İGİAD Araştırması: Asgari Ücret Bin 420 TL Olmalı - Son Dakika

İGİAD Araştırması: Asgari Ücret Bin 420 TL Olmalı

03.01.2012 12:45
İGİAD Araştırması: Asgari Ücret Bin 420 TL Olmalı

İGİAD tarafından yapılan araştırma sonucunda İstanbul'da yaşayan evli ve iki çocuklu bir ailenin, asgari şartlarda geçimini sağlayabilmesi için gerekli olan ücret seviyesi, 2012 yılı için bin 420 TL olarak belirlendi.

İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından yapılan araştırma sonucunda İstanbul'da yaşayan evli ve iki çocuklu bir ailenin, asgari şartlarda geçimini sağlayabilmesi için gerekli olan ücret seviyesi, 2012 yılı için bin 420 TL olarak belirlendi.

İGİAD Asgari Geçim Ücreti (AGÜ) Tespit Komisyonu, her yıl, Aralık ayında yaptığı bir araştırma ile İstanbul şartlarında iki çocuklu bir ailenin geçinebilmesi için gerekli olan asgari ücret seviyesini tespit ediyor.

İstanbul şartlarında iki çocuklu bir ailenin geçinebilmesi için gerekli olan asgari ücret seviyesini tespit etmek için yapılan bu araştırma, bir ailenin; gıda, kira, elektrik, su, yakıt, haberleşme, ulaşım, eğitim, giyim, ilaç, ev eşyası ve temizlik harcamalarını içeren bir ortalama toplam gideri tespit etmek amacıyla yapılıyor.

2012 yılı için hizmet, inşaat, bankacılık-finans, tekstil, gıda, pazarlama, eğitim-danışmanlık, lojistik, imalat, elektronik, hukuk ve danışmanlık, medya-reklamcılık ve sağlık gibi çeşitli sektörlerden iş görenlerle yapılan anket çalışmasına göre İstanbul'da yaşayan iki çocuklu bir ailenin asgari olarak geçinebilmesi için iş görenin yemek, yol, prim, ikramiye, yardım vb. yan ödemeler dahil olmak üzere toplam bin 420 TL kazanması gerekiyor. Tespit edilen AGÜ rakamı, SSK, vergi ve devlet tarafından karşılanan eğitim giderlerini içermiyor.

İGİAD ASGARİ ÜCRETİN YUKARI ÇEKİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Alkan, işgörenlere ödenen asgari ücreti, toplumsal dayanışma ve refah seviyesi açısından önemli bir gösterge olarak kabul eden, kurucuları arasında işverenlerin yanı sıra iş görenlerin de olduğu İGİAD'ın, yürürlükte olan asgari ücret seviyesinin daha da yukarılara çekilmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Alkan, "Bu konuda işverenlerin daha duyarlı olmalarını savunan İGİAD, AGÜ sayesinde çalışanların ücretlerinin sürekli iyileştirilmesini amaçlıyor. İGİAD, iş dünyasına alternatif olarak sunduğu ve reel rakamlarla hesaplanan AGÜ'yü pratikte uygulanması ya da uygulama yönünde gayret gösterilmesi için tüm işverenlere tavsiye ediyor. Ayrıca işverenlerin bu ücret seviyesini işletmelerinde uygulayabilmeleri için de hükümetin iş gören maliyetini işveren lehine çevirecek düzenlemelerde bulunması gerekmektedir" dedi.

- Ankara

YORUMLAR
500
Benzine 1 lira 4 kuruş zam geldi! Litre fiyatı neredeyse 24 lira oldu! Benzine 1 lira 4 kuruş zam geldi! Litre fiyatı neredeyse 24 lira oldu! İSTANBUL REFAH PARTİSİ GENÇLİK KOLLARI PALUDAN'I PROTESTO ETTİ İSTANBUL REFAH PARTİSİ GENÇLİK KOLLARI PALUDAN'I PROTESTO ETTİ 18 Mayıs 2022 Haberleri 18 Mayıs 2022 Haberleri
Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi İGİAD Araştırması: Asgari Ücret Bin 420 TL Olmalı - Son Dakika


Advertisement