Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları 121,3 milyar dolara yükseldi - Son Dakika

Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları 121,3 milyar dolara yükseldi

26.10.2021 14:20

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3 artarak 121,3 milyar dolara yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, Eylül 2021 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri" verileri yayımlandı. Buna göre, resmi rezerv varlıkları eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 3 artarak 121,3 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 8,1 artarak 74,9 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 5,1 azalarak 38,5 milyar dolar oldu.

KISA VADELİ DÖVİZ ÇIKIŞLARI ARTTI

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası'nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) eylülde bir önceki aya göre yüzde 6,5 artarak 24,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın 19 milyar doları anapara, 5,7 milyar doları faizden oluştu.

BANKALARLA YAPILAN FİNANSAL İŞLEMLER

Bu dönemde, Merkez Bankası'nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 68,5 milyar dolar düzeyinden gerçekleşirken, söz konusu tutarın 26 milyar doları bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler eylülde bir önceki aya göre yüzde 1 artarak 49,8 milyar dolar oldu.

Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları 121,3 milyar dolara yükseldi

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları 121,3 milyar dolara yükseldi - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (3)
500

Son Dakika

Cezaevinden yeni çıkmıştı! Tekrar girmemek için 9 kişiyi rehin aldı! Sonu yine cezaevi oldu! 11:00 Cezaevinden yeni çıkmıştı! Tekrar girmemek için 9 kişiyi rehin aldı! Sonu yine cezaevi oldu! Kaldırımda yürüyen adama 10:57 Kaldırımda yürüyen adama "Sen büyü yaptın" dayağı! MAK Araştırmanın son anketi: Millet İttifakı kıl payı farkla önde! 10:55 MAK Araştırmanın son anketi: Millet İttifakı kıl payı farkla önde!
Marsilya'dan yeni transfer atağı! Cengiz Ünder'i gönderip Kerem'i alıyorlar 09:24 Marsilya'dan yeni transfer atağı! Cengiz Ünder'i gönderip Kerem'i alıyorlar Müge Anlı yeni bir aşka mı yelken açtı? Hediye gelen ayının üzerindeki not dikkat çekti 08:55 Müge Anlı yeni bir aşka mı yelken açtı? Hediye gelen ayının üzerindeki not dikkat çekti Resmi Gazete'de yayımlandı! Vergi, harç ve cezalara yüzde 36 zam geliyor 08:47 Resmi Gazete'de yayımlandı! Vergi, harç ve cezalara yüzde 36 zam geliyor
Soçi'deki üçlü zirveden tarihi kararlar çıktı! Azerbaycan ve Ermenistan sınırının belirlenmesi için komisyon kurulacak 07:25 Soçi'deki üçlü zirveden tarihi kararlar çıktı! Azerbaycan ve Ermenistan sınırının belirlenmesi için komisyon kurulacak Avrupa haritası değişebilir! Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Arnavutluk ve Kosova birleşebilir sinyali geldi 22:47 Avrupa haritası değişebilir! Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Arnavutluk ve Kosova birleşebilir sinyali geldi
Advertisement