Avrupa Komisyon'u Yunanistan'dan Fonları Geri İstedi - Son Dakika
Ekonomi

Avrupa Komisyon'u Yunanistan'dan Fonları Geri İstedi

Avrupa Komisyon\'u Yunanistan\'dan Fonları Geri İstedi

Avrupa Komisyonu, Yunanistan'dan, AB destek fonlarından yasadışı olarak kullanıldığı tespit edilen 425 milyon Avro'yu faizleriyle birlikte geri ödemesini istedi.

04.01.2012 11:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Avrupa Komisyonu, Yunanistan'dan, AB destek fonlarından yasadışı olarak kullanıldığı tespit edilen 425 milyon Avro'yu faizleriyle birlikte geri ödemesini istedi.

Yunan hükümetine 2008-2009 yılları arasında Yunan Tarım Kasası (ELGA) aracılığıyla çiftçilere ödenen bu meblağın geri alınması için dört aylık süre tanıyan Komisyonun ayrıca, 2008 yılında aynı şekilde yapılan 387 milyon Avroluk başka ödemelerle ilgili de araştırma başlattığı bildirildi.

Yunan medyası, bu konuda gerekli önlemlerin alınmaması durumunda Komisyonun, AB'nin destek fonlarından Yunanistan'a yapılan ödemelerin durdurulması ve para cezasına çarptırılması talebiyle Avrupa Birliği Genel Mahkemesi'ne başvuracağının Yunan hükümetine bildirildiğini duyurdu.

Yunanistan Tarım Kalkınma Bakanlığı'nın açıklamasında da, sözkonusu ödemelerde gerekli kuralların uygulanmadığı belirtildi.

Yunanistan, AB'nin ortak tarım politikası çerçevesinde AB'den yılda yaklaşık 2,5 milyar Avro destek alıyor. Bu rakam, ülkedeki yıllık tarımsal yatırımların yüzde 75'ini, çiftçilerin toplam gelirinin ise yüzde 40'nı oluşturuyor. - ATİNA

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Avrupa Komisyon'u Yunanistan'dan Fonları Geri İstedi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement