Asya borsaları karışık seyretti - Son Dakika

Asya borsaları karışık seyretti

26.01.2022 09:00
Asya borsaları karışık seyretti

Asya borsalarında, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz kararı öncesi karışık bir seyir izlendi.

Asya borsalarında, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz kararı öncesi karışık bir seyir izlendi.

Geçen haftanın ikinci yarısından bu yana Rusya ile ABD ve NATO arasında Ukrayna nedeniyle artan gerilim küresel çapta risk iştahının düşük seyretmesine neden olurken, yatırımcıların odağında bu akşam saat 22.00'de Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak kararlar ve sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı konuşma bulunuyor.

Fed'in para politikasına dair sözle yönlendirmeleri açısından kritik önem taşıyan toplantıya ilişkin karar metni ve Powell'ın açıklamalarında, faiz artırımı ve bilanço küçültülmesi sürecine dair ipuçları aranacak. Fed'in halihazırda bu yıl içinde 4 kez faiz artırımına gideceği fiyatlanırken, ilk adımı martta atacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik gelişmeler ile Çin'de kredi ve otomotiv piyasasına ilişkin haber akışının da yakından izlendiği Asya tarafında, küresel risk algısındaki artışın da etkisiyle dün Aralık 2020'den bu yana en düşük seviyelerin görüldüğü pay piyasaları bugün karışık seyretti.

Kapanışa yakın Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,7 artarak 3.456 puan, Güney Kore'de Kospi endeksi ise yüzde 0,4 azalarak 2.709 puan oldu.

Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 artışla 27.011 puandan günü tamamlarken, dolar/yen paritesi yüzde 0,05 değer kazanarak 114 kritik eşiğinin hemen altında işlem görüyor.

Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 0,6 yükselişle 57.858 puanda seyrediyor. Hong Kong'da Hang Seng endeksi ise 24.253 puanla dünkü kapanış seviyesinin hemen üzerinde bulunuyor.

YORUMLAR
500
ABD'de geçen yıl yetişkinlerin sadece yüzde 24'ü ekonomiyi 'iyi' olarak değerlendirdi ABD'de geçen yıl yetişkinlerin sadece yüzde 24'ü ekonomiyi 'iyi' olarak değerlendirdi Küresel piyasalar yeni haftada Fed'in toplantı tutanaklarını bekliyor Küresel piyasalar yeni haftada Fed'in toplantı tutanaklarını bekliyor
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Asya borsaları karışık seyretti - Son Dakika


Advertisement