Tokat Yeşilyurt'ta harman dönemi başladı, dane kaybı denetimi yapıldı - Son Dakika
Ekonomi

Tokat Yeşilyurt'ta harman dönemi başladı, dane kaybı denetimi yapıldı

Tokat Yeşilyurt\'ta harman dönemi başladı, dane kaybı denetimi yapıldı

Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde harman döneminin başlamasıyla birlikte İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, biçerdöverlerin hasata başlaması nedeniyle dane kaybını en aza indirmek için arazide denetim gerçekleştirdi. İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Türk, hasat dönemi boyunca denetimlerin devam edeceğini belirtti. Ayrıca ilçede TMO şubesinin hububat alımına başlandığı duyuruldu.

26.07.2023 17:05

Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde harman döneminin başlaması ile birlikte İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri arazide dane kaybı denetimi gerçekleştirdi.

İlçe genelinde biçerdöverlerin hasata başlaması nedeniyle dane kaybını en aza indirmek için ekipler sahaya inerek inceleme ve denetleme başlattı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Türk, yeni hasat döneminin bereketli olmasını dileyerek, "2023 yılı hububat hasadı gün itibari ile başladı. Öncelik arpa ekilen ürünlerden başlamak üzere yulaf ve buğdaylar hasat edilmeye başlanıldı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekipleri hasadın başlaması ile birlikte sahada biçer döver kontrolleri yapıyor. Biçerdöverlere ait tescil belgelerini, yangın tüpü, kullanıcı yeterlilik ehliyeti ve birim metrekareye düşen dane sayısını hesaplıyor. Uygunsuz bir durumda müdahale ediyoruz." dedi.

Tür, iki ziraat mühendisinden oluşan ekibin ilçe genelinde yaklaşık 40 bin dönüm ekili alanda harman bitene kadar denetimlerine devam edeceğini söyledi.

Öte yandan ilçede açılan TMO şubesinin hububat alımına başladığı duyuruldu.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Tokat Yeşilyurt'ta harman dönemi başladı, dane kaybı denetimi yapıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement