Sibirya'da -30 derece soğuğa rağmen sokakta yaşıyorlar! Yürekleri acı dolu evsizlerden kareler - Son Dakika

Sibirya'da -30 derece soğuğa rağmen sokakta yaşıyorlar! Yürekleri acı dolu evsizlerden kareler

20.02.2020 12:29

Hava sıcaklıkları -30 derecenin altına inen Rusya'nın Sibirya bölgesindeki Omsk kentinde yaşayan evsizlerin çilesi yürek burkuyor. İşte zorlu yaşam koşullarında hayatta kalmaya çalışan evsizlerden kareler...

1
-30 derecede nasıl yaşanır?
-30 derecede nasıl yaşanır?
Rusya'nın Sibirya bölgesindeki Omsk kentinde kışın hava sıcaklıkları -30 dereceye düşüyor. Fakat bu kentte 3 bin 500 civarında evsiz de yaşıyor. Reuters ajansından Alexey Malgavko, bölgeye giderek evsizlerin Sibirya'da kışın en soğuk günleriyle nasıl başa çıkmaya çalıştığını inceledi.
2
Borudan uzaklaşırsa ölebilir!
 Borudan uzaklaşırsa ölebilir!
Malgavko'nun konuştuğu evsizlerden Aleksey Vergunov çoğu evsiz gibi endüstriyel bir sıcak boru hattının altında yatarak ısınmaya çalışıyor. Bu çok riskli bir yöntem. Borudan uzaklaşırsa soğuk nedeniyle donarak ölebilir. Fazla yaklaşırsa da, pek çok kişinin geceyi atlatmak ve can sıkıcı gerçekliklerinden uzaklaşmak için içtiği sert alkolün de etkisiyle farkına bile varmadan ciddi cilt yanıklarıyla karşı karşıya kalabilir. 46 yaşındaki Vergunov hayatının 11 yılını böyle geçirmiş. "Geceleri gözleriniz kapalı ama kulaklarınız açık uyursunuz" diyor.

3
Eşi ölünce yaşama sevincini kaybetti!
Eşi ölünce yaşama sevincini kaybetti!
Eskiden hayatını tekrar inşa etme şansına kavuşmayı çok istiyormuş fakat partneri Alyonka iki yıl önce karaciğer kanserinden öldükten sonra tüm yaşama isteğini kaybetmiş: "Tek yaptığım şey günü geçirmek. Onun gibi bir kadın bulsam tekrar topluma karışmayı deneyebilirdim ama onun gibi kimse bulamam." Resmi verilere göre kentte Vergunov gibi 3 bin 500 evsiz var. Fakat gerçek rakamın daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Kentin evsizleri arasında, evi olan insanlarla sohbet eden az sayıdaki kişiden biri.

4
Resmi verilere göre kentte Vergunov gibi 3 bin 500 evsiz var. Fakat gerçek rakamın daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

5
"Onlar gece evde üst üste üç battaniye ile donacaklar ama ben sıcak borunun keyfini çıkaracağım" diyerek gülüyor. Günün en sevdiği vakti gece. Termometrelerin dibe indiği bu anlarda kent sessizleşiyor ve serbestçe dolaşıp çöpleri karıştırabiliyor.
6
Topladığı camları ve bazı diğer nesneleri para karşılığı satabiliyor.
7
Sosyal hizmet kuruluşu Caritas, evsizlere gıda ve kıyafet veriyor. Fakat herkes onlara yardım etme derdinde değil. Bir keresinde bir grup genç yanlarına gelip eşyalarını ateşe vermiş. Bir arkadaşlarının hayatını zor kurtarmışlar. Omsk'taki evsizler içinde başlarına gelenler nedeniyle hayatını değiştirme kararı alanlar da var.
8
Onlardan biri de 44 yaşındaki Galiya. Geçen ay borulara çok yakın bir halde uyuyakaldığı için ciddi yanıklarla hastaneye kaldırılmış ve üç hafta boyunca tedavi görmesi gerekmiş. Şimdi kentin 30 kilometre dışındaki Rozovka kentinde bir rehabilitasyon merkezinde.

9
"Eve gitmeyi, anneme dönmeyi düşünüyorum" diyor. Öte yandan, geçen 27 yılın geri dönmeyeceğinin de farkında: "Çocukluğumda büyük hayallerim vardı ama artık çok geç. Treni kaçırdım."
10
11
12
13
14
15
16

YORUMLAR (14)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Sibirya'da -30 derece soğuğa rağmen sokakta yaşıyorlar! Yürekleri acı dolu evsizlerden kareler - Son Dakika


Advertisement