Başkent En Büyük Cami ve Külliyesi İçin Gün Sayıyor - Son Dakika
Güncel

Başkent En Büyük Cami ve Külliyesi İçin Gün Sayıyor

Başkent En Büyük Cami ve Külliyesi İçin Gün Sayıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanı içinde inşa edilen ’Kuzey Ankara Merkez Camii, Külliye, Otopark ve Kongre Merkezi’nde açılış öncesi son rötuşlar yapılıyor.

08.05.2018 14:35

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanı içinde inşa edilen 'Kuzey Ankara Merkez Camii, Külliye, Otopark ve Kongre Merkezi'nde açılış öncesi son rötuşlar yapılıyor.

Yapımı tamamlanan Merkez Camii ve Külliye'nin açılışına sayılı günler kalırken, Kongre Merkezi'nin yapım çalışmaları ise kesintisiz devam ediyor.

Göz kamaştıran bir eser

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığınca 2013 yılında yapımına başlanan proje kapsamında 4 minareli Merkez Camii ile içinde; kütüphane, satış yerleri, bedesten, restoranlar gibi birçok eserin yer aldığı külliyedeki çalışmalarda ise hazırlıklar hızlı şekilde ilerliyor. Merkez Cami için özel olarak üretilen yün halıyı büyük bir titizlik içinde döşeyen ekipler bir yandan da caminin çevre düzenlemesi ve temizlik çalışmalarını gerçekleştiriyor. Büyük bir titizlikle açılışa hazırlanan cami ve külliyenin görüntüsü şimdiden hayranlık uyandırıyor.

"Başkent muazzam bir esere kavuşuyor"

Kuzey Ankara Camii ve Külliye, Otopark ve Kongre Merkezi'ni kısa bir süre önce ziyaret ederek incelemelerde bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, İslam toplumunun vakıf hukuku sistemi ve hayrat kavramının geliştirilmesi düşüncesiyle ortaya çıkan külliye geleneğinin bu proje sayesinde Başkent'te yaşatılacağını söyledi. Merkez Camii ve Külliye'nin Başkentlilerle buluşmasına kısa bir süre kaldığını belirten Başkan Tuna, "Büyükşehir Belediyesi tarafından gelecek nesillere miras kalacak muazzamlıkta Cumhuriyet tarihinin en görkemli cami ve külliyesini inşa ettik" dedi.

Başkent manzaralı külliye

Külliyenin Başkent'in önemli giriş noktalarından Esenboğa Havaalanı Yolu üzerindeki Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi içindeki rekreasyon alanı içinde yer aldığını ifade eden Başkan Tuna, "Başkent manzarasına hakim bir tepede yer alan cami kadar kütüphane, misafirhane, bedesten, arastalar, AŞ evi, dükkanlar da mevcut. Osmanlı ve Türk mutfağından yemeklerin tadılabileceği restoranlarda Başkentlilere ve tüm misafirlere hizmet verecek" diye konuştu.

15 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapım çalışmaları tamamlanan cami ve külliyenin açılışına sayılı günler kaldığını vurgulayan Başkan Tuna, Başkent'in değerine değer katacak olan projenin detayları hakkında şu bilgileri verdi:

" Süleymaniye Camii, Mihrimah Sultan Camii, 2. Beyazıt Camii ve Nuruosmaniye Camii gibi çok önemli Osmanlı eserlerinden esinlenildi. Kuzey Merkez Cami ve Külliyesi, mimarisi ve yaşam alanlarıyla birbirine bağlı ayrıcalıklı bir eser oldu. 2'si 3 şerefeli, 2'si de 2 şerefeli olmak üzere 4 minaresi olan Merkez Camii'nde, kapalı alanda 5 bin 700 kişi, yarı açık ve açık alanlarıyla birlikte ise toplam 15 bin kişi aynı anda ibadet yapabilecek."

Satış yerleri, restoranlar, otoparklar, seyir terasları

Külliye meydanının ortasında saat kulesi, cenaze namazı kılınan alan ve musalla mekanı çevresinde sembolik anlamı olan servi ağaçları ile seyir terasları yer alırken, asansör ve yürüyen merdivenlerle de alt katlara ulaşım sağlanıyor. Bin 200 araçlık 5 katlı kapalı otoparkı bulunan caminin bulunduğu alanda gezinti kısımları, dini yayınların satılacağı ve dini turizm organizasyon şirketlerinin faaliyet göstereceği 60 arasta (dükkan) yer alıyor. Görsel bir şölen sunan 3 büyük süs havuzu, seyir kulesi, çocuk oyun alanları, 34 dükkan ve 4 pazar yerinin olduğu bedesten ile birlikte hamam, mutfak ve yönetim bölümlerinden oluşan imaret (aşevi), restoranlar ağı ve çok sayıda sosyal donatı alanı da Başkentlileri bekliyor.

5 bin kişilik kongre merkezi

Külliyenin içinde 2 katlı her bir odasında lavabo, hol ve mutfağın bulunduğu 26 odalı misafirhane bulunurken, okuma salonlarının yer aldığı 300 metrekare büyüklüğünde kütüphane binasında birbirinden değerli kitaplar okurlara sunuluyor. Külliyenin dışında ulusal ve uluslararası seminerlere, konferanslara ve toplantılara ev sahipliği yapacak, 50 bin metrekare kapalı alana sahip 5 bin kişilik Kongre Merkezi'nin de yapımında son aşamaya gelindi.

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyor

Selçuklu ve Osmanlı mimari tarzına uygun olarak inşa edilen Merkez Camii'nde mihrap ve minber ile caminin genelinde taş işçiliği dikkat çekiyor. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Başkent En Büyük Cami ve Külliyesi İçin Gün Sayıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement