Son dakika FDA haberleri, FDA son dakika, son dakika FDA

Son Dakika Fda Haberleri

 • Elon Musk, beyin çipi takılan kişinin düşünceyle fareyi kontrol edebildiğini açıkladı
  20 Şub Elon Musk, beyin çipi takılan kişinin düşünceyle fareyi kontrol edebildiğini açıkladı

  Neuralink'in kurucusu Elon Musk, beyin çipi takılan bir kişinin düşünce yoluyla bilgisayar faresini kontrol edebildiğini duyurdu. Musk, beyin çipi takılan kişinin hiçbir olumsuz etki olmadan tamamen iyileştiğini ve sadece düşünerek fareyi ekranda hareket ettirebildiğini belirtti. Neuralink, beyne yerleştirilecek mikroçipler aracılığıyla nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli kişilerin hayat kalitesini artırmayı hedefliyor.

 • Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Zırh'tan Neuralink çipi değerlendirmesi
  08 Şub Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Zırh'tan Neuralink çipi değerlendirmesi

  Parkinson, hafıza kaybı, işitme eksikliği gibi nörolojik sorunların tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen Neuralink çipi, ilk kez bir insanın beynine yerleştirildi. Çip, beynin yüzeyindeki elektriksel aktiviteleri kaydedebiliyor ve uyarabiliyor. Ancak, depolama ve kullanma konusunda soru işaretleri bulunuyor. Teknoloji ve tıp alanındaki ilerlemelerle hastaların yaşam kalitelerinde olumlu izler bırakması umuluyor.

 • Elon Musk'ın Neuralink Şirketi İlk Beyin Çipi İmplantını Gerçekleştirdi
  03 Şub Elon Musk'ın Neuralink Şirketi İlk Beyin Çipi İmplantını Gerçekleştirdi

  Elon Musk'ın kurucusu olduğu nöroteknoloji şirketi Neuralink, ilk beyin çipi implantını başarıyla gerçekleştirdi. Musk, bu önemli gelişmeyi sosyal medya platformu 'X' üzerinden duyurdu. Neuralink'in 'Telepati' adlı ürünü, düşünce gücüyle cihazları kontrol etme yeteneği sunuyor. Bu gelişme, özellikle uzuv kontrolünü kaybetmiş bireyler için umut kaynağı olabilir. Neuralink, geçen yıl FDA onayını alarak insanlar üzerinde beyin çipi projelerini denemeye başlamıştı.

 • Elon Musk, Neuralink ile insan beynine kablosuz çip yerleştirildiğini duyurdu
  30 Oca Elon Musk, Neuralink ile insan beynine kablosuz çip yerleştirildiğini duyurdu

  Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk, sosyal medya platformu X'in sahibi olduğu Neuralink şirketinin insan beynine kablosuz çip yerleştirme projesinde önemli bir aşamaya ulaşıldığını duyurdu. Musk, çipin ilk kez bir insana başarıyla takıldığını ve umut verici sonuçlar elde edildiğini belirtti. Neuralink'in amacı, insan beyniyle bilgisayar arasında bağlantı kurarak nörolojik sorunlara çözümler üretmek. Şirketin rakipleri daha önce benzer cihazları beyne yerleştirmeyi başarmıştı. Musk'ın şirketine ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından çipleri insanlar üzerinde test etme izni verilmişti.

 • Elon Musk, Neuralink ile insan beynine kablosuz çip yerleştirildiğini duyurdu
  30 Oca Elon Musk, Neuralink ile insan beynine kablosuz çip yerleştirildiğini duyurdu

  Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk, sosyal medya platformu X'in sahibi olduğu Neuralink şirketinin insan beynine kablosuz çip yerleştirme projesinde önemli bir aşamaya ulaşıldığını duyurdu. Musk, çipin ilk kez bir insana başarıyla takıldığını ve umut verici sonuçlar elde edildiğini belirtti. Neuralink'in amacı, insan beyniyle bilgisayar arasında bağlantı kurarak nörolojik sorunlara çözümler üretmek. Şirketin rakipleri daha önce benzer cihazları beyne yerleştirmeyi başarmıştı. FDA, Neuralink'e çipleri insanlar üzerinde test etme izni vermişti. Çalışma sürecinde ince iplikler beynin belirli bölgelerine yerleştirilecek ve çip, kablosuz olarak şarj edilebilen pillerle çalışacak. Neuralink, bu çiplerin zamanla demans, Parkinson hastalığı ve omurilik zedelenmeleri gibi sağlık sorunlarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

 • Elon Musk, Neuralink ile insan beynine kablosuz çip yerleştirildiğini duyurdu
  30 Oca Elon Musk, Neuralink ile insan beynine kablosuz çip yerleştirildiğini duyurdu

  Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk, sosyal medya platformu X'in sahibi olduğu Neuralink şirketinin insan beynine kablosuz çip yerleştirme projesinde önemli bir aşamaya ulaşıldığını duyurdu. Musk, çipin ilk kez bir insana başarıyla takıldığını ve umut verici sonuçlar elde edildiğini belirtti. Neuralink'in amacı, insan beyniyle bilgisayar arasında bağlantı kurarak nörolojik sorunlara çözümler üretmek. Şirketin rakipleri daha önce benzer cihazları beyne yerleştirmeyi başarmıştı. Musk'ın şirketine ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından çipleri insanlar üzerinde test etme izni verilmişti.

 • Elon Musk bunu da yaptı! Beyin çipi ilk kez bir insana yerleştirildi
  30 Oca Elon Musk bunu da yaptı! Beyin çipi ilk kez bir insana yerleştirildi

  ABD'li nöroteknoloji şirketi Neuralink'in kurucusu Elon Musk, ilk kez bir insana beyin çipinin yerleştirildiğini duyurdu. İlk kullanıcıların uzuvlarını kullanma kabiliyetini kaybetmiş kişiler olacağını kaydeden Musk, "Stephen Hawking'in hızlı bir katipten daha hızlı iletişim kurabildiğini hayal edin. Hedef bu." dedi.

 • Yanlış 'botoks' hayatı tehdit eden 'botulizm' hastalığına davetiye çıkarıyor
  14 Ara Yanlış "botoks" hayatı tehdit eden "botulizm" hastalığına davetiye çıkarıyor

  Nöroloji uzmanları, uygun dozda ve şekilde yapılmayan "botoks" uygulamalarının solunum yetmezliğine kadar giden "botulizm" hastalığına neden olabildiğini, bu nedenle yoğun bakıma alınan hastalarla karşılaştıklarını bildirdi.

 • ABD ve Kanada'da Salmonella Salgını: 8 Kişi Hayatını Kaybetti
  08 Ara ABD ve Kanada'da Salmonella Salgını: 8 Kişi Hayatını Kaybetti

  Bozulmuş kavun kaynaklı salmonella salgını nedeniyle ABD'de 3, Kanada'da 5 kişi hayatını kaybetti. FDA ve Kanada Halk Sağlığı Ajansı tarafından yapılan açıklamalarda, salgından etkilenen kişi sayısı ve ölüm vakaları bildirildi. Salgının kaynağı olarak bozulmuş kavunlar gösterildi.

 • Bozuk kavun yiyen 8 kişi Salmonella salgını nedeniyle hayatını kaybetti
  08 Ara Bozuk kavun yiyen 8 kişi Salmonella salgını nedeniyle hayatını kaybetti

  Bozulmuş kavun kaynaklı salmonella salgını nedeniyle ABD'de 3, Kanada'da 5 olmak üzere toplamda 8 kişi hayatını kaybetti. 38 eyalette 230 kişi salmonella salgınından etkilendi ve 96 kişi hastaneye kaldırıldı. CDC ve Kanadalı sağlık yetkilileri, kaynağı bilinmeyen kavunları satın almama ve tüketmeme çağrısı yaptı. FDA, salgınla bağlantılı markaların ürünlerini geri çağırdı. Salmonella belirtileri arasında ishal, mide bulantısı, istifra ve ateş yer alıyor.

 • Türk Yazılımcılar Tarafından Geliştirilen Yoğun Bakım Klinik Bilgi Sistemi FDA Onayı Aldı
  19 Eki Türk Yazılımcılar Tarafından Geliştirilen Yoğun Bakım Klinik Bilgi Sistemi FDA Onayı Aldı

  Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen Yoğun Bakım Klinik Bilgi Sistemi (ARC-ICU), Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı. Bu yazılım, hemşire ve doktorların dokümantasyon yoğunluğunu azaltmayı, yoğun bakımların dijitalleşmesini ve sağlık profesyonellerinin hastaya daha fazla vakit ayırmasını sağlamak amacıyla hızlı, akıllı, dijital ve güvenilir bir platform ortamı oluşturmayı hedefliyor. FDA onayıyla birlikte bu Türk yazılımı dünya çapında kullanılabilecek ve Türkiye'nin sağlık bilişimi alanındaki önemli hamlelerinden biri olarak öne çıkacak.

 • Ordinatrum, Amerika'da FDA Onayı Alan İlk Türk Şirketi Oldu
  12 Eki Ordinatrum, Amerika'da FDA Onayı Alan İlk Türk Şirketi Oldu

  Yerli bilişim teknolojileri şirketi Ordinatrum, 'ARC ICU' isimli yoğun bakım klinik bilgi yönetimi sistemi ile Amerika Birleşik Devletleri'nde Food and Drug Administration (FDA) onayı aldığını duyurdu. Ordinatrum CEO'su Hatem Karapınar, Türkiye'nin sağlık teknolojilerindeki başarısının ülkenin potansiyelini yansıttığını belirterek, önümüzdeki 5 yıl için 100 milyon dolarlık ihracat hedefi belirlediklerini söyledi. ARC ICU'nun yoğun bakım ünitelerindeki hasta bakımını iyileştirdiğini ve sağlık ekonomisine katkı sağladığını vurgulayan Karapınar, Türk mühendisliğinin yüksek standartlara ulaştığının bir ispatı olduğunu ifade etti. Ordinatrum kurucu ortağı Dr. Emrah Yurtçu ise Türk mühendisliği ve sağlık teknolojilerindeki alan uzmanlığının büyük bir potansiyele sahip olduğuna inandıklarını ve ülkelerini uluslararası sağlık teknolojileri sahnesinde başarılı bir şekilde temsil etmeye devam edeceklerini söyledi.

 • Minyatür Domuzdan Nakledilen Böbrek İle Maymun 2 Yıldan Uzun Yaşadı
  12 Eki Minyatür Domuzdan Nakledilen Böbrek İle Maymun 2 Yıldan Uzun Yaşadı

  Bilim insanları, minyatür domuzdan aldıkları genetiği değiştirilmiş böbreği naklettikleri makat maymununun 2 yıldan uzun yaşamasıyla, türler arası organ naklinde en uzun sağ kalım sürelerinden birine ulaştı.

 • Jamaika'da kenevirli şeker yiyen 60 öğrenci hastaneye kaldırıldı
  05 Eki Jamaika'da kenevirli şeker yiyen 60 öğrenci hastaneye kaldırıldı

  Jamaika'da 60 çocuk, kenevir içeren şekerler yedikten sonra hastaneye kaldırıldı. Çocuklar iyi durumda, ancak bu tür ürünlerin çocuklara zarar verme potansiyelini gösteriyor ve önlemler gerekiyor. Şekerlerin ambalajında çocuklara satılmaması gerektiği belirtiliyor.

 • PROF. DR. KAVAKLI: HEMOFİLİ GEN TERAPİSİNDE KOVİD AŞILARINDAKİ MEKANİZMA ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR
  05 Eki PROF. DR. KAVAKLI: HEMOFİLİ GEN TERAPİSİNDE KOVİD AŞILARINDAKİ MEKANİZMA ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

  HEMOFİLİ Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, ömür boyu kanama tehlikesiyle yaşadığı için yılda yüzlerce kez koruma iğnesi olmak zorunda kalan hemofili hastalarını bu zorluktan kurtaracak gen tedavilerinin ömür boyu etkili olabilmesi, yani hemofilinin tamamen tedavi...

 • mRNA teknolojisi kanser ve diğer hastalıklara karşı bağışıklık kazandırabilir mi?
  04 Eki mRNA teknolojisi kanser ve diğer hastalıklara karşı bağışıklık kazandırabilir mi?

  Yakın zamana kadar çoğu insan mRNA aşılarının adını bile duymamıştı.

 • Jamaika'da Kenevirden Elde Edilen Uyuşturucu İçeren Şeker Yiyen Çocuklar Hastaneye Kaldırıldı
  03 Eki Jamaika'da Kenevirden Elde Edilen Uyuşturucu İçeren Şeker Yiyen Çocuklar Hastaneye Kaldırıldı

  Jamaika'da 60'tan fazla ilkokul öğrencisinin, kenevirden elde edilen uyuşturucu madde içeren şekeri bilmeden yedikten sonra hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Eğitim ve Gençlik Bakanı Fayval Williams, çocukların sağlık durumunun kritik olmadığını belirtti.

 • Biyoteknoloji Vadisi'nde İBG, BİOSB ve BİYOSAD İş Birliği
  28 Eyl Biyoteknoloji Vadisi'nde İBG, BİOSB ve BİYOSAD İş Birliği

  Biyoteknoloji İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (BİOSB) ve Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği (BİYOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'ni (İBG) ziyaret ederek, ortak projeleri inceledi. Varlıbaş, İBG'nin danışmanlık hizmetleriyle BİYOSAD üyesi sanayicilerin inovasyonda önlerini açtığını belirterek, Biyoteknoloji Vadisi'nde sektörün tüm paydaşlarını birleştirmeye devam edeceklerini söyledi. İBG Müdürü Prof. Dr. İhsan Gürsel ise İBG'nin Türkiye'nin ilk tematik araştırma merkezi olduğunu ve biyoteknoloji sektöründe önemli çalışmalara imza attıklarını ifade etti.

 • SMA'da tedaviye erken başlamak komplikasyonların etkisini azaltıyor
  26 Eyl SMA'da tedaviye erken başlamak komplikasyonların etkisini azaltıyor

  Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Nörolojisi Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. İhsan Kafadar, Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastası çocuklarda ilaç tedavisine erken başlandığında, kas kaybı ve solunum yetmezliği gibi SMA komplikasyonlarının kontrol altına alınabildiğini söyledi.

 • Türk Toraks Derneği: Covid-19'un yeni varyantlarına karşı mRNA aşısı temin edilmeli
  25 Eyl Türk Toraks Derneği: Covid-19'un yeni varyantlarına karşı mRNA aşısı temin edilmeli

  Türk Toraks Derneği, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre son 7 günde 17 bin 546 kişiyi etkileyen Covid-19'un yeni varyantlarına karşı mRNA aşısı temin edilerek öncelikli olarak sağlık çalışanları ve risk gruplarının aşılanması gerektiğini açıkladı. Ayrıca, aşı eşitsizliği sorununun hala çözülmediği ve salgının 3. yılında hala gündemde olduğu belirtildi.

 • Ataksi hastalığı: 'Bir kat merdiven çıkmak, Everest'e tırmanmak gibi olmamalı'
  25 Eyl Ataksi hastalığı: 'Bir kat merdiven çıkmak, Everest'e tırmanmak gibi olmamalı'

  Tallulah Clark, büyürken arkadaşlarından farklı olduğunu anladı.

 • Alzaymır Tedavisi İçin Yeni Gelişmeler Umut Veriyor
  23 Eyl Alzaymır Tedavisi İçin Yeni Gelişmeler Umut Veriyor

  Geriatrik Bilimler Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Işık, yeni geliştirilen tedavi ve ilaçların alzaymır tedavisi için umutları artırdığını söyledi. Geriatrik Bilimler Derneği tarafından düzenlenen 10. Geriatri Günleri'nde konuşan Işık, alzaymır ve demans gibi hastalıklara dikkat çekerek, son dönemde geliştirilen ilaçların olumlu sonuçlar verdiğini belirtti. FDA onayı alan ve başvurusu yapılan ilaçlar sayesinde alzaymır hastalarında beyindeki birikintileri toplayan antikorlar üretilebileceğini ifade etti.

 • Elon Musk'ın beyin çipi girişimi Neuralink, ilk insan deneyi için hasta alımına başlıyor
  20 Eyl Elon Musk'ın beyin çipi girişimi Neuralink, ilk insan deneyi için hasta alımına başlıyor

  SpaceX ve Tesla Motors şirketlerinin kurucusu Elon Musk'ın beyin çipi girişimi Neuralink, bağımsız bir inceleme kurulundan onay alarak felçli insanlar için beyin implantının klinik deneylerde test edilmesi için hastalar aramaya başladı.

 • Prof. Dr. Yavuz: Maske zorunluluğu veya kapanma söz konusu değil
  16 Eyl Prof. Dr. Yavuz: Maske zorunluluğu veya kapanma söz konusu değil

  SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Sağlık Bakanı Dr.

 • ABD FDA, Güncellenmiş mRNA Kovid-19 Aşılarına Onay Verdi
  11 Eyl ABD FDA, Güncellenmiş mRNA Kovid-19 Aşılarına Onay Verdi

  ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Moderna ve Pfizer tarafından üretilen 2023-2024 için güncellenmiş mRNA Kovid-19 aşılarının onaylanmasına ilişkin açıklama yaptı. Yeni aşılar, Kovid-19'un Omicron varyantının XBB.1.5 alt varyantına karşı etkili olduğu belirtildi.

 • İzmirli markası ikinci yaşında ihracata başlıyor
  07 Eyl İzmirli markası ikinci yaşında ihracata başlıyor

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'İzmirli' markası, birinci yılını 92. İzmir Enternasyonal Fuarı ile birlikte doldurdu. İzTarım Genel Müdürü Murat Onkardeşler, Amerika ve Kanada'da ihracatına başlanan İzmirli markalı ürünlerin, ikinci yaşında Dubai, Suudi Arabistan ve Fas'ta da satışa sunulacağının müjdesini verdi.

 • ABD'de Türk profesör Soran'ın da yer aldığı ekipten meme kanseri tedavisinde büyük başarı
  23 Ağu ABD'de Türk profesör Soran'ın da yer aldığı ekipten meme kanseri tedavisinde büyük başarı

  ABD'de, Türk profesör Atilla Soran'ın da aralarında bulunduğu bir grup bilim insanının, meme kanserini önlemek için geliştirdikleri aşının insanlarda denenebilir hale geldiğini duyurması, akademik camiada ve medyada büyük yankı uyandırdı.

 • ABD FDA, bebeklerde sık görülen RSV virüsüne karşı aşının onayını verdi
  22 Ağu ABD FDA, bebeklerde sık görülen RSV virüsüne karşı aşının onayını verdi

  ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bebeklerde sık görülen Respiratuvar Sinsityal Virüs'e (RSV) karşı üretilen bir aşıyı onayladı. Pfizer tarafından geliştirilen ve 'Abrysvo' adı verilen tek dozluk aşı, RSV'den korunmak için hamilelere 32 ile 36 hafta arasında yapılması onaylandı. Bu aşı, bebeklerde kullanılmak üzere onay alan ilk RSV aşısıdır. FDA'nın yaptığı açıklamaya göre, 'Abrysvo' adlı aşı, alt solunum yolu hastalıkları riskini doğumdan sonraki 90 günde yaklaşık yüzde 82, doğumdan sonraki 180 günde ise yüzde 70 civarında azaltmaktadır.

 • BİTKİSEL ÜRÜN DEĞİL BİTKİSEL TEHLİKE
  17 Ağu BİTKİSEL ÜRÜN DEĞİL BİTKİSEL TEHLİKE

  DAHA sağlıklı olduğu düşünülerek tüketilen bitkisel ürünlerin uzun vadeli kronik etkilerinin yanı sıra, planlı ya da acilen yapılması gereken ameliyatlarda da ölümcül riskler olabiliyor.

 • Botoks zehirlenmelerinde artış
  13 Ağu Botoks zehirlenmelerinde artış

  ZAYIFLAMA amacıyla yaptırdıkları mide botoksu sonrası yoğun bakımlık olan hatta hayatını kaybeden hastalarla gündeme gelen "botulismus" yani botoks zehirlenmesinde artış görülüyor.

 • DOKUDAN MİNYATÜR ORGAN ÜRETİMİ İLE PARKİNSON'A KALICI ÇÖZÜM ARIYORLAR
  08 Ağu DOKUDAN MİNYATÜR ORGAN ÜRETİMİ İLE PARKİNSON'A KALICI ÇÖZÜM ARIYORLAR

  KARADENİZ Teknik Üniversitesi (KTÜ) Medikal Cihaz Tasarım ve Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (METAM) araştırma görevlisi Dr. Tuğba Topal, Amerikalı bilim insanlarının da arasında bulunduğu heyetle birlikte, Parkinson hastalığına çözüm arıyor.

 • Dokudan minyatür organ üretimi ile Parkinson'a kalıcı çözüm arıyorlar
  08 Ağu Dokudan minyatür organ üretimi ile Parkinson'a kalıcı çözüm arıyorlar

  KARADENİZ Teknik Üniversitesi (KTÜ) Medikal Cihaz Tasarım ve Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (METAM) araştırma görevlisi Dr. Tuğba Topal, Amerikalı bilim insanlarının da arasında bulunduğu heyetle birlikte, Parkinson hastalığına çözüm arıyor.

 • Amerikan Kızılhaçı, eşcinsel ve biseksüel erkeklerin kan bağışında kısıtlama olmaksızın izin verecek
  08 Ağu Amerikan Kızılhaçı, eşcinsel ve biseksüel erkeklerin kan bağışında kısıtlama olmaksızın izin verecek

  Amerikan Kızılhaçı, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin kan bağışı uygunluk kılavuzlarını güncellemesiyle birlikte eşcinsel ve biseksüel erkeklerin kan bağışında kısıtlama olmaksızın izin vereceğini duyurdu. Yeni bağışçı değerlendirme sürecinde cinsiyet veya cinsel yönelim ne olursa olsun, tüm bağışçıların aynı uygunluk sorularına cevap vereceği belirtildi. Bu karar, yıllar süren bilimsel çalışmaların ardından alınmış olup hastaların güvende hissedebileceği güvenli bir kan arzını sağladığı gösterilmiştir.

 • Amerikan Kızılhaçı, eşcinsel ve biseksüel erkeklerin kan bağışında kısıtlama olmaksızın izin verecek
  08 Ağu Amerikan Kızılhaçı, eşcinsel ve biseksüel erkeklerin kan bağışında kısıtlama olmaksızın izin verecek

  Amerikan Kızılhaçı, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin kan bağışı uygunluk kılavuzlarını güncellemesiyle birlikte eşcinsel ve biseksüel erkeklerin kan bağışında kısıtlama olmaksızın izin vereceğini duyurdu. Yeni bağışçı değerlendirme sürecinde cinsiyet veya cinsel yönelim ne olursa olsun, tüm bağışçıların aynı uygunluk sorularına cevap vereceği belirtildi. Bu karar, yıllar süren bilimsel çalışmaların ardından alınmış olup hastaların güvende hissedebileceği güvenli bir kan arzını sağladığı gösterilmiştir.

 • ABD FDA, postpartum depresyonunun tedavisinde kullanılan bir ilacın ruhsatını onayladı
  05 Ağu ABD FDA, postpartum depresyonunun tedavisinde kullanılan bir ilacın ruhsatını onayladı

  ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), doğum sonrası dönem (postpartum) depresyonunun tedavisinde kullanılacak bir ilacın ruhsatını onayladı. Zurzuvae hap, Sage ve Biogen ilaç firmalarının ortak çalışmasında lohusalık döneminde yaşanan postpartum depresyonunun tedavisinde kullanılmak üzere geliştirildi. İlaç firmaları, 4 ve 6 haftalık periyotlarda uygulanan psikiyatrik testlerde ilacı kullanan hastalarda iyileşme gözlemlendiğini ve bazı hastalarda ilk haftada depresyon belirtilerinin azaldığını kaydetti. Henüz fiyatı açıklanmayan Zurzuvae'nin, 14 gün boyunca günde 1 kez alınması tavsiye ediliyor. Sage firmasının postpartum depresyonunun tedavisi için geliştirdiği serum, 2019'da FDA onayı almasına karşın bir sağlık kuruluşunda 3 gün boyunca uygulanması gerekliliği ve fiyatının 34 bin dolar olması nedeniyle yaygınlaşmamıştı. Nörosteroid grubundaki ilacın hem hap hem de serum formunun, lohusalık döneminde düşüşe geçen progesteron hormonunun vücuttaki açığını telafi ettiği belirtilen 'zuranolone' kimyasalını içeriyor. FDA'nın psikiyatrik ilaçlar yöneticisi Dr. Tiffany Farchione, hap formatıyla erişimin kolaylaşacağını umdukları ilacın, postpartum depresyonuyla mücadele eden kadınlara destek olmasını umduklarını ifade etti. Birkaç haftadan birkaç seneye sürebilen postpartum depresyonu, yılda yaklaşık 400 bin kişiyi etkiliyor.

 • Apple'ın yeni patentiyle AirPods, beyin dalgalarını okuyabilecek
  31 Tem Apple'ın yeni patentiyle AirPods, beyin dalgalarını okuyabilecek

  Temmuz ayında verilen yeni bir Apple patenti, AirPods kulaklık serisine ekstra sağlık izleme özellikleri ekleme konusundaki düşünceleri ortaya koyuyor. Patent, çeşitli biyosinyalleri okuyacak olan kulakiçi kulaklıkların her tarafına dağılmış küçük elektrotların nihai kullanımını açıklıyor. Bu patente göre gelecekte çıkacak AirPods'lar beyin dalgalarını okuyabilecek ve buna göre işlem yapabilecek. Apple, söz konusu küçük elektrotların hem kablolu hem de kablosuz kulaklık muhafazasının her yerine yerleştirilmesinin patentini aldı. Açıklama ayrıca, hem aktif hem de referans elektrotların, bir kullanıcının kulak şekli özelliklerine göre ayrı ayrı yapılandırılması gerekebileceği hususunda da uyarıda bulunuyor. Biyosinyal ölçüm cihazları, kulaklıkların ucuna da yerleştirilebilirken, Apple, kullanıcının elektroensefalografiyi veya diğer ölçüm oturumlarını başlatmak veya bitirmek için yan tarafa nasıl dokunabileceğini gösteriyor. Apple'ın kullanıcı beyin dalgalarını ve diğer biyosinyallerini nasıl ölçeceğini planlamak için çok çalışması gerekirken bunların hepsi şimdilik fikir alanında.

 • Bitkisel ürün kullanımı sonucu hayatını kaybeden annenin ailesine 11 Milyon dolar tazminat ödenmesine karar verildi
  31 Tem Bitkisel ürün kullanımı sonucu hayatını kaybeden annenin ailesine 11 Milyon dolar tazminat ödenmesine karar verildi

  Florida'da, kratom adlı bitkisel madde takviyesi alan anne Krystal Talavera'nın ailesi, üreticiye karşı açtığı haksız ölüm davasında 11 milyon dolarlık tazminat kazandı. Talavera, kratomdan kaynaklanan yüksek bir etkiden dolayı hayatını kaybetti.

 • Türkiye'ye 1 Günde Gerçekleştirilen İmplant, Protez Saç ve Bölgesel Zayıflama Sistemi
  31 Tem Türkiye'ye 1 Günde Gerçekleştirilen İmplant, Protez Saç ve Bölgesel Zayıflama Sistemi

  Demo Grup Kurucusu Metin Akay, Türkiye'ye 1 günde gerçekleştirilen implant, protez saç ve bölgesel zayıflamada kas yaparken yağ yakan sistemi getirdiklerini belirtti. Sağlık turizmi açısından Türkiye'ye 20 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ve 2023'te 1,5 milyon turist hedeflediklerini söyledi. Akay ayrıca Türkiye'deki yatırımlarının estetik, saç ve diş alanlarında olduğunu vurguladı.

 • Türkiye'ye Sağlık Turizmi İçin Yatırım Yaptık
  31 Tem Türkiye'ye Sağlık Turizmi İçin Yatırım Yaptık

  Demo Grup Kurucusu Metin Akay, Türkiye'ye implant, protez saç ve bölgesel zayıflama sistemleri getirdiklerini ve sağlık turizmi için 20 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirtti. Akay, 2022'de 1,5 milyon turistin bu işlemler için Türkiye'ye gelmesini hedeflediklerini söyledi. Ayrıca Türkiye'deki sağlık turizminin çok iyi seviyelerde olduğunu vurgulayarak, Dubai, İngiltere, Katar ve Viyana gibi ülkelerde de yatırımlarının olduğunu ifade etti. Akay, sağlık turizminde merdiven altı işlerin arttığını ancak kendilerinin her şeyi sağlık üstüne yaptıklarını ve müşterilerin isteklerine göre tasarımlar çıkarttıklarını belirtti. Saç protezi ve implant işlemlerini 1 günde gerçekleştirdiklerini ve bu hizmetlerin yurt dışında daha yüksek fiyatlara verildiğini söyledi. Ayrıca bölgesel zayıflama cihazlarıyla kısa sürede etkili sonuçlar elde ettiklerini ve yaşanan zor dönemlere rağmen sağlık turizminin olumsuz etkilenmediğini ifade etti.

 • SPOR TAKVİYELERİNİN YÜZDE 40'I ETİKETİNDEKİ BİLEŞENLERİ İÇERMİYOR… BEYİN KANAMASI, KALP KRİZİ RİSKİ VAR
  29 Tem SPOR TAKVİYELERİNİN YÜZDE 40'I ETİKETİNDEKİ BİLEŞENLERİ İÇERMİYOR… BEYİN KANAMASI, KALP KRİZİ RİSKİ VAR

  Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre spor takviyesi ürünlerin etkilerinin yüzde 40'ı yanlış. Etikette yazan bileşenler ürünün içeriğinde bulunmuyor.

 • SPOR TAKVİYELERİNİN YÜZDE 40'I ETİKETİNDEKİ BİLEŞENLERİ İÇERMİYOR? BEYİN KANAMASI, KALP KRİZİ RİSKİ VAR
  29 Tem SPOR TAKVİYELERİNİN YÜZDE 40'I ETİKETİNDEKİ BİLEŞENLERİ İÇERMİYOR? BEYİN KANAMASI, KALP KRİZİ RİSKİ VAR

  ? Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre spor takviyesi ürünlerin etkilerinin yüzde 40'ı yanlış. Etikette yazan bileşenler ürünün içeriğinde bulunmuyor.

 • Spor takviyelerinin yüzde 40'ı etiketindeki bileşenleri içermiyor… beyin kanaması, kalp krizi riski var
  29 Tem Spor takviyelerinin yüzde 40'ı etiketindeki bileşenleri içermiyor… beyin kanaması, kalp krizi riski var

  Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre spor takviyesi ürünlerin etkilerinin yüzde 40'ı yanlış. Etikette yazan bileşenler ürünün içeriğinde bulunmuyor.

 • Breaking Bad hayranları buraya: Bu soruları bilebilecek misin?
  27 Tem Breaking Bad hayranları buraya: Bu soruları bilebilecek misin?

  Bu içeriğimizde Breaking Bad hayranları için 15 sorudan oluşan bir test hazırladık. Bu soruları bilebilecek misin?

 • TikTok: Çocuklar neden hayatlarını riske atan 'meydan okumalara' katılıyor?
  25 Tem TikTok: Çocuklar neden hayatlarını riske atan 'meydan okumalara' katılıyor?

  Yeni bir dans öğrenirken, yeni bir yemek tarifi denerken ya da son filtreyi denerken TikTok'un meydan okumaları kolay olabilir.

 • İki gözleri görmeyen gencin gözleri gen tedavisi ile açıldı
  24 Tem İki gözleri görmeyen gencin gözleri gen tedavisi ile açıldı

  Antonio Vento Carvajal, nadir bir genetik durum olan ystrophic epidermolysis bullosa nedeniyle gözlerini kaybetmişti. Dr. Alfonso Sabater tarafından uygulanan gen tedavisi sayesinde gözleri iyileşti ve tekrar açıldı.

 • Parmak Ucundan Kan Örneği ile Alzheimer Hastalığı Erken Teşhis Edilebilir
  24 Tem Parmak Ucundan Kan Örneği ile Alzheimer Hastalığı Erken Teşhis Edilebilir

  İsveç'teki araştırmacılar, parmak ucundan alınan kan örneği ile Alzheimer hastalığının erken teşhis edilebileceğini belirledi. Yapılan çalışmada, Alzheimer hastalarının beyninde bulunan 'amyloid beta' ve merkezi sinir sisteminde bulunan 'tau' proteinlerinin kan testi ile tespit edildiği ve bu testin doktor teşhisine kıyasla yüzde 85 daha doğru sonuç verdiği görüldü. Bu kan testinin Alzheimer hastalığının daha hızlı ve doğru teşhis edilmesine yardımcı olabileceği ve hastalığın ilerlemesinin takip edilmesini sağlayabileceği belirtildi.

 • ABD'de sahte ilaç satan kilise suçlaması
  18 Tem ABD'de sahte ilaç satan kilise suçlaması

  ABD'nin Florida eyaletinde yönettikleri sanal kilisenin internet sitesi aracılığıyla Kovid-19, Alzheimer, kanser gibi hastalıkları tedavi vaadiyle 'mucize ilaç' satmakla suçlanan aile, Miami'de hakim karşısına çıktı. Kilisenin lideri Mark Grenon ve oğulları Jonathan, Joseph ve Jordan, sahte ilaç satışı ve dolandırıcılık yapmakla itham ediliyor. Savcılar, ailenin 1 milyon dolar değerinde satış yaptığını açıkladı. Sahte ilaç çözeltisi olarak kullanılan ağartıcı dezenfektan maddesi klor dioksit, ölümcül sonuçlar doğurabileceği belirtildi. Kilisenin Avustralya bölümüne ise 151 bin 200 Avustralya doları ceza verilmişti.

 • ABD Gıda ve İlaç Dairesi Alzheimer İlacını Onayladı
  07 Tem ABD Gıda ve İlaç Dairesi Alzheimer İlacını Onayladı

  ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı görülen Leqembi isimli ilaca tam onay verdi. İlacın, beyindeki amiloid-beta plaklarını hedef aldığı ve hafıza ve düşünmedeki zayıflamayı yavaşlatabileceği belirtiliyor. Ancak uzmanlar, ilacın hastalığı durdurmayacağı ve yalnızca ilk evredeki kişilerin daha bağımsız hareket edebilmelerini sağlayabileceği yorumunu yapıyor. ABD'de 65 yaş ve üstü yaklaşık 6,7 milyon yetişkin Alzheimer hastalığına sahip.

 • DSÖ, Kolada Bulunan Aspartam Kanserojen Madde Olarak İlan Edilecek
  30 Haz DSÖ, Kolada Bulunan Aspartam Kanserojen Madde Olarak İlan Edilecek

  Dünyanın en sık kullanılan yapay tatlandırıcılarından biri olan ve kola ile diyet içeceklerin birçoğunda, meşrubatlarda, meyveli yoğurt ve sütlerde kullanılan aspartamın Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserojen madde olarak ilan edilmesi bekleniyor. DSÖ'nün aspartam ile ilgili kararını 14 Temmuz'da kamuoyunda duyurması bekleniyor.

 • GSK, Zantac ilacının kansere neden olduğu iddiasıyla anlaşmaya vardı
  23 Haz GSK, Zantac ilacının kansere neden olduğu iddiasıyla anlaşmaya vardı

  İngiliz ilaç üreticisi GSK, mide yanması için satılan Zantac ilacının kansere neden olduğunu iddia eden bir ABD vatandaşıyla gizli şartlarla anlaşmaya vardı. GSK, diğer Zantac davalarında gerçeklere ve bilime dayalı olarak kendisini savunmaya devam edeceğini belirtirken, Zantac'ın kanserojen olduğu suçlamasını reddeden tüm üreticilere karşı dava sürüyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, 2020'de Zantac markalı ilaçların kanser riskini artırdığını belirterek, ilacın ve tüm taklit ürünlerin satışına son verilmesini istemişti. Anlaşma haberinin ardından GSK'nin hisseleri yüzde 5'ten fazla değer kazandı.

 • ABD'de laboratuvarda üretilen tavuk eti satışa sunuluyor
  21 Haz ABD'de laboratuvarda üretilen tavuk eti satışa sunuluyor

  ABD'de, ilk kez laboratuvarda üretilen tavuk etinin satışını onay verildi. İlk olarak Washington'da bir restoranda satışa sunulacak.

 • ABD'deki kanser merkezleri kemoterapi ilaçlarının yetersiz olduğunu bildirdi
  15 Haz ABD'deki kanser merkezleri kemoterapi ilaçlarının yetersiz olduğunu bildirdi

  ABD'deki kanser merkezleri, kemoterapi ilaçlarının yeterli düzeyde olmadığını bildirdi. İlaç kıtlığında, FDA'nın Hindistan'daki ilaç üretim tesisini geçici olarak kapatmasının etkili olduğu açıklandı. Doktorlar, kanser hastalarının geçici çözümlerden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu belirtti. Yeni ilaç üretim teknolojisinin geliştirilmesinin teşvik edilmesi ve ABD Stratejik Ulusal Stoku'nun işleyişinin iyileştirilmesi öneriler arasında yer alıyor.

 • Avrupa Birliği, RSV kaynaklı hastalığa karşı geliştirilen ilk aşıya onay verdi
  06 Haz Avrupa Birliği, RSV kaynaklı hastalığa karşı geliştirilen ilk aşıya onay verdi

  Avrupa Birliği Komisyonu, İngiliz ilaç firması GSK tarafından geliştirilen Respiratuvar Sinsityal Virüs (RSV) kaynaklı hastalığa karşı geliştirilen 'Arexvy' adlı ilk aşıya onay verdi. Aşı, 60 yaş ve üzerindekilerin RSV'nin yol açtığı alt solunum yolu hastalıklarına karşı korunması için geliştirildi. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) de Arexvy'nin kullanımına onay vermişti. RSV, tüm yaş gruplarında akciğerlerde ve solunum yollarında enfeksiyonlara yol açan, bulaşıcı bir virüs olarak biliniyor.

 • Kanser tedavileri artık butik hale geldi
  30 May Kanser tedavileri artık butik hale geldi

  Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Nil Molinas Mandel, genetik profilleme sayesinde kanser tedavilerinin artık butik hale geldiğini söyledi. Kanser tedavi protokollerindeki bilimsel gelişmelerin neredeyse 6 ayda bir yaşandığına dikkat çeken Genetik ve Farmakoloji Uzmanı Dr. Gülay Özgön, tümördeki yapay zekanın yenilmesinin genetik profillemeden geçtiğini belirtti.

 • Kanser tedavilerinde genetik profilleme sayesinde butik tedaviler öne çıkıyor
  30 May Kanser tedavilerinde genetik profilleme sayesinde butik tedaviler öne çıkıyor

  Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Nil Molinas Mandel, kanser tedavilerinde artık genetik profilleme sayesinde kişiye özel tedavilerin öne çıktığını söyledi. Kanserde türlerine değil, hastadaki moleküler mekanizmasına göre tedavi uygulandığını belirten Prof. Dr. Mandel, kanser tedavisi alanındaki son bilimsel gelişmeleri açıkladı.

 • Elon Musk'un beyin çipi projesi insanlar üzerinde denenecek
  26 May Elon Musk'un beyin çipi projesi insanlar üzerinde denenecek

  Elon Musk'un sahibi olduğu Neuralink firması, beyin çipi projesinin insanlar üzerinde denenmesi için ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden onay aldı. Firmanın açıklamasında, deney aşaması başvuruları için gerekli bilgilendirmelerin yapılacağı belirtildi. Maymunlar üzerinde deneylerin başarıyla tamamlandığı söz konusu projeyle, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkların tedavi edilmesi ve engelli kişilerin hayat kalitesinin arttırılması hedefleniyor.

 • Yapay zekanın erken uyarıyla hayatını kurtardığı hasta tıp tarihine geçti
  22 May Yapay zekanın erken uyarıyla hayatını kurtardığı hasta tıp tarihine geçti

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı tarafından desteklenen Türk Beyin Projesi kapsamında geliştirilen gerçek zamanlı yapay zeka sistemi ile beyninde tümör tespit edilen hastaya acil müdahale edilerek hayatı kurtarıldı.

 • Obezite dünya genelinde milyonlarca insanı etkiliyor
  26 Nis Obezite dünya genelinde milyonlarca insanı etkiliyor

  Medicana Ataşehir Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Gökçen, obezitenin, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen ciddi bir hastalık haline geldiğini, tedavisinin uzun soluklu ve multidisipliner bir yaklaşım gerektirdiğini belirtti.

 • ABD'de En Son Aşıyı Olanlar 'Tam Aşılanmış' Kabul Edilecek
  21 Nis ABD'de En Son Aşıyı Olanlar 'Tam Aşılanmış' Kabul Edilecek

  ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Covid-19 aşılarına ilişkikn yeni bir kılavuz yayınladı.

 • Gana, sıtma aşısını onaylayan ilk ülke oldu
  13 Nis Gana, sıtma aşısını onaylayan ilk ülke oldu

  Batı Afrika ülkesi Gana, Oxford Üniversitesinin geliştirdiği yeni sıtma aşısını onaylayan ilk ülke oldu.

 • Gana, sıtma aşısını onaylayan ilk ülke oldu
  13 Nis Gana, sıtma aşısını onaylayan ilk ülke oldu

  Batı Afrika ülkesi Gana, Oxford Üniversitesinin geliştirdiği yeni sıtma aşısını onaylayan ilk ülke oldu.

 • ABD'de veteriner ilacının uyuşturucu maddeyle karıştırılması yönetimi alarma geçirdi
  12 Nis ABD'de veteriner ilacının uyuşturucu maddeyle karıştırılması yönetimi alarma geçirdi

  NEW ABD'de yönetim, hayvanların tedavisinde kullanılan sakinleştirici ilacın uyuşturucu madde fentanil ile karıştırılması sonucu artan ölümlere karşı harekete geçti.

 • Biden, federal hakimin kürtaj ilacına getirmek istediği yasağa tepki gösterdi Açıklaması
  08 Nis Biden, federal hakimin kürtaj ilacına getirmek istediği yasağa tepki gösterdi Açıklaması

  NEW ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin Teksas eyaletinde federal hakimin kürtaj için kullanılan bir ilacın reçete edilmesi ve dağıtımının yasaklanmasına yönelik kararına tepki gösterdi.

 • Biden, federal hakimin kürtaj ilacına getirmek istediği yasağa tepki gösterdi Açıklaması
  08 Nis Biden, federal hakimin kürtaj ilacına getirmek istediği yasağa tepki gösterdi Açıklaması

  NEW ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin Teksas eyaletinde federal hakimin kürtaj için kullanılan bir ilacın reçete edilmesi ve dağıtımının yasaklanmasına yönelik kararına tepki gösterdi.

 • FDA, bebek mamalarındaki kurşun miktarının daha aşağıya çekilmesini tavsiye etti
  26 Oca FDA, bebek mamalarındaki kurşun miktarının daha aşağıya çekilmesini tavsiye etti

  NEW ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bebek mamalarındaki kurşun miktarının daha düşük olması gerektiği yönünde tavsiye kararı aldığını açıkladı.

 • FDA, bebek mamalarındaki kurşun miktarının daha aşağıya çekilmesini tavsiye etti
  26 Oca FDA, bebek mamalarındaki kurşun miktarının daha aşağıya çekilmesini tavsiye etti

  NEW ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bebek mamalarındaki kurşun miktarının daha düşük olması gerektiği yönünde tavsiye kararı aldığını açıkladı.

 • Niemann-Pick hastalığında ilaç gelişmesi
  09 Oca Niemann-Pick hastalığında ilaç gelişmesi

  Niemann-Pick hastalığında ilaç gelişmesi Prof. Dr. Şenateş: "FDA ve EMA'dan onay aldı, ülkemizde de kullanmaya başlayacağız" Nadir görülen ve teşhisi güç olan Niemann-Pick hastalığının tedavisinde dünya ülkelerinden hekimlerin katıldığı bir çalışmayla ilaç gelişmesi yaşanmıştı.

 • ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Alzheimer'ı yavaşlattığı gözlenen yeni ilacı onayladı
  07 Oca ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Alzheimer'ı yavaşlattığı gözlenen yeni ilacı onayladı

  ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Alzheimer hastalığını yavaşlattığı görülen yeni bir ilacı onayladı.

 • ABD'de kürtaj hapları, eczane veya posta yoluyla teslim alınabilecek
  04 Oca ABD'de kürtaj hapları, eczane veya posta yoluyla teslim alınabilecek

  ABD Sağlık Bakanlığı'na bağlı Federal Gıda ve İlaç Yönetimi (FDA), 10 haftaya kadar gebeliği tıbbi olarak sonlandıran ve kürtaj ilaçları olarak bilinen hapların eczanelerden veya posta yoluyla alınabileceğini duyurdu.

 • ABD'de kürtaj haplarının eczanelerde satışı ilk kez onaylandı
  04 Oca ABD'de kürtaj haplarının eczanelerde satışı ilk kez onaylandı

  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ilk kez bir kürtaj hapının eczanelerde satılmasını onayladı.

 • ABD'deki eczanelerde çocuklara yönelik grip ilaçlarını bulmak zorlaştı
  20 Ara ABD'deki eczanelerde çocuklara yönelik grip ilaçlarını bulmak zorlaştı

  NEW ABD'de etkili birden fazla grip salgını nedeniyle başta çocukların kullanımına uygun olmak üzere pek çok ilaç tükendi.

 • KANSERE ÇAREYİ 3 BOYUTLU ARIYORLAR
  17 Ara KANSERE ÇAREYİ 3 BOYUTLU ARIYORLAR

  AMERİKA Birleşik Devletleri'nde (ABD) 15 yıldır yapay doku ve organ basımıyla ilgili çalışmalar yapan Türk bilim insanı Prof. Dr. İbrahim Tarık Özbolat, canlı hücreler kullanarak gerçek dokuya çok yakın 3 boyutlu kanser modellemeleri geliştirdi.

 • TÜRK HEKİMDEN ÇIĞIR AÇACAK BULUŞ: KANSIZLIĞI 'KAN ALMADAN?, HASTANIN GÖZÜNDEN ANLAYAN UYGULAMA
  11 Ara TÜRK HEKİMDEN ÇIĞIR AÇACAK BULUŞ: KANSIZLIĞI 'KAN ALMADAN?, HASTANIN GÖZÜNDEN ANLAYAN UYGULAMA

  AMERİKA'ya mühendislik okumaya gitti, aynı anda iki farklı mühendislik dalını birden okudu.

 • Ali Fazıl Kasap, Bakan Koca'ya Sma'lı Çocukları Hatırlattı: 'Ölen 300 Çocuğun Vebalini Nasıl Vereceksiniz?'
  10 Ara Ali Fazıl Kasap, Bakan Koca'ya Sma'lı Çocukları Hatırlattı: "Ölen 300 Çocuğun Vebalini Nasıl Vereceksiniz?"

  CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, TBMM Genel Kurulu’nda; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya SMA’lı çocukları hatırlatarak, “Sizin bakanlığınızın bilim kurulunun raporu var. Raporda diyor ki ‘Türkiye’de yılda 150 çocuk ölüyor. Her 2 günde bir çocuk ölüyor’. Siz bu rapor yayınlandığından beri ölen 300 çocuğun vebalini nasıl vereceksiniz” diye sordu.

 • SGK'nın ödemediği ithal kanser ilacı için mahkemeden hasta lehine karar
  03 Ara SGK'nın ödemediği ithal kanser ilacı için mahkemeden hasta lehine karar

  İSTANBUL'da meme kanseri hastası B.A., yurt dışından ithal edildiği gerekçesiyle SGK'nın ödemediği tek kutusu 39 bin 107 liralık (2 bin 19 euro) ilaç için dava açtı.

 • Bilim Kurgu filmlerini aratmayan tıp teknolojileri!
  02 Ara Bilim Kurgu filmlerini aratmayan tıp teknolojileri!

  Günümüz tıp teknolojileri artık bilim kurgu filmlerini aratmayacak seviyeye ulaştı. İşte görünce şaşırabileceğiniz 5 tanesi...

 • Türkiye'de 1 milyonu aşkın bebek ve yetişkine SMA taraması yapıldı
  25 Kas Türkiye'de 1 milyonu aşkın bebek ve yetişkine SMA taraması yapıldı

  Sağlık Bakanlığınca ilk kez başlatılan SMA taramaları kapsamında, 635 bin 108 yenidoğan ve evlenecek 493 bin 407 kişi tarandı.

 • 'İnsanların yüzde 43'ü yıl içinde en az bir kez cilt sorunu yaşıyor'
  24 Kas "İnsanların yüzde 43'ü yıl içinde en az bir kez cilt sorunu yaşıyor"

  Dünya genelinde cilt sorunlarından şikayet edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

 • Mohiuddin'in hedefi, domuzdan insana nakilde rutin uygulamaya geçebilmek
  21 Kas Mohiuddin'in hedefi, domuzdan insana nakilde rutin uygulamaya geçebilmek

  Mohiuddin'in hedefi, domuzdan insana nakilde rutin uygulamaya geçebilmek Domuzdan insana ilk kalp naklini yapan Maryland Üniversitesi Hastanesi'nden Prof. Dr.

 • Erken ölümler, ekonomiye kayıp olarak yansıyor
  10 Kas Erken ölümler, ekonomiye kayıp olarak yansıyor

  Sağlık ekonomisine odaklanan ve bu yıl Viyana'da gerçekleştirilen ISPOR Europe zirvesinde, gerçek yaşam verileri ile sağlık ekonomisi analizleri konuşuldu.

Advertisement