Doktorlar, ''Geçinemiyoruz'' diyerek yoksulluk maaşı talep ediyor! - Son Dakika

Doktorlar, ''Geçinemiyoruz'' diyerek yoksulluk maaşı talep ediyor!

17.01.2022 10:18
Doktorlar, ''Geçinemiyoruz'' diyerek yoksulluk maaşı talep ediyor!

Doktorların maaşı yeni yıl zammı yapılmasına rağmen 6 bin 208 lirada kaldı. "Geçinemiyoruz. Yoksulluk sınırında maaşa razıyız" diyen sağlıkçılar ay sonunu nasıl getireceklerini bilemiyor. Seslerini duyurup iyileştirme yapılması için uğraşıyorlar.

Zam sağanağı altında geçim derdine düşen memurlara yeni yılın ilk zamlı maaşları ödendi. Resmi bordroda, kamu hastanesinde çalışan bir hekimin ocak ayı zamlı maaşı 6 bin 208 lira, hemşirenin maaşı 5 bin 397 lira görünüyor. Bu maaşların içinde yüzde 2.5'lik ek zam dışındaki tüm toplu sözleşme zamlarıyla enflasyon farkı ödemeleri yer alıyor.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre Genel Sağlık-İş Başkanı Dr. Derya Uğur, devletin hekimler dahil sağlık personeline açlık sınırında maaş ödediğini belirterek, "Gece gündüz çalışıyoruz, geçinemiyoruz. Yoksulluk sınırındaki maaşlara razı hale geldik" dedi. Birleşik Kamu-İş'in hesabına göre 4 kişilik bir ailenin aralık ayı açlık sınırı 4 bin 652 lira, yoksulluk sınırı 13 bin 598 lira" dedi.

''SAĞLIKÇI AY SONUNU NASIL GETİRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR''

Başkan Derya Uğur, Türkiye'de sağlık çalışanlarına açlık sınırında maaşların ödendiğini, geçim derdine düşen sağlıkçıların halinin resmi maaş bordrolarında açıkça görüldüğünü söyledi. Sağlıkçıların, "zam yaptık, yapıyoruz, yapacağız" denilerek sürekli oyalandığını belirten Dr. Uğur, "Sağlık çalışanları ocak ayı bordrolarını ellerine aldıklarında büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Hekiminden biyoloğuna kadar tüm sağlık çalışanları açlık sınırındaki maaşlarıyla ay sonunu nasıl getireceğini düşünmektedir" dedi.

Doktorlar, ''Geçinemiyoruz'' diyerek yoksulluk maaşı talep ediyor!

PAHALILIK ARTTI

Başkan Derya Uğur'un paylaştığı zamlı ocak ayı bordrolarına göre, hekimler artan hayat pahalılığı karşısında 6 bin 208 lira, biyologlar 6 bin 152 lira, sağlık teknisyenleri 6 bin 498 lira, hemşireler 5 bin 397 lira, uzman ebeler 5 bin 691 lira maaşla geçinmeye çalışacaklar. Bu memurlardan sendikalı olanlara 3 ayda bir olmak üzere ayrıca 487 lira da toplu sözleşme ikramiyesi ödendi.

ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA MAAŞLAR ERİYECEK

Derya Uğur, açlık sınırındaki maaşların ilerleyen aylarda üst vergi dilimine gireceği için daha da düşeceğine dikkat çekti. İktidarın sağlık çalışanlarına yönelik sık sık iyileştirme zammı sözü verdiğini ama tutmadığını ifade eden Uğur, "Pandemi yorgunu sağlık çalışanları artık laf değil, gerçek zam istiyor. 1 milyonu aşkın sağlık çalışanının tamamını kapsayacak iyileştirme bir an evvel TBMM gündemine gelmeli, sağlık çalışanlarının maaşının asgarisi yoksulluk sınırı olmak üzere 'tek maaş' olarak düzenlenmelidir" diye konuştu.

YORUMLAR (2)
  • Murat Ercan: Nasıl oluyor da doktor maaşı 6 bin tl de kalıyormuş hele bir açıklasalar da görsek. Milleti iyice aptal yerine koymak aleni hale getiriyorlar. Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
  • Mehmet Yavuz: belediye, doktor, polis, memur vb gibi yüksek maaş alanlar yine ağlamaya başlamış. tabi alışmışlar yüksek paralara Cevap Yaz 4 1 Yayından Kaldır
500
Akaryakıta yeni zam! Benzin 24 lirayı, motorin ise 23 lirayı geçti Akaryakıta yeni zam! Benzin 24 lirayı, motorin ise 23 lirayı geçti Yeni tarife bu gece yarısından itibaren uygulanacak: Benzine 1,43 lira, motorine ise 1,38 lira zam geliyor Yeni tarife bu gece yarısından itibaren uygulanacak: Benzine 1,43 lira, motorine ise 1,38 lira zam geliyor Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 26 - 27 Mayıs Benzine ve motorine ZAM var mı? Benzin motorin fiyatları ne kadar? Güncel akaryakıt fiyatları! Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 26 - 27 Mayıs Benzine ve motorine ZAM var mı? Benzin motorin fiyatları ne kadar? Güncel akaryakıt fiyatları!

Son Dakika Ekonomi Doktorlar, ''Geçinemiyoruz'' diyerek yoksulluk maaşı talep ediyor! - Son Dakika


Advertisement