Çorum'da sertifikalı nohut tohumları toprakla buluşuyor - Son Dakika
Ekonomi

Çorum'da sertifikalı nohut tohumları toprakla buluşuyor

Çorum\'da sertifikalı nohut tohumları toprakla buluşuyor

Türkiye'nin leblebisiyle ünlü kenti Çorum'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce dağıtılan sertifikalı nohut tohumları ekiliyor.

28.04.2022 12:23  Güncelleme: 12:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye'nin leblebisiyle ünlü kenti Çorum'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce dağıtılan sertifikalı nohut tohumları ekiliyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce kentteki bin çiftçiye yüzde 75 hibe desteğiyle 170 ton sertifikalı nohut tohumu verildi. Hava şartlarının uygun hale gelmesiyle tarlalarına giren çiftçiler, nohut tohumlarını toprakla buluşturuyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, AA muhabirine, Çorum'un, leblebi üretiminden dolayı Türkiye'nin önemli nohut üretim merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Çorum'da çiftçilere geçen yıl da 250 ton sertifikalı nohut tohumu desteği sağladıklarını belirten Sarı, "Çorum demek, leblebi demek. Leblebi demek, nohut demek. Leblebi birinci önceliğimiz. Bakanlığımızın desteklerini nohut üretiminde kullanmaktayız. İki yıldır üreticilerimize sertifikalı nohut tohumu desteği vererek, ilimizdeki leblebi sektörünü desteklemekteyiz." dedi.

Çorum'un nohut üretim miktarı açısından Türkiye'nin altıncı kenti olduğunu dile getiren Sarı, "Yılda ortalama 475 bin ton olan nohut üretimimiz, son yıllarda 500 bin tonun üzerine çıktı. 22 bin hektar olan ortalama üretim alanı da 25 bin hektara yaklaştı." diye konuştu.

Sarı, çiftçilerin leblebi sanayisinde kullanılmasından ötürü nohudu daha özenli, kalitesine dikkat ederek ürettiğini anlattı.

Kentte genellikle "azkan" olarak bilinen, leblebi sektörünün talep ettiği nohut çeşidinin üretildiğine işaret eden Sarı, "Biz de çiftçilerimize bu nohut çeşidinin tohumunu dağıtıyoruz. Bu çeşit, leblebi sektöründen yoğun talep görüyor. Bu nedenle gelecek yıllarda bütçe imkanları ölçüsünde Bakanlığımızın ve Özel İdarenin destekleriyle üreticileri daha fazla nohut üretmeye teşvik etmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Hedef, dönüm başına verimin 221 kilogramın altına düşmemesi

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün tohum desteğinden yararlanan Mollahasan köyü Muhtarı Hulusi Aydaş da geçen yıl 80 dekar olan nohut ekim alanını bu yıl 110 dönüme çıkardığını söyledi.

Nohut ağırlıklı çiftçilik yaptığını ifade eden Aydaş, düşük maliyetle yüksek verim elde etmenin yollarını aradığını ve büyük oranda başarılı olduğunu, tecrübelerini diğer çiftçilerle de paylaştığını kaydetti.

Çorum'da kuraklığın etkili olduğu geçen yıl dönüm başına 221 kilogram nohut elde ettiğini anlatan Aydaş, "Hedefimiz verimi 221 kilogramın altına düşürmemek. Ne şartlarda olursa olsun üretmeye devam ederiz. Verim arttıkça, devletimiz de desteğini sürdürdükçe çiftçinin yüzü gülecek." dedi.

Tohumları genellikle makine ile ektiklerini ancak elle ekim yapan çiftçiler de bulunduğunu belirten Aydaş, "Bu yıl köyümüzde de bölgede de nohut üretiminde artış var. Çorum'u nohut üretiminde ilk sıralara getirmek istiyoruz. Boş arazi bırakmayalım. Bakliyat ekelim, üretelim, ülke kazansın, biz kazanalım." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Çorum'da sertifikalı nohut tohumları toprakla buluşuyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin 2023 Yılı Faaliyet Raporu Kabul Edildi
  15:23 Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin 2023 Yılı Faaliyet Raporu Kabul Edildi

  Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin 2023 yılı mali genel kurul toplantısında, 2023 yılı faaliyet raporu oybirliği ile kabul edildi. Birliğin 2023 yılında gerçekleştirdiği kuru meyve ve mamulleri ihracatının detayları da açıklandı. Rapora göre, Birliğin kuru meyve ve mamulleri ihracatının Türkiye genelindeki payı yüzde 18,6 olarak gerçekleşti ve en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya ve Irak yer aldı.

 • Muğla Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi destek miktarını arttırdı
  15:19 Muğla Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi destek miktarını arttırdı

  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz ekonomik şartlarda ihtiyaç sahibi vatandaşlara sağlanan maddi destek miktarını yüzde 110 arttırdıklarını söyledi. Halk Kart desteği ile ihtiyaç sahibi ailelerin banka kartına aylık yüklenen miktar ile temel ihtiyaçlarının karşılaması sağlanıyor.

 • Batman Havalimanında Mart Ayında 45 Bin 466 Yolcu Havayolunu Kullandı
  15:07 Batman Havalimanında Mart Ayında 45 Bin 466 Yolcu Havayolunu Kullandı

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Batman Havalimanında Mart ayında 45 bin 466 yolcunun havayolunu kullandığını açıkladı. Ayrıca, Mart ayında Batman Havalimanına iniş-kalkış yapan uçak sayısı 322, yük trafiği ise 479 ton olarak gerçekleşti. Ocak ve Mart aylarında ise toplamda Batman Havalimanında 151 bin 998 yolcu, 986 uçak ve bin 620 ton yük trafiği kaydedildi.

 • Bodrum'a Star Legend isimli kruvaziyer gemisi 180 yolcu getirdi
  15:06 Bodrum'a Star Legend isimli kruvaziyer gemisi 180 yolcu getirdi

  Bahamalar bayraklı Star Legend isimli kruvaziyer gemisi, Kuşadası Limanı'ndan Bodrum'a gelerek 180 yolcu getirdi. Yolcular ilçe merkezini gezdi ve alışveriş yaptıktan sonra gemi, akşam saatlerinde Rodos Limanı'na hareket etti.

 • Marmaris Ticaret Odası, Yunanistan İzmir Başkonsolosu'nu ziyaret etti
  15:06 Marmaris Ticaret Odası, Yunanistan İzmir Başkonsolosu'nu ziyaret etti

  Marmaris Ticaret Odası yönetimi, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Alexandros Kostas'a nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette, kapı vizesi uygulaması ve vize başvuru süreçlerinde yaşanan sorunlar ele alındı. Marmaris Ticaret Odası Başkanı Ayhan, sorunların çözülmesi konusunda destek istediklerini belirtti ve Marmaris ile Rodos arasında ticaretin geliştirilmesine hazır olduklarını ifade etti.

 • MEÜ'de Sosyal Girişimcilik Projesi Tanıtıldı
  14:54 MEÜ'de Sosyal Girişimcilik Projesi Tanıtıldı

  Mersin Üniversitesi'nde (MEÜ) Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi (SEECO) projesi tanıtıldı. Projenin amacı, ana bileşenleri ve temel çıktıları hakkında bilgi verildi. Proje, kadınların ve gençlerin sosyal ve ekonomik yönden güçlendirilmesine ve toplumsal uyumunun sağlanmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

 • Contitech Lastik A.Ş. İşçileri, İşten Çıkarılan Arkadaşları İçin Eylem Başlattı
  14:46 Contitech Lastik A.Ş. İşçileri, İşten Çıkarılan Arkadaşları İçin Eylem Başlattı

  Alman Continental Grup bünyesinde faaliyet gösteren Contitech Lastik A.Ş. işçileri, arkadaşlarının keyfi uygulama sonucu işten çıkarıldığını öne sürerek fabrika önünde eylem başlattı. Petrol-İş Bursa Şube Başkanı Ersin Birgül, yapılan haksızlığın herkese tehdit olduğunu belirtti.

 • Muş'ta 150 Çiftçiye 100 Ton Korunga Tohumu Dağıtıldı
  14:45 Muş'ta 150 Çiftçiye 100 Ton Korunga Tohumu Dağıtıldı

  Muş Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen 'Mera Islah ve Amenajman Projesi' kapsamında 150 çiftçiye 100 ton korunga tohumu dağıtıldı. Muş Valisi Avni Çakır, çiftçilere yönelik desteklerin devam ettiğini belirterek, tarım konusunda bilimsel çalışmalara teşvik edeceklerini vurguladı. Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ise korunga bitkisinin hayvanlara verildiğinde sütün yağlı olmasına vesile olduğunu söyledi ve çiftçilere korunga bitkisini tavsiye etti. Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün ise projenin ilimize ve ülke meramıza hayırlı bereket getirmesini diledi.

 • İran'a İsrail saldırısı sonrası petrol ve altın fiyatları yükseldi
  14:37 İran'a İsrail saldırısı sonrası petrol ve altın fiyatları yükseldi

  ABD’li yetkililerin bir İsrail füzesinin İran’ı vurduğunu açıklamasının ardından, petrol ve altın fiyatlarında yükseliş oldu. İsrail saldırısının haberi duyulunca, Brent ham petrolünün varil fiyatı 90 doların üzerine çıktı; daha sonra İran saldırının önemli olmadığını söyleyince biraz geriledi. Altının ons fiyatı bir ara rekora yaklaşırken, daha sonra 2400 doların altına düştü. Orta Doğu’daki gerilimin tırmanmasının petrol sevkiyatını aksatabileceğinden korkuluyor.

 • Ağrı'da baharın gelişiyle besiciler hayvanlarını meraya çıkarmaya başladı
  14:34 Ağrı'da baharın gelişiyle besiciler hayvanlarını meraya çıkarmaya başladı

  Ağrı'da küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın yaygın olduğu kentte, baharın gelmesiyle besiciler hayvanlarını meraya çıkarmaya başladı. Bol yağışlı geçen havaların ısınmasıyla meralar yeşillendi. Besiciler, sabahın erken saatlerinde hayvanlarını meraya çıkarıp akşam köylerine geri götürüyor. Baharın gelmesiyle çobanlık mesailerine başlayan besiciler, sezonun bereketli geçmesini temenni ediyor.


Advertisement