Atila Sertel: "Basın Kartının Sadece Rengini Değiştirmediler. - Son Dakika
Güncel

Atila Sertel: "Basın Kartının Sadece Rengini Değiştirmediler.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşlarının bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; basın kartıyla ilgili yaşanan sorunlara dikkat çekti. Sertel, “Basın kartının sadece rengini değiştirmediler. Sarı basın kartını turkuaz yaptılar. Ama asıl yaptıkları, istediklerine basın kartını verdikleri ve gerçekten gazetecilik yapan ancak muhalif duruşlarıyla bilinen ya da değişik nedenlerle fişlenen kişilerin basın kartlarını vermemek” dedi.

25.11.2022 16:01  Güncelleme: 16:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşlarının bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda; basın kartıyla ilgili yaşanan sorunlara dikkat çekti. Sertel, "Basın kartının sadece rengini değiştirmediler. Sarı basın kartını turkuaz yaptılar. Ama asıl yaptıkları, istediklerine basın kartını verdikleri ve gerçekten gazetecilik yapan ancak muhalif duruşlarıyla bilinen ya da değişik nedenlerle fişlenen kişilerin basın kartlarını vermemek" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bugün Cumhurbaşkanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların bütçeleri görüşülüyor. Görüşmelerde basın kartıyla ilgili yaşanan sorunları gündeme getiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şunları söyledi:

"ŞİRKETİN YÖNETİMİNE GİRENLERİN TAMAMI FETÖCÜ OLARAK YARGILANMIŞ"

"Basın kartının sadece rengini değiştirmediler. Sarı basın kartını turkuaz yaptılar ama asıl yaptıkları istediklerine basın kartını verdikleri ve gerçekten gazetecilik yapan ancak muhalif duruşlarıyla bilinen ya da değişik nedenlerle fişlenen kişilerin basın kartları Türkiye'de ne yazık ki verilemiyor.

Somut bir örnek vermek istiyorum. İzmir'de 27 Temmuz'da çıkan kararnameden önce kapatılan bir gazete var, adı Son Dakika gazetesi. Bu gazete 14 Haziran 2011 tarihinde 50 bin lira sermayeyle Saygılı ve Gökhan Karaca tarafından kurulmuş. Gökhan Karaca'nın şu anda içeride yatan, FETÖ'den dava edilmiş ve hapis cezası almış Karaca ile ne ilgisi var bilmiyorum ama Saygılı'nın kurduğu yönetim kurulunda hisseler Metin Kocakurt'a devredilmiş. Sonra Metin Kocakurt, Mehmet Kocakurt, Selçuk Sarıkaya diye yönetim kurulu üyesi buluşmuş. Şirketin yönetimine girenlerin tamamı FETÖ'cü olarak yargılanmış ve Kocakurt'un bir ağabeyi de kaçak olan FETÖ'nün dünya imamlarından Barbaros Kocakurt. Bu kişi 2014 yılında yurt dışına kaçtı ve halen aranıyor.

"CAMİYİ SAYIN CUMHURBAŞKANINA TÖRENLE AÇTIRDILAR. CAMİYİ AÇANLAR BABA OĞUL FETÖ'DEN DEĞİŞİK GÖZALTINA ALINIP İFADE VERDİLER"

Son Dakika gazetesi, burada çalışan arkadaşlarımız ve sadece gazeteci oldukları ve iş buldukları için çalışan arkadaşlarımız cezalandırılırken; bu Saygılı ailesi, Ege Üniversitesi'nin geçmişte atanmış, FETÖCÜ olarak bilinen ve firar eden Cüneyt Hoşcoşkun'un arsasında bir cami inşa ettiler. Cüneyt Hoşcoşkun Ege Üniversitesi'nin arazisini verdi ve temel attılar. Ne yazık ki 30 milyona mal olan bu güzel görkemli camiyi de Sayın Cumhurbaşkanı'na törenle açtırdılar. Bu camiyi açanlar baba oğul FETÖ'den değişik nedenlerle gözaltına alınıp ifade verdiler. FETÖ Borsası adlı kitapta isimleri var.

Bu kişiyle ilgili hiçbir cezai işlem yapılmadığı gibi pasaportu da kendisine teslim edildi ve Saygılı artık bugün pasaportuyla yurt dışına çıkabiliyor. Ama ne yazık ki Son Dakika gazetesinde çalışan 10 arkadaşımız basın kartı alamıyor. Basın kartı hakkını kaybettirdiler ve bu 10 arkadaşımız için sakıncalı diye İletişim Başkanlığı'ndan başvuruları bile yapılamıyor.

Pek çok arkadaşımız, basın kartını kimlik olarak kullanan insanlardır. Şunu duyuyorum ve çok üzülüyorum. Eğer doğruysa bu uygulamanın hemen durdurulmasını talep ediyorum. İletişim Başkanlığı'na göreve başlayan kişilerin bazı memur, işçi her ne olursa olsun İletişim Başkanlığı'nda çalışmaya başladıktan birkaç ay sonra basın kartını cebine koyduklarını duyuyorum. Ama basın kartı gazetecilerin kullanacağı, kendilerini tanıtacağı bir kimlik kartıdır. Bu kimlik kartının herkese verilmesini de doğru bulmuyorum."

Atila Sertel: "Basın Kartının Sadece Rengini Değiştirmediler.
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Atila Sertel: 'Basın Kartının Sadece Rengini Değiştirmediler. - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kurum maden faciasıyla ilgili suçlamalara yanıt verdi: ÇED raporuyla, toprak kaymasının ne alakası var?
  11:31 Kurum maden faciasıyla ilgili suçlamalara yanıt verdi: ÇED raporuyla, toprak kaymasının ne alakası var?

  Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Kurum, Çevre Bakanı olduğu dönemde facianın yaşandığı İliç'teki madeni işleten Anagold firmasına ÇED olumlu raporu verilmesiyle ilgili eleştirilere ilk kez yanıt verdi. Kurum, "Faaliyet iznini biz vermiyoruz. Şimdi oraya siz ÇED verdiğiniz için burası kaydı diyorlar ÇED raporu ile toprak kaymasının ne ilgisi var?" dedi.

 • Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapanlar hakkında karar verildi
  11:09 Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapanlar hakkında karar verildi

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapan 'Ankara Kuşu' adlı sosyal medya hesabının kullanıcısı Oktay Yaşar ile Veli Koçak, 'silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım' suçundan yargılandıkları davadan beraat etti. Ankara19. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların suçun unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraatlerine karar verdi.

 • Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak
  10:58 Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın mal varlığını açıklamasına ilişkin bir soruya "Seçilen bütün belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak" karşılığını verdi.

 • Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?
  10:47 Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?

  Dolar/TL, güne değer kazancıyla başlamasının ardından 31,0350 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise düşüş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyor. Fed'in faiz indirimlerine dair belirsizlikler varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor. TCMB'nin politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

 • Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı
  10:41 Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı verilere göre, geçen yıl Türkiye'de evlenen çiftlerin sayısı 565 bin 435'e, boşanan çiftlerin sayısı ise 171 bin 881'e düştü. İlk evlenme yaşının arttığı görülen verilere göre, erkekler için ortalama ilk evlenme yaşı 28,3, kadınlar için ise 25,7 olarak kaydedildi. Boşanmaların büyük bir kısmı evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşti. Ayrıca, yabancı gelinlerin yüzde 5,5'ini Özbekler oluştururken, yabancı damatların yüzde 21,9'u Almanlar oldu.

 • Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı
  10:40 Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı

  Uzun süredir yalnız olan güzel oyuncu Birce Akalay, gönlünü meslektaşı Hakan Kurtaş'a kaptırdı. Bir süredir gözlerden uzak aşk yaşayan çift, 14 Şubat'ta Beyoğlu'ndaki bir sinemada el ele film izledi.

 • Batan gemi için aramalar devam ediyor: Görüş mesafesi sıfır, dalgıçlar elle arama yapıyor
  10:37 Batan gemi için aramalar devam ediyor: Görüş mesafesi sıfır, dalgıçlar elle arama yapıyor

  Marmara Denizi'nde batan 'Batuhan A' isimli geminin kayıp 4 mürettebatını arama çalışmaları, 8'inci gününde 660 personelle denizden, havadan ve karadan devam ediyor. Görüş mesafesinin sıfır olması nedeniyle dalgıçlar elle arama yapıyor. Geminin kaptan köşkü, güverte ve kamaralar bir kez daha arandı ancak sonuç alınamadı. Çalışmalar, Yağcı Hüseyin Tutuk'un cenazesinin bulunduğu makine dairesinde yoğunlaştırılıyor.

 • Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı
  10:17 Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı

  13 yıl önce nikah masasına oturan ve bir oğulları olan Cemal Hünal ile Lale Cangal çifti boşanma kararı aldı. Bir süredir ayrı yaşadıklarını söyleyen çift, resmi bir başvuruda bulunmadıklarını da belirtti.


Advertisement