CHP'li Ağbaba'dan işsizlik verilerine ilişkin açıklama Açıklaması - Son Dakika

CHP'li Ağbaba'dan işsizlik verilerine ilişkin açıklama Açıklaması

23.09.2022 09:56
CHP'li Ağbaba'dan işsizlik verilerine ilişkin açıklama Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "İŞKUR verilerine göre bu yılın 8 ayında, ocak-ağustos arası geçen dönemde işten atıldığı için işsizlik ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 kişi oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "İŞKUR verilerine göre bu yılın 8 ayında, ocak-ağustos arası geçen dönemde işten atıldığı için işsizlik ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 kişi oldu." ifadesini kullandı.

Ağbaba, yazılı açıklamasında, iktidar temsilcilerinin " Türkiye'de işsizlik olmadığını" söylemelerine rağmen, 8 aylık dönemde ortalama her ay 138 bin 243, her gün ise 4 bin 608 kişinin işten atıldığını savundu.

İşten atılanların sayısının arttığını, işsizlik ödeneği alanların sayısının ise azaldığını iddia eden Ağbaba, şunları kaydetti:

"İŞKUR verilerine göre bu yılın 8 ayında, ocak-ağustos arası geçen dönemde işten atıldığı için işsizlik ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 kişi oldu. Ocak-ağustos ayları arasında 1 milyon 105 bin 947 kişi işten atıldığı için işsizlik ödeneğine başvuru yaparken başvuru yapanlardan sadece 538 bin 798 kişi ödenek almaya hak kazandı. Bu durumda işten atılanların neredeyse yarısı ödenek almaya hak kazanamadı. İşsizlik Fonu'ndan işsizlik ödeneği alanların sayısı ise ağustos ayında önceki aya göre 5 bin 797 kişi azalarak 420 bine geriledi. Türkiye'de işsizlik sigorta fonu işsizlerden çok işverenlere ve yandaş sermayeye kaynak olarak aktarılırken işsizler ve işten atılanlarda bizzat iktidar tarafından kendi kaderlerine terk ediliyor."

YORUMLAR
500
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun sorusu sonrası salon 'Cumhurbaşkanı' sesleriyle inledi CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun sorusu sonrası salon 'Cumhurbaşkanı' sesleriyle inledi 6'lı masa ortağından CHP lideri Kılıçdaroğlu'na destek: Bu teklifi ile AK Parti'nin elinden bu argümanı aldı 6'lı masa ortağından CHP lideri Kılıçdaroğlu'na destek: Bu teklifi ile AK Parti'nin elinden bu argümanı aldı CHP Grup Toplantı Salonunda 600 Genç Kılıçdaroğlu'na Sürpriz Yaptı CHP Grup Toplantı Salonunda 600 Genç Kılıçdaroğlu'na Sürpriz Yaptı
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi CHP'li Ağbaba'dan işsizlik verilerine ilişkin açıklama Açıklaması - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement