Bakanlık bayram alışverişinin yoğunlaştığı sektörleri mercek altına aldı - Son Dakika
Ekonomi

Bakanlık bayram alışverişinin yoğunlaştığı sektörleri mercek altına aldı

Bakanlık bayram alışverişinin yoğunlaştığı sektörleri mercek altına aldı

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'in "Kayıt dışılıkla mücadelemize her alanda ara vermeden devam ediyoruz" mesajı doğrultusunda, bayram döneminde ekonomik faaliyetlerin yoğunlaştığı tatlıcı, şekerci, konfeksiyon gibi sektörlerdeki mükelleflere yönelik ülke genelinde denetim yapıldı. Hatalı KDV oranı uygulayan, işletmeye ait olmayan POS cihazı kullanan, IBAN yoluyla tahsilat gerçekleştiren ve kayıt dışı faaliyette bulunan işletmelere ceza uygulandı.

18.06.2024 11:04

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesinde alışverişin yoğunlaştığı sektörlere yönelik denetim gerçekleştirdi.

Ekipler, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Kayıt dışılıkla mücadelemize her alanda ara vermeden devam ediyoruz" mesajı doğrultusunda denetimlerini sürdürüyor. Buna göre, 11 Haziran'dan bayram arifesi 15 Haziran gün sonuna kadar ekonomik faaliyetlerin yoğunlaştığı tatlıcı, şekerci, konfeksiyon gibi sektörlerdeki mükelleflere yönelik ülke genelinde bayram denetimleri yapıldı. Denetimler kapsamında Gaziantep'teki baklavacılarda hasılat tespiti de gerçekleştirildi.

8 BİNDEN FAZLA MÜKELLEF DENETİME TABİ TUTULDU

Bayram öncesi dönemde 8 bin 227 mükellef denetime tabi tutuldu. Denetimlerde kayıt dışı hasılat tespitinde bulunuldu, söz konusu mükellefler incelemeye sevk edildi.

HATALI KDV ORANI UYGULAYANLAR SAPTANDI

Ekipler, 195 mükellefin hatalı KDV oranı uyguladığını, 357 mükellefin ödeme kaydedici cihaz ve satış yazılım programları arasında entegrasyonun bulunmadığını belirledi. İncelemelerde 13 mükellefin işletmeye ait olmayan POS cihazı kullandığı, 298 mükellefin IBAN yoluyla tahsilat gerçekleştirdiği, 50 mükellefin kayıt dışı faaliyette bulunduğu ve kayıt dışı 18 işçi çalıştırıldığı tespit edildi. Anılan işletmeler, gerekli işlemlerin yapılması için Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Bakanlık bayram alışverişinin yoğunlaştığı sektörleri mercek altına aldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (7)

  • Kuzey efe: Yediniz içtiniz harcadınız har vurup harman savurdunuz,şimdi millete yeni vergiler çıkarıyorsunuz. Ne için ? Sizin harcadığınız paraların yerini doldurmak için. Yazıklar olsun. 16 4 Yanıtla
  • Whatisup Up: Mehmet Şimşek istifa. 10 9 Yanıtla
  • METİN KARAASLAN: adamlar kartonu bile tatlı fiyatına satıyorlar içine tatlı koydukları kutular 140-150 gram geliyor 1000 liraya tatlıyı satan var kutuyu 150 gram gelse 150 liralık eksik tatlı verdiği gibi kutuyu da 1.000 liradan satıyor 14 0 Yanıtla
  • Nuri Varol: maliye bakanlığı ülkemizde vergi vermeyen o kadar suriyeli iş yeri varki vergi kaçakçısı arıyorsanız birazda suriyeli din kardeşlerinize yonelseniz diyorum. 14 0 Yanıtla
  • Ergül Çiftçi: gerçekten hakkıyla görev yapan bütün devletin memurlarını görevlilerini tebrik ediyorum 7 1 Yanıtla
  • sehmus fatih: Önce adalet sonra denetim 4 0 Yanıtla
  • Cengiz null: Rüşvet için var mı Bi çare 0 0 Yanıtla

Advertisement