Sarı: "Kayıpları en aza indirebilmek için üreticilerimizle birlikte çalışacağız" - Son Dakika
Ekonomi

Sarı: "Kayıpları en aza indirebilmek için üreticilerimizle birlikte çalışacağız"

Sarı: "Kayıpları en aza indirebilmek için üreticilerimizle birlikte çalışacağız"

Çorum Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, ilde ayçiçeği tarlalarında hasada başlandığını belirterek, "Her hasat sezonunda olduğu gibi bu yıl da İl Müdürlüğümüz olarak iyi bir hasat sezonu geçirebilmek ve hasat kayıplarını en aza indirebilmek için üreticilerimizle birlikte çalışacağız" dedi.

01.09.2021 19:44  Güncelleme: 19:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çorum Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, ilde ayçiçeği tarlalarında hasada başlandığını belirterek, "Her hasat sezonunda olduğu gibi bu yıl da İl Müdürlüğümüz olarak iyi bir hasat sezonu geçirebilmek ve hasat kayıplarını en aza indirebilmek için üreticilerimizle birlikte çalışacağız" dedi.

Çalışmalarda dane kaybını en aza indirebilmek için herkese düşen görevler olduğunu hatırlatan Çorum Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, "Bu görevleri yerine getirirken en hassas olması gerekenlerse takdir edersiniz ki biçerdöver operatörleridir. Bu anlamda biçerdöver operatörlerinin eğitimine büyük önem vermekteyiz. Biçerdöverle hasat edilen alanda, dane kayıplarını sıfıra yakın bir seviyeye indirmek biçerdöver kullanıcılarının elindedir. Bunun içinse; operatör belgesi olmayan kişiler hasat yapmamalı, tam olarak olgunlaşmamış ürünler hasat edilmemeli, rutubetin çok olduğu günlerde hasat yapılmamalı, yağış olduğunda hububatın tam kuruması beklenmeli, sabah erken ya da akşam saatlerinde rutubet çok daha fazla olacağından hasat yapılmamalı, bir tarladan diğerine geçerken mutlaka biçerdöver ayarları kontrol edilmeli, elekler sık sık temizlenmelidir." diye konuştu.

Kıraç arazilerde buğday yerine alternatif ürün olması ve gelirinin yüksek olması nedeniyle ayçiçeğinin tercih edildiğini aktaran Orhan Sarı, "Çiftçilerimiz genel olarak ayçiçeğinden buğdaya göre daha memnun, çünkü kazancı biraz daha yüksek. Ayçiçeği genel olarak masrafsız bir ürün, sadece tohum masrafı var. Gübre ve ilaç kullanmıyorsunuz, bu nedenle çiftçilerimiz net bir gelir elde ediyor, o nedenle ayçiçeğini tercih ediyor. Bu yıl verimin dekara 300-320 kilogram olacağını tahmin ediyoruz. İnşallah bereketli bir yıl geçiririz." şeklinde konuştu.

Danesi çerez olarak da tüketilen ayçiçeğinin çoğunlukla yağlık yetiştirildiğini, geriye kalan küspesinin de yüksek oranda protein barındırmasından dolayı karma yem üretiminde kullanıldığını dile getiren Sarı, hububat hasadı döneminde çiftçilerin herhangi bir mağduriyetle karşılaşmaması için muhtarlara biçerdöver sahibi ve köy halkı adına sözleşme yapmaları, herhangi bir sorun yaşanması halinde hukuken mağdur olmamaları için tavsiyede bulundu. Ürün kaybının ise üreticimizin cebinden çıkacağı için özellikle dane kayıplarına dikkat etmeleri konusunda uyardı. Ayrıca yangın çıkma ihtimaline karşı çiftçilerin ve operatörlerin çok dikkatli olmaları gerektiğini belirterek çiftçilerimize hayırlı bol kazançlar diledi. - ÇORUM

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Sarı: 'Kayıpları en aza indirebilmek için üreticilerimizle birlikte çalışacağız' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Beijing'in GSYİH'sı 2024'ün ilk çeyreğinde yüzde 6 arttı
  14:29 Beijing'in GSYİH'sı 2024'ün ilk çeyreğinde yüzde 6 arttı

  Çin'in başkenti Beijing'in gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYİH), 2024'ün ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artarak 1,05 trilyon yuanı (yaklaşık 148 milyar ABD doları) aştı. Kentin birincil sektörlerinin katma değeri yüzde 3,2 artarken, ikincil sektörlerinin katma değeri yüzde 7,3 artış gösterdi. Kentin üçüncül sektörlerinin katma değeri ise yüzde 5,8 arttı. Beijing, 2024 yılı için yüzde 5 civarında GSYİH büyüme hedefi belirlemiş bulunuyor.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, çiftçilere nohut tohumu dağıttı
  14:10 Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, çiftçilere nohut tohumu dağıttı

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Hasancı Mahallesi'nde çiftçilere nohut tohumu dağıttı ve tarımsal üretimi artırarak Kayseri'yi tarımsal üretim merkezi haline getireceklerini ifade etti. İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav da çiftçilere destek verdiklerini belirtti.

 • Karabük'teki MARZİNC Fabrikasında İşçiler Eylem Yaptı
  14:07 Karabük'teki MARZİNC Fabrikasında İşçiler Eylem Yaptı

  Karabük'teki MARZİNC fabrikasında çalışan DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası'na üye işçiler, 2023-2025 dönemi toplu sözleşmendeki haklarını alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı. Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Özkan Atar, işçilere destek vererek, toplu iş sözleşmesindeki eksikliklerin giderilmesini istedi.

 • Türkiye ve Tanzanya Arasında Yıllık 1 Milyar Dolarlık Ticaret Hedefi Belirlendi
  14:05 Türkiye ve Tanzanya Arasında Yıllık 1 Milyar Dolarlık Ticaret Hedefi Belirlendi

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye-Tanzanya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasında yıllık 1 milyar dolarlık ticaret hedefinin belirlendiğini açıkladı. Bolat, tarım, sanayi, tekstil-giyim, ilaç gibi sektörlerde önemli fırsatlar bulunduğunu ve geçen yıl 350 milyon dolar olan ticaret hacminin hedefe ulaşabileceğini belirtti.

 • Türkiye-Tanzanya İş Forumu'nda Ticaret Hedefleri Konuşuldu
  14:00 Türkiye-Tanzanya İş Forumu'nda Ticaret Hedefleri Konuşuldu

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye-Tanzanya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Tanzanya arasındaki ticaret hacminin arttığını ve hedeflerinin 1 milyar dolar olduğunu belirtti. Yılmaz, Afrika kıtasıyla olan ticaretin de önemli ölçüde arttığını vurgulayarak, Türk müteahhitlerinin Tanzanya'da üstlendiği projelerin başarılı olduğunu ifade etti. Ayrıca, Türk iş insanlarını Tanzanya'ya yatırım yapmaya teşvik etti.

 • 6. Türkiye-Çin Ekonomik Forumu İstanbul'da düzenlendi
  13:59 6. Türkiye-Çin Ekonomik Forumu İstanbul'da düzenlendi

  6. Türkiye-Çin Ekonomik Forumu, Perşembe günü İstanbul'da gerçekleşti. Forum, Türkiye ve Çin arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve işbirliğinin genişletilmesi konularında temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti.

 • Gaziantep'te kaçakçılık operasyonu: 1 şüpheli gözaltına alındı
  13:59 Gaziantep'te kaçakçılık operasyonu: 1 şüpheli gözaltına alındı

  Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde yapılan bir işyerine düzenlenen kaçakçılık operasyonunda 10 ton 950 gram sahte markalı deterjan ve 66 bin 430 çeşitli markalara ait ambalaj ele geçirildi. Operasyonda 1 şüpheli gözaltına alındı.

 • Şahinbey Belediyesi 10 Milyon Fide Dağıtımı Gerçekleştirdi
  13:53 Şahinbey Belediyesi 10 Milyon Fide Dağıtımı Gerçekleştirdi

  Şahinbey Belediyesi tarımsal üretimi desteklemek amacıyla 10 milyon adet domates, biber, patlıcan, salatalık, kavun ve karpuz fidesi dağıttı. Dağıtımın birkaç gün süreceği ve tüm çiftçilere ulaşılması hedeflendiği açıklandı.


Advertisement