Samsung'tan Çip Teknolojisine 18,6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım - Son Dakika

Samsung'tan Çip Teknolojisine 18,6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım

04.07.2017 15:01

Samsung, yaptığı açıklamayla çip ve yeni nesil akıllı telefon ekran teknolojilerine en az 18.6 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Japon Toshiba ve yerel rakibi SK Hynix ile sektörde ciddi bir rekabet içerisinde olan Samsung, her sene yonga teknolojilerine 10 milyar dolar civarında yatırım yapıyordu. Yeni yatırımın neredeyse iki misline çıkacak olması ise Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından yapılan çağrıyla ilişkilendiriliyor. Moon Jae-in, ülkenin işsizlikle mücadele harekâtı kapsamında büyük şirketlere daha fazla iç yatırım yapması çağrısında bulunmuştu.

DEVLET BAŞKANININ ÇAĞRISINA UYDU

Samsung'un bu dev yatırımı Başkan Yardımcısı Jay Y. Lee'nin yokluğunda kritik kararların gecikmesiyle ilgili yatırımcıların endişelerini de gidereceği düşünülüyor. Bilindiği üzere, Samsung Grubu devrik başkan Park Geun-Hye'ye siyasi çıkarlar için rüşvet vermekle suçlanıyordu.

Çip teknolojisinin en yoğun kullanıldığı hafıza kartlarının 2017 yılında rekor kâr getirmesi bekleniyor zira akıllı telefon, sunucu, bilgisayar ve kameraların vazgeçilmez parçalarından biri olan hafıza kartlarının fiyatı yoğun talepten dolayı yükseliyor.

Sektör uzmanlarına göre yüksek kalite depolama ürünleriyle uyum için de daha güçlü NAND çipler gerekiyor ve bu anlamda ciddi bir arz eksikliği var.

İKİ YENİ FABRİKA AÇILACAK

Samsung'un en büyük yatırımı, 12.5 milyar dolarla Pyeongtaek bölgesindeki yeni NAND çip fabrikasına yapması bekleniyor. 2021 yılı itibarıyla faaliyete geçmesi beklenen fabrikanın yanı sıra Hwaseong'da da yarı iletkenler için 5 milyar dolar civarında bir üretim hattı inşası planlanıyor.

Samsung'un yüzde 90 oranında kontrol ettiği OLED ekran panelleri için de 1 trilyon won yani yaklaşık 870 milyon dolarlık yatırım gelecek ve üretim kapasitesi artırılacak. Zira Samsung'un ekran panellerinin en büyük müşterilerinden biri de Apple. Apple'ın amiral gemisi iPhone için çıkaracağı yeni 8 serisinde bu ekranların kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

YORUMLAR
500
Xiaomi Mix Fold 2 Katlanabilir Piyasasına Yeni Bir Kan Oldu Xiaomi Mix Fold 2 Katlanabilir Piyasasına Yeni Bir Kan Oldu Samsung'un orta seviye telefonu için yeni güncelleme! Samsung'un orta seviye telefonu için yeni güncelleme! Güney Kore Lideri, Samsung ve Lotte Yöneticilerine Özel Af Çıkardı Güney Kore Lideri, Samsung ve Lotte Yöneticilerine Özel Af Çıkardı
Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Ekonomi Samsung'tan Çip Teknolojisine 18,6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım - Son Dakika

Bu haber Haberler.Com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Haberler.Com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Haberler.Com kurumudur.

Advertisement