Bozcaada'ya 12 Yapay Resif - Son Dakika
Güncel

Bozcaada'ya 12 Yapay Resif

Bozcaada\'ya 12 Yapay Resif

ÇANAKKALE'nin turistik ilçesi Bozcaada kıyılarında sinarit, çipura, orfoz, sargoz ve ahtapot gibi deniz canlısı sayısında son yıllarda düşüş tespit edilmesi üzerine; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Bozcaada Belediyesi protokol imzalayarak, popülasyonun artması için adanın 12 noktasında yapay resif oluşturdu.

21.09.2016 16:56
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ÇANAKKALE'nin turistik ilçesi Bozcaada kıyılarında sinarit, çipura, orfoz, sargoz ve ahtapot gibi deniz canlısı sayısında son yıllarda düşüş tespit edilmesi üzerine; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Bozcaada Belediyesi protokol imzalayarak, popülasyonun artması için adanın 12 noktasında yapay resif oluşturdu.

ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi ile Bozcaada Belediyesi'nin ortaklığında ve Deniz Teknolojileri Meslek Yüksek Okulu ile Bozcaada Su Ürünleri Kooperatifinin desteğiyle gerçekleştirilen 'Bozcaada Yapay Resif Projesi' tanıtım töreni, adada gerçekleşti. Bozcaada Kaymakamı Abbas Yeşilkuş, Bozcaada Belediye Başkanı CHP'li Hakan Can Yılmaz, ÇOMÜ Deniz Teknolojileri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Mustafa Görün, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali İşmen, Prof. Dr. Murat Yiğit, Prof. Dr. Adnan Ayaz, Yrd. Doç. Dr. Deniz Odabaşı, Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Barış Özalp, Proje Yardımcı Yürütücüsü Biyolog Simge Özalp ile davetliler katıldı.

Tanıtım töreninde konuşan Bozcaada Belediye Başkanı CHP'li Hakan Can Yılmaz, "Bu aslında Bozcaada'da çok önceden düşünülen ve planlanan, ama ne yazık ki bu döneme kalan bir proje. Kuzey Ege'nin bu adalar bölgesinde düzenlenen ilk yapay resif projesi. Bu, Bozcaada Belediyesi olarak, ÇOMÜ ile yaptığımız protokol kapsamında yaklaşık 1 sene önce ön çalışmalarına başladığımız ve 7 ay önce de izinlerini alıp altyapı çalışmalarına başladığımız bir proje" dedi.

Ardından Bozcaada Yapay Resif Projesi, ÇOMÜ öğretim üyesi ve 2003'den beri adadaki bilimsel ölçümleri yapan Projenin Yürücüsü Yrd. Doç. Dr. Barış Özalp tarafından gerçekleştirilen bir sunumla davetlilere tanıtıldı. Yrd.Doç.Dr. Özalp, proje kapsamında ilk olarak 2003 yılı Aralık ayından bu yana adanın 12 bölgesinde ölçüm çalışmaları gerçekleştirildiğini ve bu ölçümlerin her yıl koordineli olarak tekrar ettirildiğini söyledi. 2009, 2010, 2011 ölçümlerinin ise balık ve ahtapot popülasyonlarının çok ciddi düşüşte olduğunu gösterdiğini belirten Yrd.Doç.Dr. Özalp, şöyle devam etti:

"Bunun üzerine böyle bir projeyi hayata geçirmeyi düşündük. Denizlerimizde sürekli av baskısı var. Sürekli bize balık ve ahtapot verecek mantığıyla gitmek doğru olmuyor. Sonuçlarını bilimsel çalışmalarla görüyoruz. Ölçümlerde özellikle, sinarit, çırpa sürülerinde ve orfoz balığı yine aynı şekilde sayımlarda çok düşük çıkan türlerdendi. Kafadan bacaklı omurgasızlardan da ahtapot ki; Kuzey Ege Adalarının çok yaygın canlılarından birisiydi. 2001-2002 yıllarında bu canlının çok yoğun popüslasyonda olduğu sayımını yapmıştık."

Projenin 2 yıl süreceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Barış Özalp, "İki yıl boyunca her ay 4 günlük periyotlarla sürekli suyun altında yapay resiflerde bilimsel metotları kullanarak ölçüm gerçekleştirilecek. Kafadan bacaklı omurgasızlar ile balıkların sayımlar yapılarak bunlar bakanlığa raporlanacak. İki sene sonunda yapay resif alanı sadece olta balıkçılığına açılacak. Buradaki amacımız denizel biyoçeşitliliği koruyup, sürdürülebilirliliğini sağlamak ve olta balıkçılığına da alternatif bir alan oluşturmak. Çünkü bu alan yasak bölge oluyor. Hiçbir şekilde çapa atılamıyor, dalış yasağı oluyor ve ağ atılamıyor. Burada projenin bilimsel ölçümleri süresince yasak devam edecek. Bundan sonra da koruma alanı olması adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çünkü gerçekten adanın Ayazması, Ayana kıyıları, Batı Burnu gibi birçok bölgesinde popülasyonlar ciddi düşüş altında. O yüzden koruma alanı kazandırmak istiyoruz. Özellikle olta balıkçıları için bu proje büyük bir zenginliktir" dedi.

Tören, katılımcıların teknelerle denize açılıp, Bozcaada kıyılarına yapay resifleri bırakmasıyla sona erdi.

- Çanakkale

Kaynak: DHA

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Erzincan'da otluk arazide çıkan yangın itfaiye tarafından söndürüldü
  08:23 Erzincan'da otluk arazide çıkan yangın itfaiye tarafından söndürüldü

  Erzincan merkeze bağlı Kilimli köyü arazisinde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alındı ve söndürüldü.

 • Bakan Yerlikaya: 'Sibergöz-31' operasyonlarında 18 şüpheli tutuklandı
  08:18 Bakan Yerlikaya: 'Sibergöz-31' operasyonlarında 18 şüpheli tutuklandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul merkezli 5 ilde gerçekleştirilen 'Sibergöz-31' operasyonlarında nitelikli dolandırıcılık suçunu işleyen 18 şüphelinin tutuklandığını açıkladı. Şüphelilerin vatandaşları aldatıcı yöntemlerle dolandırdığı ve toplamda 4 milyon 600 bin liralık haksız kazanç sağladığı belirlendi.

 • ABD ve AB, İran'a yönelik yeni yaptırımlar düşünüyor
  06:07 ABD ve AB, İran'a yönelik yeni yaptırımlar düşünüyor

  ABD ve AB, İsrail'e yönelik saldırının ardından İran'a daha fazla yaptırım uygulamayı düşündüklerini açıkladı. İsrail ise müttefiklerini Tahran'ın füze programına yaptırım uygulamaya çağırdı. Birleşmiş Milletler'in İran'ın füze programıyla ilgili yaptırımlarının süresi Ekim ayında doldu. İsrail'in Genelkurmay Başkanı, İran'ın saldırısının cevapsız kalmayacağını belirtti. Dünya liderleri ise taraflara itidal çağrısında bulundu.

 • Denizli'de Milli Mücadele kahramanının heykeli kundaklandı
  05:18 Denizli'de Milli Mücadele kahramanının heykeli kundaklandı

  Denizli'nin önemli Milli Mücadele kahramanlarından Köpekçi Nuri Efe anısına ilçe girişine 5 yıl önce yaptırılan heykelin, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kundaklandığı iddia edildi.

 • Köpekçi Nuri Efe Heykeli Kundaklandı
  05:13 Köpekçi Nuri Efe Heykeli Kundaklandı

  Denizli'nin Tavas ilçesinde bulunan Milli Mücadele kahramanı Köpekçi Nuri Efe heykeli kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kundaklandı. Heykelde büyük oranda zarar meydana geldi.

 • Motosikletli 2 şüpheli park halindeki araçları kurşunlayarak kaçtı
  04:50 Motosikletli 2 şüpheli park halindeki araçları kurşunlayarak kaçtı

  Kocaeli'nin Darıca ilçesinde motosikletle seyir halinde olan 2 şüpheli, 2 aracı kurşunlayarak olay yerinden kaçtı. Şüphelilerin ateş ettiği 11 boş kovan bulundu. Polis, kaçan şahısları yakalamak için çalışma başlattı.

 • Kocaeli'de Motosikletli Şüpheliler Araçları Kurşunladı
  04:40 Kocaeli'de Motosikletli Şüpheliler Araçları Kurşunladı

  Kocaeli'nin Darıca ilçesinde motosikletle seyir halinde olan 2 şüpheli, 2 aracı kurşunlayarak olay yerinden kaçtı. Şüphelilerin ateş ettiği araçlarda maddi hasar meydana gelirken, polis ekipleri kaçan şahısları yakalamak için çalışma başlattı.

 • Yalova'da orman yangını
  04:39 Yalova'da orman yangını

  Yalova'nın Termal ilçesinde meydana gelen orman yangınına Yalova ve Bursa'dan gelen ekipler müdahale etti. Yangın kontrol altına alınarak soğutma çalışmaları başlatıldı. Olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.

 • Nazilli'de çıkan kavgada bir kişi bıçaklandı
  04:13 Nazilli'de çıkan kavgada bir kişi bıçaklandı

  Aydın'ın Nazilli ilçesinde kız meselesi iddiasıyla çıkan tartışma bıçaklı kavgaya dönüştü. Kavgada S.E isimli kişi bıçakla göğsünden yaralandı. Yaralı, Nazilli Devlet Hastanesine kaldırıldı ve hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Polis, kaçan şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı.


Advertisement