Seçimlerde Cep Telefonundan Oy Kullanılabilecek - Son Dakika
Ekonomi

Seçimlerde Cep Telefonundan Oy Kullanılabilecek

Seçimlerde Cep Telefonundan Oy Kullanılabilecek

HAVELSAN mühendisleri, akıllı telefonlar üzerinden genel ve yerel seçimler ya da anayasa referandumunda oy kullanmayı sağlamak için çalışıyor.

08.04.2015 11:02  Güncelleme: 15:37
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

HAVELSAN Yargı, Sağlık ve Enerji Programı Müdürü Eray Kılıç, yaptığı açıklamada, şirket olarak mobil oy kullanımı konusunda çalışma yaptıklarını ve istenirse bir yıl içerisinde bunu hayata geçirebilecek kapasitede olduklarını söyledi.

"SİSTEM MÜSAİT"

HAVELSAN tarafından dünya standartlarında hazırlanan Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi'nin (SEÇSİS) geliştirmeye son derece açık bir platform olduğunu belirten Kılıç, ilk taslaklarını hazırladıkları dijital cihazlardan oy kullanma projesinin de SEÇSİS'e rahatlıkla entegre edilebileceğini kaydetti.

"YAZILIM HAZIR"

"SEÇSİS, Yüksek Seçim Kurulunun seçim faaliyetlerini destekleyen bir yazılım. Kendisi bir karar vermiyor, üzerinden bir oylama yapılmıyor. Bütün yaptıklarınız aslında, YSK'nın daha önce elle, kağıt üzerinde yaptığı işleri otomasyonla yaptığı ve işlemleri büyük ölçüde hızlandıran bir sistem" diyen Kılıç, seçim günü yapılan birtakım işlemler bulunduğunu, bunlar ise şu an otomasyonda olmadığını söyledi. Kılıç, şöyle devam etti:

"DÜNYADA UYGULANIYOR"

"Dünyanın farklı ülkelerinde bu gerçekleştiriliyor, hatta Türkiye'den daha kalabalık ve eğitim seviyesi daha düşük ülkelerde bile bu yapılıyor. Pakistan, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde elektronik oylama sistemi kullanılıyor. Dünya üzerinde oylama elektronik sandık türü cihazlarla başlıyor sonra internet oylamasına doğru gidiyor. Avrupa'nın birçok ülkesinde var. İster cep telefonunuzdan ister bilgisayarınızdan yapabiliyorsunuz. Altyapı ve donanım olarak bunu yapabilecek kapasitedeyiz, yeter ki siyasi irade 'hadi bunu yapın' desin."

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Seçimlerde Cep Telefonundan Oy Kullanılabilecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (5)

  • mert: Daha kolay hile yapmak icinmi 8 1 Yanıtla
  • Sehat: Bu memlekete uygun bir zihni sinir projesi, her türlü hokkabazlığa açık bir yazılıma bir de cep telefonundan oy kullanabilme özelliği ekleyin ki cebini doldurma heveslisi azimli güçler dilediği yönetimi dilediği kadar tepemizde tutabilsinler. Böyle abuk subuk işleri bırakında geçinmekte zorluk çeken bu halka ne yapabiliriz diye kafanızı çalıştırın. 4 0 Yanıtla
  • Ufuk: Buna kimse güvenmez siyaset ortamında kimsenin güveni kalmadı şiflemeler oy kaymaları alır başını gider... 4 0 Yanıtla
  • ....: OYLAR DAHA KOLAY ÇALINACAK DESENE 2 1 Yanıtla
  • gökhan: tam kafamdaki proje işte bu desdeklenmeli artık çağımız teknoloji bilişim çağı 1 1 Yanıtla

Advertisement