Avusturya'da 'Türk Mabedi' Anısına Plaket - Son Dakika
Güncel

Avusturya'da 'Türk Mabedi' Anısına Plaket

Avusturya\'da \'Türk Mabedi\' Anısına Plaket

Viyana’da “Türk Mabedi” olarak bilinen Osmanlı Sefarad Yahudileri tarafından 1887 yılında inşa edilen sinagogun 9-10 Kasım 1938 tarihinde Naziler tarafından yakılmasını anmak amacıyla Viyana Belediyesi tarafından plaket açılışı yapıldı.

13.09.2017 20:51
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Viyana'da "Türk Mabedi" olarak bilinen Osmanlı Sefarad Yahudileri tarafından 1887 yılında inşa edilen sinagogun 9- 10 Kasım 1938 tarihinde Naziler tarafından yakılmasını anmak amacıyla Viyana Belediyesi tarafından plaket açılışı yapıldı.

Viyana Belediyesi tarafından yaptırılan plaketin açılışında, Viyana Şehircilik Bakanı Doktor Micheal Ludwig, Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Mehmet Ferden Çarıkçı, Avusturya Yahudi Cemaati Başkanı Oskar Deutsch, Türk Musevi Cemaati eski Başkanı Silvyo Ovadya, Türkiye'nin Viyana Başkonsolosu Tayyar Kağan Atay ve çok sayıda davetli hazır bulundu.

"Şüphesiz ülkemizin mazlumların yanında yer alma politikası devam etmektedir"

Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ferden Çarıkçı, yaptığı konuşmada, "Sefarad Yahudilerinin, 1798 tarihinde Pasarofça Antlaşması'nın Osmanlı tebaasına ikamet ve ticaret serbestisi veren hükmü çerçevesinde çoğu zaman Avusturya'da yaşayan Yahudilere oranla daha iyi koşullarda yaşamlarını sürdürdüler. 17 Eylül 1887 yılında Türk Yahudi Cemaatinin ibadetlerini ifa etmek için açılan sinagogun Avusturya İmparatoru I. Franz-Josef ve Osmanlı Sultanı II. Abdülhamid'in adına İspanyolca yapılan dualarla açıldı. Sefarad Yahudilerinin her zaman Osmanlı kimliğini koruduklarına işaret eden Çarıkçı, özellikle 18. ve 19. yüzyılda iki ülke arasındaki en önemli bağı bu gurubu oluşturuyordu. 2. Dünya Savaşı döneminde, Avrupa genelinde Musevi toplumuna yönelik işlenen soykırımı biliyoruz. Türkiye, Yahudi vatandaşlarını korumak için bir hukuk mücadelesi verirken aynı zamanda Avrupalı ırkçılara karşı çetin olduğu kadar da onurlu bir mücadele yürütmüştür. Şüphesiz ülkemizin bu mazlumların yanında yer alma politikası, ırkçılık, yabancı düşmanlığı antisemitizm ve İslam düşmanlığının maalesef tekrar yükselmekte olduğu günümüzde de devam etmektedir" dedi.

"Dünü bilmeyen bu günü anlayamaz ve yarını kuramaz"

Viyana Şehircilik Bakanı Ludwig, "Yabancı düşmanlığını tetikleyen nefret söylemine karşı birlikte bir duruş sergileyeceğimiz her işaret her plaket bizim için çok büyük bir anlam ifade ediyor. Osmanlı Sefarad Yahudilerine ait sinagogun Avusturya ve Osmanlı Devleti'ni birleştiren önemli unsurların başında yer aldı. Osmanlı'nın Avrupa'da ilk Büyükelçiliğini Avusturya'da açtığını ve Türkiye Büyük Millet Meclisi binası Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister tarafından tasarlanmıştır. Böylelikle iki ülkenin tarihi birlikteliği vardır. 9-10 Kasım 1938 tarihinde Naziler tarafından sistemli olarak Avrupa genelinde Yahudi toplumuna yönelik zulüm ve katliamların yapılmaya başlandı. Avusturya'da aralarında Osmanlı Sefarad Yahudilerine de ait olan Türk Mabedinin de bulunduğu 41 sinagog ve çok sayıda dini yerleşkenin yakılarak yıkıldığını ve çok sayıda Musevi vatandaşı yaşamını yitirdi. Özellikle 2. Dünya Savaşı döneminde birçok Yahudi vatandaşı Nazi zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığındı. Bu küçük plaket Viyana'da birlikte yaşamı sembolize eden büyük bir işaret doldu. Yabancı düşmanlığını tetikleyen nefret söylemine karşı birlikte bir duruş sergileyeceğimiz her işaret her plaket bizim için çok büyük bir anlam ifade ediyor. Dünü bilmeyen bu günü anlayamaz ve yarını kuramaz" dedi.

Konuşmaların son bulmasının ardından Viyana'da Naziler tarafından yakılan "Türk Mabedi" anısına plaket açılışı gerçekleştirildi.

"Sinagoglarda dini vecibelerini özgürce ifa etmekteyiz"

Türk Musevi Cemaati eski Başkanı Silvyo Ovadya, "Sefarad Yahudileri anısına açılan bu plaketten ötürü bugün çok duygulandırıcı bir tören yaşadık. Buraya Büyükelçimizle birlikte böyle bir plaket konulması halkın bilmediği halk ve Yahudi cemaatinin unutmuş olduğu Sefarad Türk Yahudi cemaatini hiç olmazsa bu duvarda karşılayacak. Özelikle Edirne'de bulunan büyük sinagog ve Viyana Sefarad Yahudilerine ait sinagog arasındaki yakın ilişkilerimiz var. Türkiye'de yaşayan Musevi cemaati mensupları olarak hem İstanbul'da hem de Edirne'deki sinagoglarda dini vecibelerini özgürce ifa etmekteyiz." dedi. - VİYANA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Avusturya'da 'Türk Mabedi' Anısına Plaket - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Elazığ'da Park Halinde Yanan Minibüs Kullanılamaz Hale Geldi
  10:55 Elazığ'da Park Halinde Yanan Minibüs Kullanılamaz Hale Geldi

  Elazığ'ın Gözebaşı köyünde park halinde bulunan A.K.'ye ait minibüs, bilinmeyen bir nedenden dolayı yanmaya başladı. Komşuların müdahalesiyle yangın söndürülse de minibüs kullanılamaz hale geldi. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

 • Kayserispor, 5 maç sonra mağlup oldu
  10:55 Kayserispor, 5 maç sonra mağlup oldu

  Kayserispor, Süper Lig'de oynadığı son 5 maçta 2 galibiyet ve 3 beraberlik alarak iyi bir performans sergilemişti. Ancak dün deplasmanda Çaykur Rizespor'a 3-0 mağlup olarak bu seriyi sonlandırdı. Teknik direktör Burak Yılmaz yönetimindeki takım, ligin 28. haftasında puansız ayrıldı ve 29. haftada evinde Atakaş Hatayspor'u konuk edecek.

 • Hakan Tütüncü, Hemşehri Dernekleriyle Buluştu
  10:53 Hakan Tütüncü, Hemşehri Dernekleriyle Buluştu

  Cumhur İttifakı Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, hemşehri dernekleriyle bir araya gelerek yerel seçimlerin birlik ve beraberlik içinde geçmesini temenni etti.

 • Asarcık Yatılı Bölge Ortaokulu'nda Yenilenebilir Enerji Bilim Söyleşisi
  10:53 Asarcık Yatılı Bölge Ortaokulu'nda Yenilenebilir Enerji Bilim Söyleşisi

  Asarcık Yatılı Bölge Ortaokulu'nda TÜBİTAK Bilim Söyleşileri kapsamında gerçekleştirilen programda, Amasya Üniversitesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Merve Şen Kurt, öğrencilere yenilenebilir enerji konusunda sunum yaparak sorularını yanıtladı. Program sonunda katılım belgesi takdim edildi.

 • Bilecik'te Otomobil Koyun Sürüsüne Dalınca 6 Küçükbaş Hayvan Telef Oldu
  10:50 Bilecik'te Otomobil Koyun Sürüsüne Dalınca 6 Küçükbaş Hayvan Telef Oldu

  Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde bir otomobil, koyun sürüsünün arasına dalması sonucu 6 küçükbaş hayvan telef olurken, sürünün çobanı yaralandı. Kazayla ilgili inceleme başlatıldı.

 • Kütahya Belediyesporlu Sporcular Büyükler Federasyon Olimpik Deneme Yarışmalarında Başarılı
  10:46 Kütahya Belediyesporlu Sporcular Büyükler Federasyon Olimpik Deneme Yarışmalarında Başarılı

  Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından Bursa'da düzenlenen Büyükler Federasyon Olimpik Deneme Yarışmalarında Kütahya Belediyesporlu sporcular dereceyle döndü. Sporculardan; Sıtkı Sefa Döner 400 metrede 1., Mustafa Dönmez 800 metrede 2., Alparslan Burak Köse 1500 metrede 2., Harun Şimşek 1500 metrede 3.lük derecesi aldı.

 • Tepebaşı Belediyesi Metin Özöğüt Yaşam Merkezi Açıldı
  10:46 Tepebaşı Belediyesi Metin Özöğüt Yaşam Merkezi Açıldı

  Tepebaşı Belediyesi Metin Özöğüt Yaşam Merkezi için düzenlenen açılış töreni yoğun katılım ile gerçekleşti. Törende konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, belediyeciliğin sadece yol yapmak ve çöp toplamak olmadığını vurguladı. Açılış töreninde Metin Özöğüt Yaşam Merkezi sakinleri duygularını paylaştı. Açılış kurdelesi kesilerek merkez resmi olarak hizmete açıldı.

 • Kütahya Belediye Başkanı Otizm Derneği'ni Ziyaret Etti
  10:46 Kütahya Belediye Başkanı Otizm Derneği'ni Ziyaret Etti

  Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Otizm Derneği'ni ziyaret ederek çocuklarla bir araya geldi. Dernek yöneticileriyle yapılan görüşmede, projeler ve destekler konuşuldu.

 • Sakarya'da ahşap ürünleri üretim atölyesinde çıkan yangın söndürüldü
  10:46 Sakarya'da ahşap ürünleri üretim atölyesinde çıkan yangın söndürüldü

  Sakarya'nın Arifiye ilçesinde bulunan bir ahşap ürünleri üretim atölyesinin depo bölümünde çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangının sebebi henüz belirlenemezken, olayla ilgili inceleme başlatıldı.


Advertisement