Çiçekler Güzel Kokuları Sayesinde Hem Ürüyor Hem de Zararlılardan Korunuyor - Son Dakika
Güncel

Çiçekler Güzel Kokuları Sayesinde Hem Ürüyor Hem de Zararlılardan Korunuyor

Çiçekler Güzel Kokuları Sayesinde Hem Ürüyor Hem de Zararlılardan Korunuyor

Bilim adamları, çiçeklerdeki güzel kokuların, çiçek tozlarını ileterek bitkilerin üremesini sağlayan böcekleri cezbetmesinin yanında zararlı böcekleri de uzak tuttuğunu saptadı.

10.12.2012 13:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bilim adamları, çiçeklerdeki güzel kokuların, çiçek tozlarını ileterek bitkilerin üremesini sağlayan böcekleri cezbetmesinin yanında zararlı böcekleri de uzak tuttuğunu saptadı.

Almanya'nın Jena kentindeki Max Planck Kimyasal Ekoloji Enstitüsü'nden bilim adamlarınca yapılan bilimsel çalışma, çiçeklerdeki güzel kokuların çiçek yiyen kın kanatlılarla cırcır böcekleri üzerinde caydırıcı etki yaptığını ortaya koydu.

Ian Baldwin başkanlığındaki bilim adamları, genetik değişime uğratılarak, kendilerine has koku moleküllerini üreten genleri devre dışı bırakılan petunyaların, çiçek yiyen kın kanatlılar ve cırcır böcekleri üzerindeki etkisini araştırdı.

Araştırmacılar, zararlı böceklerin benzil benzoat veya isoeugenol moleküllerinin üretimi engellenen çiçekleri, genetik değişime uğratılmayanlara göre çok daha fazla oranda yediklerini saptadı.

Çiçeklerdeki güzel kokularının zararlı böceklerdeki caydırıcı etkisini teyit etmek amacıyla genetik değişime uğratılan petunyaların yanına içlerinde benzil benzoat ve isoeugenol bulunan şişeler yerleştiren araştırmacılar, bu maddelerin böcekleri uzak tutmaya yeterli olduğunu gözlemledi.

Araştırmanın, çiçeklerdeki kimyasal maddelerin böcekleri hem cezbettiğini hem de uzak tuttuğunu gözler önüne seren ilk bilimsel çalışma olduğuna işaret eden araştırmacılar, başka çiçek türlerinde de böcekler için benzeri caydırıcı ve cezbedici işaretler taşıyan kimyasal maddelerin bulunabileceğini kaydetti.

Muhabir: Alp Ertunga Karaca

Yayıncı: Şermin Coşkun - ANKARA

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çiçekler Güzel Kokuları Sayesinde Hem Ürüyor Hem de Zararlılardan Korunuyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fırtınada Mahsur Kalan Genç Uzaktan Kumandalı İnsansız Cankurtaran Yardımıyla Kurtarıldı
  15:53 Fırtınada Mahsur Kalan Genç Uzaktan Kumandalı İnsansız Cankurtaran Yardımıyla Kurtarıldı

  Antalya'da yaşanan fırtına ve sağanak yağışlar nedeniyle denizde mahsur kalan 19 yaşındaki genç, uzaktan kumandalı insansız cankurtaran yardımıyla kurtarıldı. Konyaaltı Sahili'nde dalgalara aldırış etmeyen genç, açığa sürüklenince çevredekiler durumu polise bildirdi. Sahilde bulunan bir dalış eğitmeni ve deniz polisi ekipleri, uzaktan kumandalı cankurtaranı kullanarak genç ve eğitmeni kurtardı. Genç, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

 • Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, Seçim Sözlerini Gerçekleştiriyor
  15:52 Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, Seçim Sözlerini Gerçekleştiriyor

  Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, seçim sürecinde verdiği sözleri gerçekleştirmeye başladı. İlk 2 ton suyun 1 lira olması ve cemevlerinin sudan ücretsiz yararlanması gibi sözlerini yerine getiren Zeyrek, borçları da inceleyerek gereksiz faturaları tespit etti ve ödemeleri gerçekleştirdi. Manisa'nın gelir elde etmesi için projeler üzerinde çalıştıklarını belirten Zeyrek, halkın sesini duyan ve parasını halk için harcayan bir anlayışın geleceğini söyledi.

 • Afrika Düşünce Platformu, Türkiye'de 1. Prafrica Çalıştayı düzenledi
  15:50 Afrika Düşünce Platformu, Türkiye'de 1. Prafrica Çalıştayı düzenledi

  Afrika Düşünce Platformu tarafından düzenlenen 1. Prafrica Çalıştayı'nda Afrika'da sağlıktan yapay zekaya, ekonomiden siyasete farklı alanlarda konular ele alındı. Programda sunumlar Türkiye'de okuyan Afrikalı öğrenciler tarafından Türkçe yapıldı. Çalıştayın amacı, Türkiye'deki Afrika çalışmalarına yeni perspektifler sunmak ve Afrika sorunlarına çözümler üretmektir.

 • İskilip Kaymakamı Ramazan Polat, lise öğrencileriyle futbol oynadı
  15:50 İskilip Kaymakamı Ramazan Polat, lise öğrencileriyle futbol oynadı

  İskilip Kaymakamı Ramazan Polat, Akşemseddin Anadolu Lisesi Pansiyonu'nda kalan öğrencilerle futbol maçı yaptı. Maçta İskilipspor Teknik Direktörü Galip Gül de yer aldı. Gül, öğrencilerin keyifli bir gün geçirdiğini belirterek Polat'a teşekkür etti.

 • Hizmet İhracatçıları Birliği, sektörün sorunlarını masaya yatırdı
  15:49 Hizmet İhracatçıları Birliği, sektörün sorunlarını masaya yatırdı

  Hizmet İhracatçılar Birliği (HİB) düzenlediği Hizmet İhracatı Strateji Toplantısı ile sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini masaya yatırdı. Toplantıda, Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın da katılımıyla sektörün yol haritası ve stratejisi belirlendi. HİB Başkanı Şekib Avdagiç, hizmet ihracatının Türkiye'nin yumuşak gücü olmasını hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, sektörün istihdam ve cari açığa pozitif katkı sağladığı vurgulandı. Hizmet İhracatı Sürdürülebilirlik Eylem Planı Strateji Çalışması gerçekleştirildi ve ihracatçıların devlet desteklerinden yararlanması için çalışmalar yapıldığı ifade edildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe ise hizmet sektörünün dış ticaret dengesini etkileyeceğini ve 2028 yılında 200 milyar dolarlık hizmet ihracatı hedefi olduğunu belirtti.

 • EMS Yapı Sivasspor, Fenerbahçe maçı hazırlıklarını sürdürüyor
  15:49 EMS Yapı Sivasspor, Fenerbahçe maçı hazırlıklarını sürdürüyor

  EMS Yapı Sivasspor, Trendyol Süper Lig'in 33. haftasında Fenerbahçe ile yapacağı maçın hazırlıklarını sürdürdü. Teknik direktör Bülent Uygun, basın mensuplarına yaptığı açıklamada hedeflerinin UEFA Avrupa Kupası'na katılmak olduğunu belirtti. Uygun ayrıca hakemlerin profesyonel olmasını ve adaletli bir şekilde maç yönetmelerini istedi. Taraftarları da maça davet eden Uygun, tribünlerin dolmasını ve coşkuyu birlikte yaşamayı umduklarını söyledi. Antrenmanda sakatlığı bulunan Azizbek Turgunboev ayrı çalışmalarına devam etti.

 • Şahinbey Belediyesi Çocuk Şenliği Başladı
  15:48 Şahinbey Belediyesi Çocuk Şenliği Başladı

  Şahinbey Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlediği ve 9 gün sürecek olan 'Çocuk Şenliği' başladı. Şenlikte çocuklar birbirinden renkli gösterileri izleyebilecek ve çeşitli etkinliklere katılabilecekler.


Advertisement