Çalışlar'ın Gözünden Çözüm Süreci - Son Dakika
Güncel

Çalışlar'ın Gözünden Çözüm Süreci

Çalışlar\'ın Gözünden Çözüm Süreci

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü Gazeteci-Yazar Avni Özgürel'in yaptığı "Düşünce Ekseni" adlı söyleşi programının ilk konuğu, Gazeteci-Yazar Oral Çalışlar oldu.

12.03.2015 13:53

Çalışlar, "Çözüm Süreci"nin Türkiye'nin istikrarı açısından çok önemli bir proje olduğunu söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile düzenlenen "Düşünce Ekseni" adlı söyleşi programı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nin ev sahipliğinde başladı. Moderatörlüğünü Gazeteci-Yazar Avni Özgürel'in yaptığı ve Gazeteci-Yazar Oral Çalışlar'ın konuk olduğu programa, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı'nın yanı sıra çok sayıda Esenlerli katıldı.

DEMOKRATİKLEŞME VE ÇÖZÜM SÜRECİ KONUŞULDU

Özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği programda, ağırlıklı olarak Türkiye'nin gündemindeki iki önemli konu; demokratikleşme ve çözüm süreçleri konuşuldu. Konuşmasında çok partili döneme geçişi ve darbelerle kesintiye uğrayan demokratikleşme sürecini anlatan Oral Çalışlar, "Türkiye'yi altüst eden sadece askeri darbeler değildir. Demokratikleşme kavgası hâlâ sürüyor. Toplum, kendi dinamiklerini arıyor. Türkiye'de demokrasi kültürünü yerleşik hale getirmek gerekiyor. Bunu sağlamanın yolu da yeni Anayasa'dan geçiyor" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞARIYLA YÜRÜTÜLÜYOR

Gazeteci-Yazar Oral Çalışlar, konuşmasında kararlılıkla yürütülen "Çözüm Süreci"ne de değindi. Sürecin çok boyutlu ve çok zorlu olduğuna dikkat çeken Çalışlar, " Hükümet, 'Çözüm Süreci'nde başarılı ve dikkatli bir süreç izliyor. Zira, 'Çözüm Süreci' Türkiye'nin istikrarı açısından son derece önemli bir proje" diye konuştu.

Program moderatörü Avni Özgürel de, Türkiye'nin demokratikleşme konusunda son yıllarda önemli bir mesafe aldığını belirterek, değişim ve dönüşümlerin güçlü liderler tarafından gerçekleştirilebildiğini söyledi.

BAŞKAN GÖKSU'DAN ÇALIŞLAR'A TEŞEKKÜR

Söyleşinin son bölümünde söz alan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 17-25 Aralık operasyonları başladığında "Türkiye'ye bir darbe yapılıyor. Ben, hükümetin yanındayım" sözlerinden dolayı, Gazeteci-Yazar Oral Çalışlar'a teşekkür etti.

Esenler'in AK Parti'nin en yüksek oyu aldığı ilçe olduğunu hatırlatan Başkan Göksu, "Entellektüellerimizin ve toplumun farklı bir dili var. Esenler'de toplumun tüm kesimleri, şu an istikrarın kaybolmasından endişe ediyor. Toplum Türkiye'nin geleceğini, AK Parti'nin geleceği olarak görüyor" şeklinde konuştu.

Program sonunda Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Avni Özgürel ve Oral Çalışlar'a Şehir ve Düşünce Merkezi tarafından hazırlanan "Şehir Şiirleri Antolojisi" kitaplarını hediye etti.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Çalışlar'ın Gözünden Çözüm Süreci - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement