Berkley'de görev alan ve iki makalenin de ortak yazarı Sofia Sheikh, "Bu, muhtemelen Dünya yüzeyindeki teknolojilerde meydana gelen insan kaynaklı bir radyo paraziti" diye konuştu.

Yapılan yanlışlık duyanları güldürdü! Uzaydan gelen gizemli sinyal, aslında Dünya'dan gönderilmiş

Son Dakika Dünya Yapılan yanlışlık duyanları güldürdü! Uzaydan gelen gizemli sinyal, aslında Dünya'dan gönderilmiş - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'nu eleştirmesine çok sinirlendi! CHP'li belediye başkanı tören alanını terk etti 18:21 Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'nu eleştirmesine çok sinirlendi! CHP'li belediye başkanı tören alanını terk etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Bülent Ecevit'e kasa fırlatılma olayı hatırlattı 17:28 Cumhurbaşkanı Erdoğan Bülent Ecevit'e kasa fırlatılma olayı hatırlattı Oscar ödüllü Oyuncu Casey Affleck'in, 23 yaş küçük sevgilisiyle romantik anları 15:39 Oscar ödüllü Oyuncu Casey Affleck'in, 23 yaş küçük sevgilisiyle romantik anları
Hasan Can Kaya'ya Belediye'den kahkaha attıran cevap: Seni de bekleriz bebiş 14:35 Hasan Can Kaya'ya Belediye'den kahkaha attıran cevap: Seni de bekleriz bebiş Altın ve Para Piyasalar Uzmanından farklı yorum: Gram altında 585-590 liraya düşebilir 14:00 Altın ve Para Piyasalar Uzmanından farklı yorum: Gram altında 585-590 liraya düşebilir TOBB'dan asgari ücret zammına ilişkin üç öneri sunuldu 13:33 TOBB'dan asgari ücret zammına ilişkin üç öneri sunuldu
Müslüme'nin annesinin jandarmadaki ifadesi ortaya çıktı! Kayınpederiyle ilgili sözleri bomba 11:48 Müslüme'nin annesinin jandarmadaki ifadesi ortaya çıktı! Kayınpederiyle ilgili sözleri bomba AK Partili vekilden benzin istasyonlarındaki kuyruk için savunma: Zamdan değil, araç fazlalığından 11:07 AK Partili vekilden benzin istasyonlarındaki kuyruk için savunma: Zamdan değil, araç fazlalığından
Advertisement