Küresel ısınma arıları da etkiledi: Uyuması gerekirken uçuyorlar - Son Dakika

Küresel ısınma arıları da etkiledi: Uyuması gerekirken uçuyorlar

25.01.2023 10:33

Küresel ısınma arıları da etkiledi: Uyuması gerekirken uçuyorlar Ordu'da bu yıl kış kurak geçince bal arıları kış uykusuna yatamadı.

Küresel ısınma arıları da etkiledi: Uyuması gerekirken uçuyorlar

ORDU - Ordu'da bu yıl kış kurak geçince bal arıları kış uykusuna yatamadı. Uyuması gereken arılar uçmaya başlayınca, kışlık yiyecekleri olan balları da erken tüketti. Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, kış ayında bahar beslemesi yapıldığını, aksi takdirde arı ölümlerinin olabileceğini söyledi.

Küresel ekonomik faydaları olduğu kadar bitkilerin tozlaşmasını da dağladığı için arıların önemi insanlar için oldukça fazla. 3 bin 500 aktif arısı ile 613 bin kovan sayısı bulunan Ordu'da bu yıl kar yağışı olmayınca arılar uykuya yatamadı. 5 ay boyunca kış uykusuna yatması gereken arılar, uçmaya devam edince, yavrulamaya ve kendileri için bırakılan balları tüketmeye başladı. Aç kalan bal arılarına besiciler takviye kek ve bal vererek besleme yapması gerektiği, verilmediği durumda ise arı ölümlerinin olabileceği belirtiliyor.

"Mart ortasında yapmamız gereken beslemeyi şimdi yapıyoruz"

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, "Arılarımızı yayladan getirdiğimi zaman ekim ayının sonlarına doğru kış uykusuna geçer ve uçmazdı, bu esnada da içerisinde kış beslemesi için 15 kilogram kadar bal bırakılıyordu. Ancak bu sene arılarımız hiç uyumadı ve sürekli olarak yavru yapıyor, bu normal bir durum değil. Bu da yaylalardan gelirken, 'kış boyunca arılarımıza yeter' dediğimiz bal artık tükenme noktasına geldi. Bu nedenle mart ayının ortasında yapmamız gereken bahar beslemesini şuanda yapmazsak ciddi arı ölümleri ile karşı karşıya kalabiliriz, bizim için sıkıntılı ve beklenmedik bir süreç" dedi.

"Beklenmedik bir gelişme"

Arıların kış uykusuna yatmadığı için besleme yapılmasının önemli olduğunu kaydeden Çiftçi, Ordu'daki arıcıların bilinçli olduğundan bakımlara başladığını ve bahar hazırlıklarına başlandığını belirterek, "Küresel ısınma ve iklim koşullarından dolayı olan bir gelişme. Arıların bu aylarda uyuması, uçmaması ve aşırı derecede yavru yapmaması lazım, bu beklenmedik bir gelişme. Biz bakanlığımızdan kovan başına 3 kilogram şeker almıştık, 4 kilogram da mart ayı içerisinde verileceği bilgimiz var ancak bu şartlarda arılarımıza artık 4 kilogram şekerin yetmesi mümkün değil. Bu nedenle bakanlığımızın arıcılar için şeker önceliği yapması şuan için önemli. Çünkü mart ayında yapmamız gereken beslemeyi ocak ayında yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Ordu'da yol şantiyesinden hırsızlık yaptığı belirlenen kişi yakalandı Ordu'da yol şantiyesinden hırsızlık yaptığı belirlenen kişi yakalandı Ünye'de duygu sömürücülerine yönelik operasyon: 14 şahıs yakalandı Ünye'de duygu sömürücülerine yönelik operasyon: 14 şahıs yakalandı Ordu Kros Milli Takımı, Avrupa şampiyonu oldu Ordu Kros Milli Takımı, Avrupa şampiyonu oldu

Son Dakika Ekonomi Küresel ısınma arıları da etkiledi: Uyuması gerekirken uçuyorlar - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement