Son Dakika Haberleri: 'Dev İnsanlar Vadisi' Bulundu

'Dev İnsanlar Vadisi' Bulundu

11 yıl önce

1
Her biri birkaç ton olan dev taş kaselerin sırrı çözülemiyor. Bilim adamları esrarın peşine düştü.
2
Güneydoğu Asya'nın en esrarengiz yeri sayılıyor. Laos'un kuzeyinde bir dağın yamaçlarında bulunan dev kaseler bilim adamlarının kafalarını karıştırdı. Her biri birkaç ton ağırlığındaki bu taştan oyulmuş kaselerin yaklaşık 4 bin yıl öncesine ait oldukları tahmin ediliyor. Ancak bunların, kimler tarafından, hangi amaçla yapıldıkları hala anlaşılamadı.
3
BELLİ BİR DÜZEN İÇİNDE DİZİLMİŞLER

'Devler Vadisi' olarak anılan Laos'ın bu bölgesinde 160 dev taş kase bulunuyor. En büyüğü 6 ton olan bu taşların buraya nasıl getirildiği de anlaşılamadı. Bilim adamlarının dikkatini çeken bir başka şey ise, taş kaselerin belli bir düzen içinde, bir yolu işaret eder gibi dizilmiş olmaları.
4
SANKİ AYNI EL TARAFINDAN YAPILMIŞ

Benzer taş kaseler Tayland ve Kuzey Hindistan'da da bulundu. Bu üç yeri inceleyen bilim adamları, toplam 400 taş kase ortaya çıkardı. Tümünün sanki aynı el tarafından yapılmış gibi olduklarını söyleyen uzmanlar 'Hepsi de kayalık olmayan düzlük bölgelerde. Oralara nasıl getirildiklerini, ve ne amaçla yapıldıklarını anlamaya çalışıyoruz. Anladığımız hep aynı yöntemle yapıldıkları' diyorlar.
5
ANLATILAN EFSANE

Laos'ta 'Devler Vadisi'nin bulunduğu bölgede yaşayanlar ise farklı bir efasne anlatıyor. Buna göre çok eski zamanlarda bölgede devler yaşıyordu ve bu kaselerden su içiyorlardı.
6
7
8
9
10
11


Haber Yayın Tarihi: 27.12.2008 10:44 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Küçük Gelin dizisinin Zehra'sı şimdilerde güzeller güzeli bir genç kız oldu! Mucize tohum! Diz ağrılarından, tümöre; ölüm hariç her derde deva! Kalça kaldırma ameliyatı için Türkiye'ye gelen İngiliz turistin başına gelmeyen kalmadı! Helikopter turunda tesadüfen gördü! İzlanda'da 50 ceset kıyıya vurdu 29 yaşındaki gençten skandal itiraf: Yaşlı kadınlarla birlikte olarak haftada 56 bin TL kazanıyorum