Son araştırmayla hesap değişti! İşte asgari ücret zammı için masadaki son rakam - Son Dakika
Ekonomi

Son araştırmayla hesap değişti! İşte asgari ücret zammı için masadaki son rakam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in asgari ücrete 2024'te tek zam sinyali vermesinin ardından hesap değişti. Pazarlıkta çıtayı biraz daha yukarı çıkarması beklenen işçi temsilcisi Türk-İş'in masaya bekar bir çalışanın yaşama maliyeti olan 18 bin 239 lirayı getirmesi bekleniyor. Türk-İş'in önerisi kabul edilirse asgari ücrete yüzde 60 zam yapılmış olacak ve iş verene maliyeti 25 bin lirayı aşacak.

29.11.2023 09:40  Güncelleme: 10:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, milyonların maaş zammını belirlemek için ilk toplantısını 1 Aralık Cuma günü gerçekleştirecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın önümüzdeki yıl asgari ücrete tek zam yapılacağını söylemesiyle hesap değişti. Bu gelişme üzerine TÜRK-İŞ'in bekar bir çalışanın yaşama maliyeti olan 18 bin 239 lirayı masaya getirmesi bekleniyor.

6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 37.76

Asgari ücret zammında enflasyon kritik bir öneme sahip. Hükümet kanadı sürecin başından beri çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğini belirtiyor. Hem Orta Vadeli Program'da hem de Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 65. Bu orana göre 6 aylık enflasyon yüzde 37.76 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Asgari ücretin işverene maliyeti 25 bin lirayı aşacak! İşte masadaki son rakam

TEK ZAM SÖYLEMİ ÜZERİNE HESAP DEĞİŞTİ

Bu zamana kadar yapılan hesaplamalarda 6 aylık enflasyona refah payının eklenmesi ve zammın yüzde 45-50 aralığına çekileceği konuşuluyordu. Ancak Bakan Işıkhan asgari ücrete tek zam sinyali vermesinin ardından hesap değişti.

Asgari ücretin işverene maliyeti 25 bin lirayı aşacak! İşte masadaki son rakam

BAKAN IŞIKHAN: İKİNCİ ZAMMA GEREK OLMAYACAK

Bakan Işıkhan hafta başında gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Işıkhan, "2024'te geçerli olacak asgari ücrete ilişkin, "Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz. Geçen temmuz ekstraydı. O da Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüsüyle ihtiyaç duyulduktan sonra oldu. Ama ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü." dedi.

Asgari ücretin işverene maliyeti 25 bin lirayı aşacak! İşte masadaki son rakam

YÜZDE 60'LIK ZAM GÜNDEMDE

Bu gelişme üzerine asgari ücrette bekar bir çalışanın yaşam maliyeti olan 18 bin 239 lira gündeme geldi. İşçi temsilcisi Türk-İş'in pazarlık masasına bu rakamı getirmesi bekleniyor. Eğer komisyon bu rakamı kabul ederse asgari ücrete yüzde 60 oranında zam yapılacak ve işverene maliyeti 25 bin 212 liraya çıkacak.

Son araştırmayla hesap değişti! İşte asgari ücret zammı için masadaki son rakam

Son Dakika Ekonomi Son araştırmayla hesap değişti! İşte asgari ücret zammı için masadaki son rakam - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yenimahalle Belediye Başkanı Toptancı Hali'ni Ziyaret Etti
  15:04 Yenimahalle Belediye Başkanı Toptancı Hali'ni Ziyaret Etti

  Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu ile birlikte Ankara'ya sebze ve meyve girişini sağlayan Toptancı Hali'ni ziyaret ederek hal esnafına hayırlı işler diledi.

 • CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: Hayvan Varlığının Azalması Et Fiyatlarını Artırıyor
  14:40 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: Hayvan Varlığının Azalması Et Fiyatlarını Artırıyor

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, azalan hayvan varlığına ve bu nedenle et fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Gürer, yaptığı açıklamada, hayvan varlığının azalması ve yem fiyatlarının artmasıyla birlikte et fiyatlarının tırmandığını belirtti. Devletin ithalata yönelmesine rağmen et fiyatlarının düşmediğini ifade eden Gürer, hayvancılıkta gerekli önlemlerin alınmaması halinde sorunların devam edeceğini söyledi.

 • Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Muhacir Pazarı esnaflarını ziyaret etti
  14:22 Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Muhacir Pazarı esnaflarını ziyaret etti

  Konya'nın Meram İlçe Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Muhacir Pazarı esnaflarını ziyaret ederek alışveriş yapan vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Kavuş, esnaflara bol kazançlar dileyerek teşekkür etti.

 • Trakya'dan geçen ay 178 milyon dolarlık ihracat yapıldı
  14:17 Trakya'dan geçen ay 178 milyon dolarlık ihracat yapıldı

  Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ'dan geçen ay 178 milyon 7 bin 490 dolarlık ihracat yapıldı. Tekirdağ, ihracat rakamlarıyla ön plana çıkan il oldu. Kırklareli ikinci, Edirne ise üçüncü sırada yer aldı. Tekirdağ'ın ihracatı geçen yıla göre artış gösterdi. Sektörel bazda Tekirdağ'dan en çok demir ve demir dışı metaller sektöründe ihracat yapılırken, Kırklareli ve Edirne hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe öne çıktı.

 • Kavak Belediye Başkanı: İlçemizdeki Yatırımlarla Gelişmeye Devam Ediyoruz
  13:59 Kavak Belediye Başkanı: İlçemizdeki Yatırımlarla Gelişmeye Devam Ediyoruz

  Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, yaptıkları yatırım ve projelerle ilçenin gelişmeye devam ettiğini söyledi. Altyapıdan üstyapıya büyük hizmetler yapıldığını belirten Sarıcaoğlu, ilçenin özel sektör ve kamu yatırımlarıyla en güzel dönemini yaşadığını ifade etti.

 • Çorum'un Ortaköy ilçesinde imece usulüyle kanal temizliği yapıldı
  13:59 Çorum'un Ortaköy ilçesinde imece usulüyle kanal temizliği yapıldı

  Çorum'un Ortaköy ilçesinde çiftçiler, Öz Çayı'ndan ayrılan kanalların temizliğini imece usulüyle gerçekleştirerek suyun akışkanlığını artırdı. Aşdağul beldesindeki çiftçiler, yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki su kanalını temizleyerek bağ ve bahçelerin su ihtiyacını karşıladı. Kanal temizliğine katılan herkesin faydalı bir iş yaptığı vurgulandı.

 • Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Üyelerine Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Eğitimi Verildi
  13:33 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Üyelerine Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Eğitimi Verildi

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından düzenlenen programda oda üyesi firma temsilcilerine 'Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Eğitimi' verildi. TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi, eğitimin iklim değişikliğiyle mücadelede önemli adımları temsil ettiğini belirtti. Eğitim, AB pazarında rekabet avantajı sağlama, maliyet tasarrufu elde etme, yeşil finansman ve yatırım fırsatlarına erişimi kolaylaştırma gibi faydalar sunuyor.


Advertisement