İZTO, İzmir tulum peynirinin coğrafi işaret tescil belgesini aldı - Son Dakika
Ekonomi

İZTO, İzmir tulum peynirinin coğrafi işaret tescil belgesini aldı

İZTO, İzmir tulum peynirinin coğrafi işaret tescil belgesini aldı

İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir tulum peyniri için aldıkları coğrafi işaretin tescil belgesini teslim aldı.

25.05.2022 18:52  Güncelleme: 19:03
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir tulum peyniri için aldıkları coğrafi işaretin tescil belgesini teslim aldı. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, ürünlerin standardının korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde taşınması, ürünlerin katma değerlerinin artırılması bakımından coğrafi işaret tescil çalışmalarını çok önemsediklerini söyledi.

İzmir Ticaret Odası Olağan Mayıs Ayı Meclis Toplantısını gerçekleştirdi. İZQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezinde gerçekleştirilen toplantı öncesinde İZTO tarafından coğrafi işareti alınan İzmir Tulum Peyniri Lansmanı ve belge takdim töreni yapıldı. Törende İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, coğrafi işaret tescil belgesini teslim aldı.

"Ülkemizin bu okumayı doğru yapmasının gelecekteki konumunu güçlendireceğine inanıyoruz"

Toplantıda konuşan Başkan Mahmut Özgener, 90'lı yıllarda başlayan ve 2000'li yılların ilk yarısında yaşanan globalleşme akımının 2008 küresel krizi itibariyle gerilemeye başladığını ve bu zamana kadar birçok sorun yaşandığına dikkat çekerek, globalleşmenin içinde bulunduğu tıkanmanın etkilerini bugün deneyimlediklerini söyledi. Mahmut Özgener, "Güncel sorunlarımızın sebeplerini iyi anlayarak globalleşmenin gideceği yönü iyi kestirip ülkemizin gelecek stratejik politikalarını iyi konumlandırmalıyız. Ülkemizin bu okumayı doğru yapmasının geleceğin dünyasında bulunacağımız konumu güçlendireceğine inanıyoruz. Şu an enflasyona ve artan eşitsizliğe yeterince tepki veremiyoruz. Genelde kaynakların yerini değiştirerek geçici çözümler bulmayı deniyoruz. Ülkemizin politika tepkisinin, enflasyonu hızlıca aşağıya düşürmek olması gerektiğini uzun süredir vurguluyoruz. Globalleşmenin oluşturduğu kırılım, mutlaka önceliklendirme yapılarak değerlendirilmeli. Konunun önemi nedeniyle bir kez daha vurgulamak isterim ki, öncelikli çözüm yolumuz enflasyonla mücadele olmalı ve enflasyondaki yangın söndürülmelidir. Enflasyon konusundaki yaklaşımımızı değiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum" dedi.

"Çözüm paketlerinin inşaat sektörüne can suyu olmasını diliyoruz"

Mahmut Özgener, oda bünyesinde en çok üyenin inşaat sektöründe faaliyet gösterdiğini ve malzeme fiyatlarındaki artışlar nedeniyle zor günler geçirdiklerini belirterek, "Üyelerimiz kredi olanaklarının arttırılmasını talep ediyordu. Bu talebe yönelik, Cumhurbaşkanımız 9 Mayıs'ta yeni finansman paketlerini açıkladı. Paket ile küçük ölçekli müteahhitlere, şehir içindeki küçük parsellere konut yapabilmeleri için metrekaresini belli bir fiyatın üzerinde satmamaları şartıyla uygun maliyetli kredi kullandırılacak. Düşük gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ'ye 30 milyar liralık finans sağlanacak. Ayrıca ilk konutunu alacak vatandaşların uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişimleri sağlanacak. Çözüm paketlerinin inşaat sektörüne can suyu olmasını diliyoruz" diye konuştu.

Özgener, Avrupa Birliği'nin uyguladığı ek vergiler ve kotalar sebebiyle çelik sektöründe olumsuzluklar yaşandığını ve Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü'ne karşı başlattığı davada verdiği mücadele sonucu AB'nin uygulamakta olduğu önlemlerin ticaret kurallarına aykırı çıktığını ifade ederek, kararın uygulanmaya başlamasıyla beraber kayıpların telafi edileceğini umut ettiklerini söyledi.

"Coğrafi işaret tescil çalışmalarını çok önemsiyoruz"

Son olarak coğrafi işaret tescil belgesi alınan İzmir Tulum Peyniri hakkında da konuşan Özgener, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi bölümü ile birlikte yürüttüğümüz çalışma neticesinde, İzmir tulum peynirinin standardı tescillenmiş oldu. İzmir tulum peyniri coğrafi işaret tescilimiz ile birlikte Odamızın sahip olduğu coğrafi işaret sayısı 5 olurken, kentimizin coğrafi işaret sayısı da böylece 33'e yükseldi. Bununla birlikte, kentimizdeki mutfak kültürünü yansıtan yemekler başta olmak üzere kentimiz ile özdeşleşmiş ürünlere coğrafi işaret tescili alınması amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. Ürünlerin standardının korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde taşınması, ürünlerin katma değerinin artırılması bakımından coğrafi işaret tescil çalışmalarını çok önemsiyoruz. Organizasyonlara da katılım sağlayarak coğrafi işaret tescili almış ürünlerin tanıtımı, coğrafi işaret bilincinin oluşturulması ve ürünlerin ekonomik değerinin arttırılmasına katkıda bulunuyoruz." - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi İZTO, İzmir tulum peynirinin coğrafi işaret tescil belgesini aldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • A101 APEC APX5 150 cc Maxi Scooter Özellikleri ve Fiyatı
  01:09 A101 APEC APX5 150 cc Maxi Scooter Özellikleri ve Fiyatı

  Türkiye'nin önde gelen zincir marketleri, son dönemlerde elektronik ürünler bir yana motosiklet ile de dikkat çekmeye devam ediyor. Son olarak birkaç gün önce APEC APS2 Elektrikli Moped getiren A101, şimdi ise APEC APX5 150 cc Maxi Scooter satmaya hazırlanıyor. A101 tarafından 18 Nisan Perşembe gününden itibaren satılmaya başlanacak APEC APX5 150 cc Maxi Scooter, fiyatı ile dikkat çekti. L3e-A2 kategorisindeki motosikletin azami hızı saatte 95 kilometre. Motor kapasitesi 149,6 cm iken, azami net gücü ve net torku ise sırasıyla 7,6 kW ve 10,7 Nm. A101 tarafından satılacak APEC APX5 150 cc Maxi Scooter'ın fiyatı ise 64 bin 990 TL olarak belirlendi.

 • Çin, telekomünikasyon şirketlerine AMD ve Intel için talimat verdi
  23:09 Çin, telekomünikasyon şirketlerine AMD ve Intel için talimat verdi

  Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, ülkenin önde gelen telekomünikasyon şirketlerine Intel ve AMD gibi ABD'li yarı iletken şirketlerine ait çipleri, sistemlerinden kaldırmalarına yönelik bir talimat verdi. Bu adım, Amerika Birleşik Devletleri'nin Huawei'ye uyguladığı yaptırımlara tepki olarak atıldığı düşünülüyor.

 • 2023 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması Sonuçları Açıklandı
  21:10 2023 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması Sonuçları Açıklandı

  Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR), 2023 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre, geleceğin meslekleri arasında yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı ve bilişim uzmanı yer alıyor. En fazla çalışan temininde güçlük çekilen meslekler ise makineci (dikiş), garson, ahşap mobilya imalat ustası, inşaat işçisi, akaryakıt satış danışmanı ve çelik kaynakçısı olarak belirlendi.

 • Esenyurt'ta bir ATM sahte 100 TL verdi
  17:51 Esenyurt'ta bir ATM sahte 100 TL verdi

  İstanbul Esenyurt'ta bir ATM, para çekmek isteyen birçok vatandaşa sahte para verdi. Sadece 100 TL'lerin sahte olduğunu belirten vatandaşlar o anları kayıt altına alınırken, vatandaşlar çevrede bulunan farklı ATM'lerin de farklı dönemlerde sahte para verdiğini söyledi.

 • IBAN ile ödeme alan işletmelere büyük ceza yolda
  17:10 IBAN ile ödeme alan işletmelere büyük ceza yolda

  Maliye Bakanlığı, IBAN ile ödeme alan işletmeleri araştıracak ve vergi kaçakçılığına karşı önlemler alacak. Bu iş yerlerine ceza uygulanacak ve vergi kaçıran kişiler tespit edilecek.

 • Av sezonunu geride bırakan balıkçılar çaçaya hazırlanıyor
  16:14 Av sezonunu geride bırakan balıkçılar çaçaya hazırlanıyor

  Samsun'da deniz av sezonunu geride bırakan balıkçılar, teknelerini 1 ay sürecek çaça avına hazır hale getiriyor. Denizlerdeki av yasağı 15 Nisan'da başlayacak. Yasağın bitmesine saatler kala balıkçılar eksikliklerini gidererek çaça avcılığına hazırlanıyor. Samsun Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, çaça sezonunda 1 ayda 50 bin ton çaça tutmayı umduklarını belirtti. Malkoç, iklim değişikliği nedeniyle balık boylarının kısaldığını ve hamsi dışında diğer balıkların da boyunda küçülme olduğunu ifade etti. Karadeniz'de bilimsel çalışmalar yapılması gerektiğini vurgulayan Malkoç, önümüzdeki sezonlarda durumun daha netlik kazanacağını söyledi.

 • Esenyurt'ta ATM'den Sahte Para Skandalı
  15:23 Esenyurt'ta ATM'den Sahte Para Skandalı

  Esenyurt'ta bulunan bir ATM, para çekmek isteyen vatandaşlara sahte para verdi. Vatandaşlar, sadece 100 TL'lik banknotların sahte olduğunu belirterek o anları video çekerek kayıt altına aldı. Olayın yaşandığı bölgede daha önce de farklı ATM'lerden sahte para verildiği iddia edildi.


Advertisement