Elektronik fatura zorunluluğu genişletiliyor - Son Dakika
Ekonomi

Elektronik fatura zorunluluğu genişletiliyor

Elektronik fatura zorunluluğu genişletiliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 2010'da başlattığı elektronik fatura uygulaması, yeni tebliğle daha fazla şirketi kapsayacak şekilde genişletiliyor. 2022'de brüt satış hasılatı 3 milyon lira ve üzerinde olan mükellefler ile hizmet satışı yaparak 500 bin lira üzeri brüt satış hasılatı elde eden mükellefler ve oteller, elektronik fatura kullanmak zorunda kalacak. Web Entegrasyonlu Genel Muhasebe Sistemi (WEGS) ise bulut tabanlı finans yazılımlarıyla şirketlere uygun maliyetli bir geçiş süreci sunuyor.

11.07.2023 15:51
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş
Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın temellerini 2010'da attığı elektronik fatura uygulaması zorunlu hale getiriliyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Web Entegrasyonlu Genel Muhasebe Sistemi'nin (WEGS) Kurucu Ortağı Hakan Bulgurlu, yaklaşık 150 bin şirketin temmuz ayı itibarıyla e-fatura sistemine geçmesinin öngörüldüğünü, birçok işletmenin uygun maliyetli bulut tabanlı finans yazılımlarına yöneldiğini aktardı.

İş dünyasındaki kağıt israfının önlenmesi adına şirketlerin fatura süreçlerinin dijitalleştirilmesi için başlatılan e-fatura zorunluluğunun kapsamı genişletiliyor. Resmi Gazete yayımlanan son tebliğle 2022'de brüt satış hasılatı 3 milyon lira ve üzerinde gerçekleşen mükelleflerin, elektronik faturaya geçmesi zorunlu hale getirildi. Bunun yanı sıra hizmet satışı yaparak 500 bin lira üzeri brüt satış hasılatı elde eden mükellefler, yatırım veya işletme belgesi alarak konaklama hizmeti veren oteller de ciro sınırı olmaksızın elektronik faturaya geçmekle yükümlü kılındı.

Web Entegrasyonlu Genel Muhasebe Sistemi'nin (WEGS) Kurucu Ortağı Hakan Bulgurlu, elektronik faturaya geçiş sürecine dair şu bilgileri aktardı:

"E-fatura zorunluluğu aslında yeni bir uygulama değil. Temelleri 2010'da atıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı geçişi hızlandırarak daha çok şirketi uygulama kapsamına almak için her yıl çeşitli tebliğler yayımlıyor. Resmi Gazete'de yer alan son bildiride ise e-faturanın temmuz itibarıyla herkese zorunlu kılındığına dikkat çekiliyor. Bu uygulama, işletmelerin birçok konuda tasarruf etmesini sağlarken, sürdürülebilirliğe de katkıda bulunulmasına kapı aralayacak. Ancak şirketlerin yeterli teknolojik altyapısı yoksa, geçiş süreci aksayabilir. Biz de bu aksaklıkların önüne geçmek için bulut tabanlı yazılım desteği sunuyoruz."

"EKSTRA DONANIM VE YAZILIMA İHTİYAÇ DUYMAYAN BULUT TABANLI BİR ÜRÜN"

Amaçlarının işletmelerin finans yönetimlerini otomatikleştirerek, daha hızlı ve güvenli hale getirmek olduğunu belirten Bulgurlu, "Birçok şirket yeni nesil uygulamalara temkinli yaklaşabiliyor ve geleneksel yöntemlerin daha pratik olduğunu düşünüyor. Ancak e-fatura sistemi, işletmelerin ihtiyaçlarına uygun özelleştirilmiş çözümler kullanmasını sağlıyor. WEGS olarak biz de geliştirdiğimiz altyapıyı müşterilerimizin ilk 12 ay boyunca ücretsiz bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyoruz. İlk kayıtta kredi kartına ihtiyaç duymuyoruz. Ürünün beklentilerini karşılamadığını görüşündeki olanların ise hesaplarını kapatmasını mümkün kılıyoruz. WEGS'i kullanmak için ekstra bir donanım ya da yazılım ihtiyacı da bulunmuyor. İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan platformumuza erişilebiliyor" dedi.

"SADECE ELEKTRONİK FATURA HİZMETİ SUNMUYORUZ, FİNANSAL ÇÖZÜM ORTAKLIĞI YAPIYORUZ"

Ürünlerinin sadece e-fatura hizmetiyle sınırlı kalmadığını, birçok özellik barındırdığını belirten Bulgurlu, "Kullanımı kolay, esnek, güvenli ve uygun maliyetli bir ön muhasebe çözümü sunuyoruz. Şirketlerin fatura işlemleri, tahsilat, ödeme, stok yönetimi ve mali raporlama gibi birçok iş sürecini otomatikleştiriyoruz. Hizmetimizi fatura takibinin yanı sıra cari hesap, stok, ürün ve hizmet, finansal raporlama, depo, teklif, satış ve çalışan yönetimi çözümleriyle  de özelleştiriyoruz. Aynı zamanda daha doğru ve güncel finansal verilerle karar almalarına yardımcı oluyoruz. Herhangi bir sorun yaşanması halinde destek ekibimizle yanlarında oluyoruz" ifadelerini kullandı.


Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Elektronik fatura zorunluluğu genişletiliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yaşanan ihracat kaybını doğu ülkeleriyle kapatmaya çalışıyor
  01:22 Antalya, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yaşanan ihracat kaybını doğu ülkeleriyle kapatmaya çalışıyor

  Antalya'da domates üretimi yapan ihracatçılar, Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle ihracat kaybını Doğu Avrupa ülkeleriyle kapatmaya çalışıyor. İhracatın yüzde 90'ını Ukrayna'ya yapan Antalya, savaşın etkisiyle pazardaki satış oranının yüzde 70 düştüğünü belirtiyor. Üretim maliyetlerinin yüksek olması ve ulaşım sorunları da ihracatçıların karşılaştığı diğer sorunlar arasında yer alıyor.

 • Muş'ta 40 bin TL'ye çoban bulunamıyor
  01:11 Muş'ta 40 bin TL'ye çoban bulunamıyor

  Muş'ta havaların ısınmasıyla birlikte hayvanlarını meralara çıkarmaya başlayan besiciler, 40 bin lira maaş vermelerine rağmen çoban bulamıyor. Gençlerin kırsal bölgelerden şehirlere göç etmeyi tercih etmeleri, Muş'un besicilik anlamında iş gücü eksikliğine yol açıyor. Muş'un besicilik geleneğini sürdürmek ve sektörün geleceğini güvence altına almak için çoban bulma sorununun etkili bir şekilde ele alınması gerektiği belirtiliyor.

 • Türkiye, Günlük Elektrik Üretiminin Yüzde 78,5'ini Yenilenebilir Enerjiden Karşılıyor
  01:09 Türkiye, Günlük Elektrik Üretiminin Yüzde 78,5'ini Yenilenebilir Enerjiden Karşılıyor

  Türkiye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın açıklamalarına göre 12 Nisan tarihinde günlük elektrik üretiminin yüzde 78,5'i yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılandı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye'nin cari açığı azaltma, enerji arz güvenliği sağlama ve karbon nötr hedeflerine ulaşma konularında kritik bir rol oynadığı vurgulandı. Ayrıca, 2024 yılında lisanssız yenilenebilir yatırımlar için 7 bin 500 megavatlık ek kapasite ilan edildi ve 2035 yılına kadar güneş ve rüzgar santrallerinin devreye alınarak yenilenebilir enerjinin üretim içindeki payının yüzde 55'e yükseltilmesi hedeflendi.

 • Getir, küçülüyor mu? FreshDirect ve BiTaksi'yi satacak mı?
  23:09 Getir, küçülüyor mu? FreshDirect ve BiTaksi'yi satacak mı?

  Getir, son yıllarda büyük bir büyüme göstererek Türkiye sınırlarını aşmış ve Avrupa ülkelerinde de hizmet vermeye başlamıştır. Ancak son gelişmelere göre şirketin küçülmeye hazırlandığı iddia edilmektedir. Getir'in Aralık 2023'te satın aldığı FreshDirect ve Türkiye'de hizmet veren BiTaksi'yi satmayı planladığı söylenmektedir. Şirketten henüz resmi bir açıklama gelmemiştir, bu nedenle küçülme şimdilik bir söylentiden ibarettir. Getir, şu anda Türkiye, İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD'de faaliyet göstermektedir.

 • TOFAŞ, Türkiye'de Jeep Üretimine Başlayabilir
  23:09 TOFAŞ, Türkiye'de Jeep Üretimine Başlayabilir

  TOFAŞ firmasının Türkiye'de Jeep üretimine başlayabileceği ortaya çıktı. Yeni Jeep CEO'su Antonio Filosa'nın maliyetleri düşürmek adına üretimi başka ülkelere kaydırmayı planladığı ve Türkiye'nin seçenekler arasında olduğu biliniyor. Markanın 2030 hedefi ise global satışlarını 2 katına çıkarmak. TOFAŞ ile uzun süreli bir iş birliği ihtimali konuşuluyor.

 • TİKA, Zimbabve'de tarım sektörüne destek sağlıyor
  23:08 TİKA, Zimbabve'de tarım sektörüne destek sağlıyor

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Zimbabve'de tarım sektöründe mesleki ve teknik eğitime destek amacıyla çeşitli tarım ekipmanları temin ediyor. TİKA'nın sağladığı yer fıstığı ayıklama ve mısır taneleme makineleri, Zimbabveli gençlerin mesleki eğitimlerine katkı sağlamak için kullanılacak. Proje, Zimbabve'nin tarıma elverişli topraklarında gençlerin geleceğine katkı sağlamayı hedefliyor.

 • Alanya Belediyesi'nin 1 milyar TL'den fazla borcu olduğu ortaya çıktı
  22:15 Alanya Belediyesi'nin 1 milyar TL'den fazla borcu olduğu ortaya çıktı

  31 Mart'taki yerel seçimlerde CHP'den Alanya Belediye Başkanı seçilen Osman Tarık Özçelik seçimden önce Alanya halkına verdiği sözü tuttu ve Alanya Belediyesi'nin mevcut alacak ve borç listesini kamuoyuyla paylaştı. Belediye binasına da asılan listeye göre belediyenin 1 milyar 122 milyon 258 bin 556 TL borcu dikkat çekti.

 • Lokanta ve kafelerde KDV'ye zam yok, suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alınıyor
  21:39 Lokanta ve kafelerde KDV'ye zam yok, suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alınıyor

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayınladığı tebliğ tasarısının ardından KDV oranlarında artış olmadığını belirtti. Lokanta ve kafelerdeki yiyecek ve içeceklerdeki KDV oranı ise yüzde 8'den yüzde 10'a, yüzde 18'den yüzde 20'ye çıkartılacak.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı
  21:37 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ekonomi, güvenlik, deprem, hak ve özgürlükler ile terörle mücadele başta olmak üzere acil sorunlarımıza odaklanmış bulunuyoruz" dedi.


Advertisement